Hlavní menu
  Novinky
17.02.2019: Radňov – H. Brod 23. 2. 2019
Pojedeme os. vlakem z Jihlavy 7,27 do Havlíčkova Brodu příjezd do H. Brodu 7,51 hod. Přestoupíme na vlak z odjezdem z H. Brodu 8,07 hod. Příjezd do Radňova 8,25 hod. Půjdeme po MTZ do H. Brodu, délka vycházky asi 13 km. Odjezd z H. Brodu do Jihlavy vlakem buď ve 14,05 (je zde plánovaná výluka mezi Šlapanovem a Dobronínem) nebo 16,05 hod. Příjezd do Jihlavy 14,34, nebo 16,35 hod. Na vycházku zve Petr

10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Desátý slavnostní oheň na Čeřínku
Zimní hvězdicový výstup k turistickým chatám na vrchu Čeřínek
V sobotu 19. Ledna 2019 se Vysočina probudila do překrásného dne – zářivé slunce na kalendářově modré obloze, mráz kolem mínus 10°C, bezvětří – den jako stvořený pro pěší výlet do míst, která květnatě nazýváme „kolébkou turistiky na Jihlavsku“.

Právě v tomto zimním dni na začátku nového kalendářního roku se konala akce, které před deseti lety dali pořadatelé z KČT Čeřínek Jihlava název Slavnostní oheň na Čeřínku. Pozvánky k setkání na 761 metrů vysokém zalesněném vrchu Čeřínek rozeslali pořadatelé (Věra a Jirka Veselí a Míša a Mirek Svatošovi) nejen kolegům na Vysočině, ale jako významná akce oblasti byla upoutávka na tento pochod zařazena do celostátního kalendáře turistických akcí.
Průvodčí v rychlíku, který v 9:25 odjížděl z Jihlavy, se podivovala nezvyklému množství cestujících – však také na zastávce v Kostelci vystoupila více jak stovka turistů, aby odtud podnikli pět kilometrů dlouhý výšlap na Čeřínek, kde se u ohýnku setkali s pochodníky, kteří zvolili výstup do cíle jinou trasou.

na nádraží v Kostelci
Dříve než se vydali na cestu, přivítal je v Kostelci Mirek a stručně zopakoval důvody vzniku pochodu: koná se jako vzpomínka na začátky turistiky na Jihlavsku v prvních letech 20. století – v roce 1913 byla na Čeřínku postavena lyžařská turistická chata, k ní přibyla roku 1923 druhá, která po dvou přestavbách stále poskytuje komplexní služby.
Název pochodu byl zvolen jako pocta tehdejším turistům, kteří dokázali v roce 1934 poté, co v lednu vyhořela chata do základů, během půlroku na stejném místě uvést do provozu chatu novou!
Mirek také připomněl, že právě teď v lednu je tomu 130 let, co vyšlo (1889) první číslo Časopisu turistů, který je stále vydáván (od roku 1990 pod názvem Turista ) a jako druhé nejstarší periodikum u nás slouží veřejnosti – časopis můžeme považovat nejen za kroniku historie KČT, ale v mnohém směru i historie české společnosti.
Zmínil také, že i první značená turistická cesta vznikla před 130 lety– je vidět, že zakladatelé Klubu českých turistů (11. června 1888 v Praze) okamžitě začali plnit cíle, které si při vzniku Klubu stanovili: podporovat cestování, vzdělávat se jím a otužovat, usnadnit přístup k místům turisticky atraktivním a zvelebovat je – proto začali hned v roce 1889 budovat jednotnou síť značených cest.

Mirek vítá účastníky


A po jedné takové, zeleně značené (vznikla už v roce 1923 při otevření „velké“ chaty), se vydali turisté zimní přírodou na vrch Čeřínek. Že byly krásné výhledy do krajiny i na okolní kopce Jihlavských vrchů, asi není třeba zdůrazňovat – den jak malovaný!

cesta k silnici

po ZTZ

po zasněžené pláni

na rozcestí

v lese pod Čeřínkem

zastavení u Lípy

Dolní HutěNa plošině před chatami se sešli turisté z jihlavských odborů KČT Čeřínek, KČT Tesla, KČT Bedřichov s přáteli z Havlíčkova Brodu, Žďáru nad Sázavou a Měřína, Telče, Třeště, Třebíče, Českých Budějovic, Počátek a Kolína, abychom uvedli aspoň některé. Přišli také lidé, kteří o turistice nic moc nevědí – a byli okouzleni a příjemně překvapeni přátelskou atmosférou, která celý den panovala.
Družná zábava při opékání klobásek, připíjení na zdraví a šťastné turistické kilometry nedovolily zimnímu chladu proniknout do těla ani duše. A když někdo zatoužil vyměnit pobyt na sněhu za příjemně vyhřátou restauraci s něčím dobrým k snědku, chata KČT Čeřínek dobře posloužila. Navíc tam byly k mání Pamětní listy, které jako vždycky vytvořila Věra Veselá.

první příchozí turisté z H. Brodu


u ohýnku
v restauraci je plno


turisté z Kolína

na plošině před chatami

dovádění na sněhuturisté odcházejí


Bylo těžké přesně spočítat všechny, kteří vyslyšeli pozvání a objevili se u slavnostního ohně (neustálý pohyb je turistům vlastní ) – pořadatelé se po pečlivé úvaze shodli na čísle 150 účastníkůČas návratu z Čeřínku a trasu zvolil každý podle svých představ – zdejší turistický směrovník nabízí dobře značené cesty, které protkávají Přírodní park Čeřínek a každého uživatele spolehlivě zavedou na vybrané místo.
Nejvíce turistů se vracelo do Kostelce na rychlíkovou zastávku – nálada v krajině se změnila, stříbřitý polední jas vystřídaly tlumené tóny, slunce se klonilo k západu.

zpět do Kostelce


zastavení na cestě do Kostelce

krajina nad Kostelcemna nádraží v čekárně

slunce se kloní k západu


Den, zorganizovaný členy KČT, odbor Čeřínek Jihlava pro přátele a k poctě turistických předchůdců, se zásluhou shody šťastných okolností vydařil.

Míša Svatošová

| Autor: Jirka | Vydáno dne 24. 01. 2019 | 95 přečtení |
Zdroj: text: M. Svatošová, foto: V+J+T+T Veselí, E. Horská |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server