12.01.2019: Slavnostní oheň na Čeřínku, v sobotu 19. 1. 2019
Pojedeme rychlíkem z Jihlavy hl. n. v 9:25 hod. (Jihlava město 9:29 hod.) do Kostelce a vydáme se po zelené TZ na Čeřínek (5 km). Do batůžku si nezapomeneme přibalit klobásku na opečení. Návrat z Čeřínku po zelené TZ do Kostelce nebo po žluté TZ do Dolní Cerekve (5,5 km), odtud vlakem do Jihlavy. Odjezdy z Kostelce: 14:15 R; 14:45 os; 16:15 R Odjezdy z Dolní Cerekve: 14:40 os; 16:43 os Na Čeřínek zvou Svatošovi a Veselí

06.01.2019: 20. ZIMNÍ ZBLOVICE
V sobotu 12. 1. 2019 pojedeme rychlíkem z hl. n. v Jihlavě v 8,40 hod. do Okříšek, přestup na os. vlak do Mor. Budějovic, příjezd v 9,52 hod. Na nádraží bude čekat autobus, který nás doveze do Nových Syrovic. Z Nových Syrovic půjdeme do Zblovic. Špekáček na opečení si vezměte s sebou!! Ze Zblovic nás odveze autobus na vlak do Mor. Budějovic. Odjezd z Mor. Budějovic 16,03 hod. nebo 18,03 hod. do Okříšek. Přestup na rychlík do Jihlavy, příjezd Jihlava 17,18 hod. nebo 19,18 hod. Na vycházku všechny zvou Veselí

28.12.2018: Novoroční vycházka na Šacberk – Rudný
1. 1. 2019 se sejdeme ve 13,00 hod. u Jitřenky, společně se vydáme na Šacberk – Rudný, pozdravíme se s turisty ostatních jihlavských odborů a zároveň můžeme přispět na turistickou akci „Novoroční čtyřlístek.“ Na vycházku Vás zvou V+J Veselí

Chvojnice u Kralic
V sobotu 5. května jsme s Martou a s Mirkem zamířili k řece Chvojnici.

Z vlakové stanice Kralice nad Oslavou jsme se vydali po modré značce k Olšínskému mlýnu, kde jsme z turistické značky odbočili doleva. Po železničním viaduktu, který se jako vysoká slavobrána klenul nad námi, právě projížděl vlak. Pokračovali jsme ke Spálenému mlýnu a dál stále proti proudu řeky Chvojnice, zapomenutými a jarem provoněnými lesními a lučními partiemi. Z pastvin za řekou na nás bečely ovečky, a dokonce nás až k ohradě přišlo pozdravit štětinaté hnědé prasátko. V lese jsme obdivovali rozkvétající konvalinky a opravdový klid.

v Kralicích

Marta seznamuje s vycházkou

Olšínský mlýn

železniční viadukt

mostek přes Chvojnici

řeka Chvojnice

lučními a lesními partiemi

přes překážky

udělej holubičku

myslíš takhle?

cestou necestou

ovečky v ohradě

štětinaté prasátko

voňavé konvalinky

k Lesnímu Jakubovu

Z okraje vesničky Lesní Jakubov jsme se vrátili zpět k řece, a přešli jsme na druhý břeh. Tím jsme se přiblížili k očekávané svačinové přestávce, a především k vodní nádrži Chvojnice, zvané Jezero. Poseděli jsme na odpočívadle, pozorovali jsme vlnění vodní hladiny a duchovně jsme se účastnili opékání voňavého špekáčku. Jeho majitel se rozdělil s partnerkou a s pejskem, ale na naši čtrnáctičlennou skupinu se už nedostalo…

Jezero - vodní nádrž Chvojnice

svačina u Jezera

na nás nezbylo

Rybářskou pěšinou vedoucí podél vody jsme se odebrali dál. Do obce Hluboké jsme přicházeli za intenzívního svitu poledního sluníčka. Překvapením dne byl Svatojakubský pivovar, úžasná, rozsáhlá a jistě nákladná a poctivá stavba. Přivítal nás sluníčkový personál, a dokonce jsme si v doprovodu prohlédli pivovarské zázemí.

rytíř u pivovaru

nádvoří pivovaru

sluníčková obsluha

prohlídka pivovaru

průvodce pivovarem

Po příjemném zážitku jsme vystoupili na okraj lesa k nejmenšímu hřbitovu v ČR. Z tohoto půvabného místa jsme pokračovali po lesní cestě a sestoupili k přehradě. Od ní pak doprava na polní cestu s malou užovkou obojkovou okolo mnoha skleníků zahradnického areálu do Horních Lhotic.

do Horních Lhotic

mládě užovky obojkové

na obzoru Dukovany

skleníky u Horních Lhotic

Naše cesta stoupala ke starému sadu a křížku na okraj lesa s pěkným výhledem na pestrou jarní krajinu. Lesem jsme sešli k Jinošovskému potoku, kde jsme potkali dvě postavy s plynovými – kyslíkovými maskami a v ochranném obleku. Byl to velmi zvláštní výjev.

Horní Lhotice

Vešli jsme do Kralic nad Oslavou, odpočinuli jsme si v blízkosti kostela sv. Martina a památníku Bible kralické, pod obrovskou, košatou hrušní a závěrečný úsek cesty nás vedl k vlakové stanici. V příjemné restauraci u nádraží jsme se ještě občerstvili. Pivo, limo, káva a nanuk byly konečnou odměnou za dnešních skutečně jarních šestnáct kilometrů.

kostel sv. Martina v Kralicích

pod košatou hrušní