Hlavní menu
  Novinky
19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Česká Kanada
Většinou jezdíme v sobotu na vycházky vlakem, ale ne vždy jede vlak tam, kam bychom chtěli turisty zavést. Tento případ nastal, když jsme na jednom soukromém výletě objevili rozhlednu U Jakuba u Valtínova. A protože se tato rozhledna nachází v oblasti České Kanady, byla to výzva, uspořádat do tohoto krásného koutu naší republiky autobusový výlet.

V sobotu 2. června 2018 se na známém parkovišti sešli turisté z KČT, odbor Čeřínek Jihlava a několik turistů z jiných odborů, aby poznali krásnou krajinu v okolí Českého Rudolce. Cesta autobusem i s malými objížďkami na opravovaných silnicích trvala asi 1,5 hodiny. Vystoupili jsme v obci Valtínov a odtud jsme se pomalým tempem vydali do kopce po ZTZ směrem k žulovému skalnímu útvaru nazvaném Ďáblova prdel.

z Valtínova

po ZTZ


Že má skalní útvar přesně název takový, jak opravdu vypadá, jsme se všichni přesvědčili. Na odpočívadle s informační tabulí a mapou jsme si u tohoto skalního útvaru chvíli odpočinuli. Tento balvan se nachází na poslední zastávce naučné stezky, vedoucí podél kaskád rybníků.

u Ďáblovy prdele

na skalním útvaru Ďáblova prdelDalší naše cesta vedla po NS. Obdivovali jsme kouzelnou krajinu, rybníčky, kvetoucí louky, zpěv ptactva i kvákání žab. Naučná stezka nás dovedla k rozhledně U Jakuba.

po NSkaskády rybníčků na NS


pexeso na NS


Štrpské pleso

poznávání stromů na NSNa Havlově hoře kdysi stávala dřevěná rozhledna. Ta sloužila původně armádě, ale postupně chátrala. Současný majitel pozemku Karel Plucar vystavěl rozhlednu novou, která slouží od roku 2013 výhradně turistům. Je to nejvyšší stavba z dřevěných lepených profilů. Má železobetonový základ, na kterém stojí dřevěná rozhledna ve tvaru šestibokého hranolu s jehlanovou střechou. Má tvar tužky a celá měří 40,7 m. Vede na ni po točitém schodišti 180 schodů. Vyhlídková plošina je ve výšce 29,7 m. Většina turistů vystoupila na rozhlednu a za krásného počasí si vychutnala výhledy na Přírodní park Česká Kanada, na obec Valtínov, na Dačice a Český Rudolec. Také byla vidět Javořice s vysílačem.
V okolí rozhledny byl v roce 2016 vybudován rozsáhlý zábavně naučný lesopark a dvě naučné stezky, které jsme částečně prošli. Pod rozhlednou je umístěna galerie rozhleden a turistické centrum s občerstvením, které jsme využili. Po občerstvení jsme se vydali nejkratší cestou k hlavní silnici, kam pro nás přijel autobus a odvezl nás do Českého Rudolce na plánovaný oběd.

rozhledna U Jakuba

na rozhledně

zábavně naučný areál pod rozhlednou


vpravo vidíme Javořici

pohled na Valtínov z rozhledny

odpočinek pod rozhlednou


odcházíme k autobusu


chvilka čekání na autobusPo obědě jsme si ještě prohlédli zámek, který připomíná svým vzhledem známější a větší Hlubokou. Zámek je hodně zpustlý, ale je vidět, že se začíná opravovat, o čemž svědčí bílá opravená věž.

zámek Český RudolecZ Č. Rudolce nás autobus převezl do Rožnova, kde jsme u bizoního ranče chvíli pozorovali americké bizony. Bohužel jsme viděli jen bizoní mládež. Velké dospělé bizony, kteří dosahují až 1500 kg a délky až 3,8 metru, se nám nepodařilo spatřit.

u bizoní farmy

mladí bizoniZ Rožnova opět krátká jízda autobusem a přijeli jsme do obce Klášter u Nové Bystřice na prohlídku kostela Nejsvětější Trojice. Klášter s kostelem založili v roce 1501 poustevníci z řádu paulánů na území trojice léčivých pramenů. Podle nich byl kostel později zasvěcen Nejsvětější Trojici. Klášter byl v roce 1959 zbořen a zachovala se jen Červená chodba přiléhající ke kostelu. V kostele nás zaujal hlavní oltář vysoký 21 m se sochami českých patronů v nadživotních velikostech. Dále jsme si mohli prohlédnout nevelké řezbářské dílo "Strom života", pocházející asi z r. 1720. Dřevořezbu vyrobenou z jednoho kusu dřeva podle pověsti vyřezal jako projev pokání vězněný mnich.

před prohlídkou kostela Nejsvětější Trojice

kostel Nejsvětější Trojice

oltář vysoký 21 metrů

strom života


Po prohlídce kostela si mohli zájemci se zapálenými svíčkami projít katakomby. Byl to zážitek dobrodružný. I přístup do katakomb nebyl snadný.

prohlídka katakomb
Z chladných katakomb byl příjemný návrat ven do tepla sobotního odpoledne. Ještě společné foto u kostela a následovala jízda autobusem do Slavonic.

památná lípa u kostela

mnich paulánský

detail obličeje mnicha

Klášterní rybník

společné foto u kostela


Pouhá třičtvrtěhodinka na prohlídku náměstí ve Slavonicích, které opanovala pouť, úplně stačila na zákusek, či zmrzlinu i krátký poslech živé kapely ze Znojma.

Slavonice


růže ze SlavonicVzorní turisté, dnes všichni přesně dochvilní, se sešli u autobusu a spokojeně odjeli do Jihlavy.
Řidič DP Jihlava Petr S. nás spolehlivě vezl a dopravil nás všude podle našeho přání. Při našich cestách Českou Kanadou jsme nachodili 10 km.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 06. 06. 2018 | 651 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V+J Veselí, J+M Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server