Hlavní menu
  Novinky
15.10.2018: Radňov – Kamenice u Humpolce 20.října 2018
Odjezd z hlavního nádraží směr Havlíčkův Brod Jihlava 7.27 - Havlíčkův Brod - Radňov (8.25) Návrat Kamenice u Humpolce (13.18)- Havlíčkův Brod - Jihlava (14.34) Trasa: Radňov (železniční stanice) po žluté turistické značce do Koječína, dále po modré turistické značce přes Herálec (zámek), Kamenice u Humpolce (železniční muzeum) Celkem 13 km Jidlo, pití a dobrou náladu na cestu sebou Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

06.10.2018: Jindřišské údolí 13.10. 2018
Odjezd: Jihlava hl. n.: 7:25 /R 654 Hejtman/ - vzhledem k výluce na trati budeme nuceni využít náhradní autobusovou dopravu – Jihlava – Jindřichův Hradec i zpáteční, předpokládaný příjezd do Jindř. Hradce 8:40, zde přestoupíme na úzkokolejku Os 21252 Jind. Hr. – Blažejov odjezd z J.H. 9:25 /jízdenka se kupuje ve vlaku/, příjezd do Blažejova 9:43. Délka trasy: 11, 4 km, není nijak náročná Odjezd:z J.H. přímo do Jihlavy v 13:16 nebo z J.H. 15:16, Občerstvení: vlastní zásoby, Na vycházku zvou Hela a Petr

01.10.2018: Krajem Šimona kouzelníka - 6. 10. 2018
Odjezd do Humpolce v sobotu 6. 10. 2018 Jihlava město: 7,15 hod. Jihlava hl. n. 7,27 hod. odjezd z H. Brodu 8,07 hod., příjezd do Humpolce 8,49 hod. V Humpolci bude autobus, který nás doveze do Kletečné. Zpáteční odjezd z Humpolce 15,12 hod., nebo 17,08 hod., Odjezd z H. Brodu 16,05 hod. nebo 18,05 hod. Příjezd Jihlava hl. n. 16,35 hod. nebo 18,34 hod. Možnost i autobusem z Humpolce v 16,35 hod. Jihlava aut. n. 17,17 hod. Na vycházku zvou V. a J. Veselí
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Česká Kanada
Většinou jezdíme v sobotu na vycházky vlakem, ale ne vždy jede vlak tam, kam bychom chtěli turisty zavést. Tento případ nastal, když jsme na jednom soukromém výletě objevili rozhlednu U Jakuba u Valtínova. A protože se tato rozhledna nachází v oblasti České Kanady, byla to výzva, uspořádat do tohoto krásného koutu naší republiky autobusový výlet.

V sobotu 2. června 2018 se na známém parkovišti sešli turisté z KČT, odbor Čeřínek Jihlava a několik turistů z jiných odborů, aby poznali krásnou krajinu v okolí Českého Rudolce. Cesta autobusem i s malými objížďkami na opravovaných silnicích trvala asi 1,5 hodiny. Vystoupili jsme v obci Valtínov a odtud jsme se pomalým tempem vydali do kopce po ZTZ směrem k žulovému skalnímu útvaru nazvaném Ďáblova prdel.

z Valtínova

po ZTZ


Že má skalní útvar přesně název takový, jak opravdu vypadá, jsme se všichni přesvědčili. Na odpočívadle s informační tabulí a mapou jsme si u tohoto skalního útvaru chvíli odpočinuli. Tento balvan se nachází na poslední zastávce naučné stezky, vedoucí podél kaskád rybníků.

u Ďáblovy prdele

na skalním útvaru Ďáblova prdelDalší naše cesta vedla po NS. Obdivovali jsme kouzelnou krajinu, rybníčky, kvetoucí louky, zpěv ptactva i kvákání žab. Naučná stezka nás dovedla k rozhledně U Jakuba.

po NSkaskády rybníčků na NS


pexeso na NS


Štrpské pleso

poznávání stromů na NSNa Havlově hoře kdysi stávala dřevěná rozhledna. Ta sloužila původně armádě, ale postupně chátrala. Současný majitel pozemku Karel Plucar vystavěl rozhlednu novou, která slouží od roku 2013 výhradně turistům. Je to nejvyšší stavba z dřevěných lepených profilů. Má železobetonový základ, na kterém stojí dřevěná rozhledna ve tvaru šestibokého hranolu s jehlanovou střechou. Má tvar tužky a celá měří 40,7 m. Vede na ni po točitém schodišti 180 schodů. Vyhlídková plošina je ve výšce 29,7 m. Většina turistů vystoupila na rozhlednu a za krásného počasí si vychutnala výhledy na Přírodní park Česká Kanada, na obec Valtínov, na Dačice a Český Rudolec. Také byla vidět Javořice s vysílačem.
V okolí rozhledny byl v roce 2016 vybudován rozsáhlý zábavně naučný lesopark a dvě naučné stezky, které jsme částečně prošli. Pod rozhlednou je umístěna galerie rozhleden a turistické centrum s občerstvením, které jsme využili. Po občerstvení jsme se vydali nejkratší cestou k hlavní silnici, kam pro nás přijel autobus a odvezl nás do Českého Rudolce na plánovaný oběd.

rozhledna U Jakuba

na rozhledně

zábavně naučný areál pod rozhlednou


vpravo vidíme Javořici

pohled na Valtínov z rozhledny

odpočinek pod rozhlednou


odcházíme k autobusu


chvilka čekání na autobusPo obědě jsme si ještě prohlédli zámek, který připomíná svým vzhledem známější a větší Hlubokou. Zámek je hodně zpustlý, ale je vidět, že se začíná opravovat, o čemž svědčí bílá opravená věž.

zámek Český RudolecZ Č. Rudolce nás autobus převezl do Rožnova, kde jsme u bizoního ranče chvíli pozorovali americké bizony. Bohužel jsme viděli jen bizoní mládež. Velké dospělé bizony, kteří dosahují až 1500 kg a délky až 3,8 metru, se nám nepodařilo spatřit.

u bizoní farmy

mladí bizoniZ Rožnova opět krátká jízda autobusem a přijeli jsme do obce Klášter u Nové Bystřice na prohlídku kostela Nejsvětější Trojice. Klášter s kostelem založili v roce 1501 poustevníci z řádu paulánů na území trojice léčivých pramenů. Podle nich byl kostel později zasvěcen Nejsvětější Trojici. Klášter byl v roce 1959 zbořen a zachovala se jen Červená chodba přiléhající ke kostelu. V kostele nás zaujal hlavní oltář vysoký 21 m se sochami českých patronů v nadživotních velikostech. Dále jsme si mohli prohlédnout nevelké řezbářské dílo "Strom života", pocházející asi z r. 1720. Dřevořezbu vyrobenou z jednoho kusu dřeva podle pověsti vyřezal jako projev pokání vězněný mnich.

před prohlídkou kostela Nejsvětější Trojice

kostel Nejsvětější Trojice

oltář vysoký 21 metrů

strom života


Po prohlídce kostela si mohli zájemci se zapálenými svíčkami projít katakomby. Byl to zážitek dobrodružný. I přístup do katakomb nebyl snadný.

prohlídka katakomb
Z chladných katakomb byl příjemný návrat ven do tepla sobotního odpoledne. Ještě společné foto u kostela a následovala jízda autobusem do Slavonic.

památná lípa u kostela

mnich paulánský

detail obličeje mnicha

Klášterní rybník

společné foto u kostela


Pouhá třičtvrtěhodinka na prohlídku náměstí ve Slavonicích, které opanovala pouť, úplně stačila na zákusek, či zmrzlinu i krátký poslech živé kapely ze Znojma.

Slavonice


růže ze SlavonicVzorní turisté, dnes všichni přesně dochvilní, se sešli u autobusu a spokojeně odjeli do Jihlavy.
Řidič DP Jihlava Petr S. nás spolehlivě vezl a dopravil nás všude podle našeho přání. Při našich cestách Českou Kanadou jsme nachodili 10 km.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 06. 06. 2018 | 273 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V+J Veselí, J+M Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server