28.07.2020: ZRUŠENÍ POCHODU 1.8.2020
Vážení přátelé, bohužel dle rozhodnutí zastupitelstva v Sobíňově a na základě opatření Krajského úřadu se setkání a pochod 1.8.2020 "LÉTO V ŽELEZNÝCH HORÁCH"  ruší. Je nám to líto, ale nedá se nic dělat, zdraví je přednější. Za KČT, odbor Havlíčkův Brod - Jaroslava Kohoutová POZOR: Náhradní vycházka za Sobíňov 1. 8. 2020 - Okolo Dobronína Pojedeme do Dobronína v 10,22 hod z hlavního nádraží, příjezd Dobronín 10,33 hod. Délka vycházky asi 8 km. Zpáteční odjezd z Dobronína 13,25 hod. nebo 15,25 hod. Příjezd Jihlava 13,36 hod. nebo 15,36 hod. Na vycházku zve Eva

25.07.2020: LÉTO V ŽELEZNÝCH HORÁCH -v sobotu 1. srpna 2020
Podrobnosti ve skříňkách KČT Čeřínek, u nádraží a na budově pošty na náměstí Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,37 hod. do H. Brodu, z H. Brodu 8,03 hod. - Sobiňov 8,34 hod. Zpáteční: Sobíňov 13,25 hod. do H. Brodu, z H Brodu 14,03 hod. Jihlava 14,22 hod. Nebo Sobíňov 15,25 hod. H. Brod 15,53 hod. z H. Brodu 16,03 hod. v Jihlavě 16, 22 hod. Na vycházku zve Pepa.

06.07.2020: Pozor-Pozor -Sobotní vycházka - se překládá na neděli 12. 7. 2020
V neděli 12. 7. 2020 pojedeme do Ždírce, autobusem z Jihlavy autobusové nádr. st. č. 21, v 7,05 hod. Ze Ždírce půjdeme do Věžničky, Polné, N. Dvory, Dobronín. Z Dobronína odjedeme vlakem v 15,25 hod. Na vycházku zve Eva.

Bledule na Jechovci
Jaro se probouzí a turisty sluníčko láká do přírody. Sobota 14. 3. 2020 byla chladná a zrána polojasná. Deset našich a 7 dalších turistů vystoupilo z autobusu ve Staré Říši a vydali se společně do Přírodní rezervace Jechovec, kde každoročně zjara vykvétají bledule jarní.

Cesta k rezervaci vede lesem, zničeným kůrovcem, jako mnoho dalších, kterými v poslední době často procházíme. Lokalita výskytu bíle nažloutlých kvítků se nachází v olšinách a mokřinách, tady kůrovec neřádí.

ve Staré Říši

půjdeme na Jechovec

vedoucí vycházky Eva

pohled k Jechovci

před vstupem do chráněného území

Koberce s květy, třepotajícími se ve větru, sahají daleko, kam oko dohlédne. Je to úžasný pohled. Pohybujeme se po vyšlapaných pěšinkách a našlapujeme opatrně, abychom neublížili té něžné kráse. Dokonce jsme ani nezaznamenali žádné zničující lidské zásahy v oblasti, jak to tak někdy bývá.

v bledulišti

Z chráněné oblasti jsme pokračovali lesem neznačenou cestou přes Olšany k Hladovu, po níž nás vedl zkušený vůdce Jirka. Původní záměr vedoucí vycházky Evy, která si cestu naplánovala na farmu do Bohuslavic, se musel zrušit. Žijeme v době, kdy se mění dění ze dne na den. Koronavirus ovládl i Česko a nařízení vlády bylo, od dnešního dne zavřít restaurace a všechny provozovny pro veřejnost. Smířili jsme se s tím a byli jsme rádi, že „zatím“ smíme společně na vycházku – když nás není víc jak 30 osob.
Cesty byly často blátivé, jiné zase pokryté klacky a větvemi – zkrátka, jako když se v lese kácí. I tady řádí kůrovec.

neznačenou cestou do Hladova

u Olšan

přestávka na cestě

cestou necestou

porada s průvodcem Jirkou

K Hladovu nás už vedla žlutá turistická značka. Bylo ještě dost času, tak někteří zkusili, zda by u Hladova na benzínové pumpě dostali aspoň kávu. Nedostali. Měli otevřeno pouze na prodej pohonných hmot, ale káva jedině balená v plechu. I to přišlo k chuti, ale sednout si ani v přilehlé zahrádce nebylo povoleno. Co se dá dělat. Bylo krásně a sluneční paprsky už hřály, tak jsme posedali na zem před zavřenou restaurací v Hladově a snědli poslední zbytky svých zásob a vypili kafe z pumpy. Potom se přiblížil čas příjezdu autobusu. Ještě chvilka na zastávce a pak už cesta do Jihlavy. Prožili jsme zase krásný den.

po ŽTZ do Hladova

Hladov

na sluníčku před zavřenou hospodou

k zastávce autobusu

na zastávce

Příští společné vycházky jsme zrušili kvůli karanténě, která od pondělka 16. 3. začala platit pro všechny.
Budeme se těšit, že se situace brzy zklidní, a že se po uzdravení světa zase všichni sejdeme na společných toulkách.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 16. 03. 2020 | 307 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V+J Veselí, |