Hlavní menu
  Novinky
28.07.2020: ZRUŠENÍ POCHODU 1.8.2020
Vážení přátelé, bohužel dle rozhodnutí zastupitelstva v Sobíňově a na základě opatření Krajského úřadu se setkání a pochod 1.8.2020 "LÉTO V ŽELEZNÝCH HORÁCH"  ruší. Je nám to líto, ale nedá se nic dělat, zdraví je přednější. Za KČT, odbor Havlíčkův Brod - Jaroslava Kohoutová POZOR: Náhradní vycházka za Sobíňov 1. 8. 2020 - Okolo Dobronína Pojedeme do Dobronína v 10,22 hod z hlavního nádraží, příjezd Dobronín 10,33 hod. Délka vycházky asi 8 km. Zpáteční odjezd z Dobronína 13,25 hod. nebo 15,25 hod. Příjezd Jihlava 13,36 hod. nebo 15,36 hod. Na vycházku zve Eva

25.07.2020: LÉTO V ŽELEZNÝCH HORÁCH -v sobotu 1. srpna 2020
Podrobnosti ve skříňkách KČT Čeřínek, u nádraží a na budově pošty na náměstí Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,37 hod. do H. Brodu, z H. Brodu 8,03 hod. - Sobiňov 8,34 hod. Zpáteční: Sobíňov 13,25 hod. do H. Brodu, z H Brodu 14,03 hod. Jihlava 14,22 hod. Nebo Sobíňov 15,25 hod. H. Brod 15,53 hod. z H. Brodu 16,03 hod. v Jihlavě 16, 22 hod. Na vycházku zve Pepa.

06.07.2020: Pozor-Pozor -Sobotní vycházka - se překládá na neděli 12. 7. 2020
V neděli 12. 7. 2020 pojedeme do Ždírce, autobusem z Jihlavy autobusové nádr. st. č. 21, v 7,05 hod. Ze Ždírce půjdeme do Věžničky, Polné, N. Dvory, Dobronín. Z Dobronína odjedeme vlakem v 15,25 hod. Na vycházku zve Eva.
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Bledule na Jechovci
Jaro se probouzí a turisty sluníčko láká do přírody. Sobota 14. 3. 2020 byla chladná a zrána polojasná. Deset našich a 7 dalších turistů vystoupilo z autobusu ve Staré Říši a vydali se společně do Přírodní rezervace Jechovec, kde každoročně zjara vykvétají bledule jarní.

Cesta k rezervaci vede lesem, zničeným kůrovcem, jako mnoho dalších, kterými v poslední době často procházíme. Lokalita výskytu bíle nažloutlých kvítků se nachází v olšinách a mokřinách, tady kůrovec neřádí.

ve Staré Říši

půjdeme na Jechovec

vedoucí vycházky Eva

pohled k Jechovci

před vstupem do chráněného území


Koberce s květy, třepotajícími se ve větru, sahají daleko, kam oko dohlédne. Je to úžasný pohled. Pohybujeme se po vyšlapaných pěšinkách a našlapujeme opatrně, abychom neublížili té něžné kráse. Dokonce jsme ani nezaznamenali žádné zničující lidské zásahy v oblasti, jak to tak někdy bývá.

v bledulišti


Z chráněné oblasti jsme pokračovali lesem neznačenou cestou přes Olšany k Hladovu, po níž nás vedl zkušený vůdce Jirka. Původní záměr vedoucí vycházky Evy, která si cestu naplánovala na farmu do Bohuslavic, se musel zrušit. Žijeme v době, kdy se mění dění ze dne na den. Koronavirus ovládl i Česko a nařízení vlády bylo, od dnešního dne zavřít restaurace a všechny provozovny pro veřejnost. Smířili jsme se s tím a byli jsme rádi, že „zatím“ smíme společně na vycházku – když nás není víc jak 30 osob.
Cesty byly často blátivé, jiné zase pokryté klacky a větvemi – zkrátka, jako když se v lese kácí. I tady řádí kůrovec.

neznačenou cestou do Hladovau Olšan


přestávka na cestě


cestou necestouporada s průvodcem Jirkou


K Hladovu nás už vedla žlutá turistická značka. Bylo ještě dost času, tak někteří zkusili, zda by u Hladova na benzínové pumpě dostali aspoň kávu. Nedostali. Měli otevřeno pouze na prodej pohonných hmot, ale káva jedině balená v plechu. I to přišlo k chuti, ale sednout si ani v přilehlé zahrádce nebylo povoleno. Co se dá dělat. Bylo krásně a sluneční paprsky už hřály, tak jsme posedali na zem před zavřenou restaurací v Hladově a snědli poslední zbytky svých zásob a vypili kafe z pumpy. Potom se přiblížil čas příjezdu autobusu. Ještě chvilka na zastávce a pak už cesta do Jihlavy. Prožili jsme zase krásný den.

po ŽTZ do Hladova

Hladov

na sluníčku před zavřenou hospodou

k zastávce autobusu

na zastávce


Příští společné vycházky jsme zrušili kvůli karanténě, která od pondělka 16. 3. začala platit pro všechny.
Budeme se těšit, že se situace brzy zklidní, a že se po uzdravení světa zase všichni sejdeme na společných toulkách.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 16. 03. 2020 | 307 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V+J Veselí, |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server