Hlavní menu
  Novinky
07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Aprílová Vysočina
Aprílové vycházky se v sobotu 13. dubna 2019 zúčastnilo 22 turistů. Teplota vzduchu připomínala spíše zimu, ale sluníčko se na nás začalo smát už od rána.

Z cílové stanice Jihlávka vedly naše první kroky do stejnojmenné obce, za níž jsme odbočili k prameni řeky Jihlavy. Na tomto pěkně upraveném místě jsme popřáli Jirkovi P. k blížícímu se svátku a už za chvíli nás pěšina vyvedla k ohradám pod vrchem Lísek. Zleva nás vítají čtyři statné koně a napravo kamenný kruh druidů sestavený z 33 menhirů, přičemž 34. je umístěn v jeho středu. Místo mimořádně zajímavé, určené pro relaxaci a meditaci, nás vybízí ke společné fotografii.

v Jihlávce

cesta do obce Jihlávka

velikonoční výzdobak prameni řeky Jihlavy


tady začíná řeka Jihlava

společně u pramene


přání k svátku Jirkovi

ke sv. Kateřině

koně pod vrchem Lísek


kamenný kruh druidů
hlavní brána do kruhu druidů

magická síla kamenů


Naše další zastavení je u lesního kostela sv. Kateřiny, součásti areálu bývalých stejnojmenných lázní a bývalé dětské ozdravovny. Pepa nás zve k léčivému prameni, který je lahodný a ledový. Areál si pamatujeme ještě zchátralý a zanedbaný. V současné době je vzorně upravený a majitel zde provozuje ozdravné a relaxační pobyty. V těsné blízkosti vyrostl zbrusu nový ajurvédský pavilon, který bude jistě tématem nejedné polemiky. Lesní pěšina nás vede k pramenům sv. Markéty a sv. Vojtěcha, které jsme také ochutnali z upraveného zdroje. Posvačili jsme v lesním altánu sv. Vojtěcha.

ke sv. Kateřině

kostel sv. Kateřiny

něco o historii kostela

pramen sv Kateřiny


areál u sv. Kateřiny

k pramenům sv. Markéty a sv.Vojtěcha

Ajurvédský pavilon


 pramen sv. Markéty a sv.Vojtěcha

letohrádek sv. Vojtěcha


Naše příští zastávka byla neméně zajímavá. Na místě bývalého mlýna U Smrčků jsme navštívili restauraci prvorepublikového hotýlku Letohrádek svatého Vojtěcha. Stylové prostředí a stylová hudba nás vrátily o sto let zpátky, do doby vybraného chování, do časů starých filmů s Oldřichem Novým, s Adinou Mandlovou a s mnoha dalšími známými českými herci. Občerstvili jsme se nápoji či polévkou, prošli jsme se upraveným parkem a mírně dobrodružným úsekem vedoucím po hrázi rybníka jsme se vrátili do současnosti.
hotel Letohrádek sv. Vojtěcha

ve stylové restauraciokno v restauraci

v parku


Smrčkův rybník

dobrodružná cesta po hrázi rybníka


Odbočkou z modřínové aleje jsme došli do Počátek. Pepa nás upozornil na holičství, kde byly ostříhány vlasy paní správcové z Postřižin. Zastavili jsme se na přehledném náměstí a uznali jsme, že městečko je po právu památkovou zónou. Obdivuhodný je také hotel Modrá Hvězda, známý z Postřižin, ze seriálu Návštěvníci a z filmu Jízda. Poobědvali jsme v hostinci U Karásků.


modřínová alej

modřínovou alejí

Počátky z vyhlídky

Počátky

zašlá sláva holičství z Postřižin


v Počátkách


rodný dům Otokara BřezinyPoté už jsme se vydali ke Klátovskému mlýnu a vstoupili jsme do místa zvaného Balkovo peklo s několika lesními rybníky a kaskádami vod zurčícími potočním korytem po mechových kamenech. Zdravíme se s majitelem Kopejtkova mlýna, kterého jsme tradičně přistihli při práci na zvelebování mlýna a blízkého okolí. To ještě netušíme, že se pro dnešek nevidíme naposledy. Obdivuhodné petrklíče rozeseté v mnoha trsech na velké ploše nad cestou i v lese u mlýna navozují jarní náladu. Vlaková stanice Počátky Žirovnice je vzdálena přes půl kilometru. Dnes nepůjdeme po silnici, ale vydáme se pro změnu loukou.

kolem rybníka Velký Klátů

ke Klátovskému mlýnu

rybník Kopejtků


kaskády u Balkova pekla


petrklíče u Kopejtkova mlýna


zastávka Počátky - Žirovnice


Úplný závěr dnešní patnáctikilometrové výpravy však patřil nepříjemné události. Jedna turistka ještě u mlýna upadla a nebyla schopna dojít vlastními silami na vlak. A tak došlo znovu na pana mlynáře, který hned ochotně nastartoval auto a odvezl pacientku i s doprovodem na vlakovou stanici. Žádnou odměnu nepřijal a tím pro nás znovu udělal dobrý, nezištný skutek! Při nedávné výpravě nám totiž ochotně ukázal mlýn i s jeho zařízením. Do Jihlavy jsme dojeli v pořádku, s přáním dobrého zdraví jsme se rozloučili a indisponovanou turistku jsme doprovodili domů.
Dnešní zážitky byly pestré, nezbývá, než přání dalších zajímavých vycházek se šťastným návratem.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 04. 2019 | 172 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V + J Veselí, |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server