Hlavní menu
  Novinky
17.03.2019: Upozornění pro přihlášené na ZJTS do Humpolce 23. 3. 2019
Odjezd autobusu z parkoviště za BILLOU v 7,00 hod. Odjezd z Humpolce v 16,00 hod. Podrobnosti o programu ZJTS ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava, u hlavního nádraží a na poště na náměstí

10.03.2019: JARNÍ VODY 16. března 2019
Odjezd vlaku z hlavního nádraží Jihlava v 7,27 hodin do zastávky ZÁVRATEC (přes Havlíčkův Brod s přestupem (v 8.00 h) na rychlík do Čáslavi a v Čáslavi (v 9.12 h) na osobáček směr Třemošnice) 13 km převážně přírodního charakteru pěšina místy vede svahem nad řekou!!! (lze zkrátit na polovinu bez svahu – tj. z Ronova nad Doubravou využít vláček v 12,18 h do Žlebů a odtud procházkou k zámku a do parku) Trasa: Ztracenec – Mladotice – Chitussiho údolí – vodní tunel na Doubravě – kostel sv. Kříže – Ronov nad Doubravou – Sádecký most – údolím Doubravy do Žlebů Občerstvení v Hospůdce U Kosů (!!! pouze nápoje, klobása !!!) Svačinu proto s sebou. Zpáteční vlak ze Žlebů v 14,31 h do Čáslavi, z Čáslavi rychlík v 15,08 do H. Brodu, z H. Brodu osobní vlak v 16,05 h (odjezd dalšího spoje přesně o 2 hodiny déle) Při nepřízni počasí může být trasa pozměněna. Připravili: Mirek a Marta

04.03.2019: Upozornění pro zájemce na Poslední puchýř v Olomouci
ve dnech 14. -17. 11. 2019 Dostavte se ve čtvrtek 7. 3. 2019 v 9,00 do klubovny KČT, odbor Čeřínek Jihlava (kuželna Cháb). Je potřeba domluvit ubytování. Nebo volejte co nejdříve tel: 604 456 475
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
13. 10. 2018 Jindřišské údolí
Tato vycházka se měla původně uskutečnit 6.10, ale vzhledem k tomu, že řada členů – turistů - se podílela na průběhu voleb, tak se tato vycházka uskutečnila až v sobotu 13. 10. 2018. Vycházku si připravili Petr a Hela.

Sobotní ráno se na jihlavském vlakovém nádraží sešlo 16 turistů. Vzhledem k výluce na trati jsme byli nuceni využít náhradní autobusovou dopravu Jihlava – Jindřichův Hradec. Autobus dojel do Jindřichova Hradce načas, ale zde nás čekalo nemilé překvapení. Opět výluka na trati a to na té naší – Jindřichův Hradec – Blažejov. Na nádraží jsme si trochu posmutněle prohlédli vláčky úzkokolejky a postupně jsme se dopravili malým mikrobusem do Blažejova.

J. Hradec - nádraží

Blažejov

do Blažejova dorazila druhá skupina


Zde nás přivítal Petr, Helča seznámila s průběhem vycházky a také nás trochu povzbudila na mysli drobným občerstvením v podobě mrkvových šátečků. No a pak jsme vyrazili na cestu. Prošli jsme velice hezky upravenou vesničkou Blažejov, zvenčí jsme si prohlédli kostel sv Alžběty z druhé poloviny 13. st. a pak asi po necelých 300 m jsme došli k lávce Pod Blažejovem a zde se napojili na ČTZ, která nás pak už provázela celou cestou. Hned pod Blažejovem probíhá Jindrova naučná stezka, jejíž součástí je i známé Jindřišské údolí. Helča nás postupně upozorňovala na různé přírodní či kulturní zajímavosti, které jsme cestou potkávali. Prvním takovým zajímavým místem byla zřícenina Vítkova hrádku z první poloviny 13. st. Po hrádku zbyly už jen těžko znatelné základy.

kostel sv. Alžběty

připraveni na výšlap

v Blažejově

ke zřícenině Vítkova hrádku

zbytky Vítkova hrádku


Pomalu jsme kráčeli nádhernou podzimní krajinou podél Hamerského potoka. Chvilku se líně vinul krajinou, chvilku se ztrácel mezi stromy anebo se zase divoce dral přes kameny. Potok si tu na své cestě přeřezává cestu místními rulami a vytváří tak velice členité a rozmanité partie, oblíbené již řadu let jak turisty, tak i přírodovědci. Svoje unikáty tu nacházejí výzkumníci zabývající se hmyzem, houbami, květinami. Řada zdejších druhů se nikde jinde v širokém okolí nevyskytuje. Můžeme tu vidět břehové porosty i skály porostlé mechy a lišejníky, dále kosené louky i louky postupně zarůstající lužním lesem, jedlinu, suťový listnatý les, smrčinu, ale také i vzácné rostliny i živočichy. Toto vše nám osvětlují informativní panely, které lemují celou stezku. V dolní části Hamerského potoka nás zaujal i jez, od kterého vede mlýnský náhon, místy zasekaný do skály. U jezu je zbudován rybochod – zařízení umožňující rybám překonávat tuto překážku při své migraci potokem.

Jindrova naučná stezka

podél Hamerského potoka

krásy Jindřišského údolíPtačí stezka

mlýnský náhon místy zasekaný do skály

Hamerský potok - jez s mlýnským náhonem


Po zhruba dvou hodinách jsme došli do vesničky Jindřiš. Zde nás zaujala u Návesného rybníka socha Dědy Mráze nebo snad Santa Clause, u které se hned několik z nás vyfotilo. Obdivovali jsme pseudogotickou kapli z r. 1894, která je zasvěcená Nanebevzetí P. Marie a pak také barokní most z 18. st. se sochou Jana Nepomuckého. Procházeli jsme lesem, podél pastvin se stády dobytka, koní a ovcí, brodili se zlatavým spadaným listím. Cestou jsme narazili na „modrý les“ – byly to malé smrčky postříkané ochranným postřikem modravé barvy.

modrý les

Oslněni sluncem jsme si v ten moment připadali jak v nějakém fantaskním filmu. Cestou lesem jsme přešli i úzkorozchodnou trať Jindřichův Hradec - Nová Bystřice, jejíž část byla ve výluce. Podivovali jsme se také nad mohutnou zdí, která je v místech přechodu postavená.

Pepa a jeho rodinka u Návesního rybníka

v Jindřiši

Jindřiš- kaple Nanebevzetí P. Marie

Jindřišský barokní most z 18.st.

skoro všichni


úzkokolejkaPomalu jsme se již blížili k Jindřichovu Hradci. Rozloučili jsme se s Jindrovou naučnou stezkou a po levé straně už prosvítala sluncem zalitá hladina ohromného rybníka Vajgar. Při přechodu parkoviště jsme ještě zaregistrovali Památník letců a Růžovou ulicí jsme se blížili k obchodně medicínskému centru Sv. Florian. Zde jsme se rozdělili – někteří z nás se šli podívat na Aqua show do centra Sv. Florian /škoda, že fungovala jen částečně/, někteří šli na oběd do KD Na střelnici a někteří se šli jen tak projít a vnímat krásy tohoto města.


rybník Vajgar

v J. Hradci

dobrý oběd po cestě vždy potěší

náměstí v J. Hradci


Něco po tři čtvrtě na 3 jsme se postupně začali trousit na nádraží, kde už na nás čekal náhradní spoj do Jihlavy s odjezdem v 15:16. Helča nás všechny pochválila za vzornou docházku a už jsme jeli směr Jihlava, kam jsme dorazili o půl páté.
Nádherné počasí nás provázelo celou zhruba 12 km trasou a všichni jsme se shodli, že se tato podzimní vycházka vydařila.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 16. 10. 2018 | 301 přečtení |
Zdroj: text a foto: H. Belatková |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server