27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

17. Vycházka za sv. Valentýnem
Náš odbor KČT Čeřínek každoročně pořádá nedělní vycházku k svátku sv. Valentýna. Letošní, v pořadí sedmnáctá, se konala 16. února 2020.

Pro turisty, kteří se chtěli projít už z Jihlavy, byl sraz před půl desátou hodinou dopoledne u konečné zastávky MHD linky „B“ Na Dolech. Sešlo se tu 18 členů i nečlenů KČT a společně se vydali směrem Rantířov. Prošli sídlištěm Na Dolech. Tady byly chodníky suché a čisté, ale za městem už začínalo bláto po nedávném dešti. Vstup do modřínové aleje byl o něco lepší a výhledy byly prosluněné. Cesta k Rantířovu dál pokračovala lesní cestou, která už vlastně ani lesní není. Krajina je téměř holá. Od té doby, co tu řádí kůrovec, jsou v chatové oblasti před Rantířovem vidět chaty, které dříve byly ukryté v lesním porostu.

sraz Na Dolech

sídlištěm

cesta se již zhoršila

u modřínové aleje

modřínovou alejí je cesta lepší

lesem zničeným kůrovcem

Nad Rantířovem se skupina zastavila na malé občerstvení. Společná fotka na tradičním místě a pak se pokračovalo na nádraží v Rantířově. Za chvíli přijel vlak od Jihlavy a s ním další turisté – účastníci vycházky. Zbývá chvíle do příjezdu vlaku od Tábora, kterým by ještě mohl někdo přijet. Na přivítání od organizátorky nedošlo, protože netrpěliví turisté už nečekali a vyráželi na cestu.

nad Rantířovem

v Rantířově

u nádraží

další turisté přijeli vlakem

čekání na turisty od Tábora

Nejprve se všichni kolem trati vyšplhali částečně rozmáčenou cestou do obce Rounek. Prošli vsí a po asfaltové silnici došli na křižovatku Rantířov – Vyskytná. Třetí směr byl na kopec U sv. Antonína ke kapličce stejného jména a to byl cíl vycházky.

po ZTZ

Rounek

Cesta ke kapličce byla označena jako „Valentýnská stezka“. Tu opět, jako loni, připravila majitelka nedaleké hájovny Hanka. Bylo to příjemné osvěžení. Mnozí se tu dozvěděli různé zajímavosti o původu svátku zamilovaných, měli možnost si přečíst texty a citáty, vztahující se k lásce, k přírodě, k dávným zvykům apod. Vstup do posledního úseku před kapličkou u hájenky zkomplikovala rozježděná cesta od těžkých lesních strojů, uklízejících kůrovcové řádění. Hodně hluboké bláto se bořilo. Komu do této doby zůstaly ještě jakž takž boty čisté, tak tady se tomu vyhnout moc nedalo. Ale všichni se ke kapličce přece jen dostali.

Valentýnskou stezkou

s kočárkem se jede těžko

u hájenky

kudy přes bláto?

před cílem v dobré náladě

u kapličky sv. Antonína

Kaplička je zasvěcená sv. Antonínu Paduánskému. Na oltáři ve schránce z mramoru jsou uloženy ostatky sv. Bonifáce ale i sv. Valentýna. Je hodně navštěvovaná turisty i zamilovanými dvojicemi. Zvenčí na kapličce je zavěšený zvoneček a příchozí si na něj zvoní pro štěstí. Tento zvoneček je již třetí v pořadí. Byl ulit z hlavní německých děl v roce 1946.
Pověst o původu kapličky praví, že tudy kdysi dávno vedla cesta z Jihlavy do Pelhřimova a po ní procházel chudý pekařský tovaryš. Na tomto místě si odpočinul a usnul. Zdálo se mu, že pod kamenem, na který si položil hlavu, je ukrytý poklad. Z peněz z pokladu by měl postavit kapličku ke cti sv. Antonína. Tolik pověst. A něco na tom bude, protože kaplička byla postavena v roce 1737 na popud pelhřimovského pekaře Antonína Polesného, který na ni věnoval sto zlatých. Během dalších 250let byla kaplička několikrát zničena, potom opravena a zase vysvěcena. Poslední její rekonstrukce proběhla od května do září roku 2013. Nově byla vysvěcena 15. června 2014.

U kapličky se přátelé zastavili, pozdravili se, popovídali, posvačili, posilnili se přátelskými přípitky a Věra tradičně připravila něco sladkého, které pomohla rozdávat ochotná Terezka.

pořadatelé z KČT Čeřínek

ochotná Terezka pomáhá

odměna za pochod

zazvoním si pro štěstí

Někteří spěchali na vlak, tak se vydali již dříve zpět do Rantířova. Většině se z příjemné společnosti ale nechtělo, navíc bylo krásné slunečné počasí. Někdo se vydal k nedalekým Šancím, nebo na vrchol kopce U sv. Antonína (629 m n. m.), jiní si vycházku prodloužili a vraceli se do Rantířova přes Vyskytnou. Byl čas oběda a maličké pohoštění srdíčkovými mufinkami od Věry určitě nestačilo, tak se skupina, která nespěchala, vypravila na oběd do Rantířova do restaurace. Odtud potom část odjela vlakem, a docela početná skupina šla pěšky opět modřínovou alejí do Jihlavy.

zpátky opět přes bláto

pod námi je Rantířov

pěšky do Jihlavy

Vycházkovou neděli si užilo celkem asi 84 účastníků. Byli ze všech jihlavských odborů KČT, dále turisté z Třebíče, Počátek, H. Brodu, Pacova a další. Také se účastnilo i hodně neregistrovaných příznivců turistiky.
Společně nachodili cestou necestou i blátivými úseky od 8 do 15 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 02. 2020 | 255 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V+J Veselí, J. Daňhel |