27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Zimní Zblovice
Každoročně v lednu pořádá Vodácký oddíl a letos i Sokolové z Moravských Budějovic pochod, nazvaný Zimní Zblovice. Pravidelně se tohoto pochodu zúčastňujeme.

Ráno začalo nádherným velikým úplňkem a potom ještě hezčím východem slunce. Tyto krásné záběry zachytila Ema Horská, při cestě z domova k hlavnímu nádraží v Jihlavě.

V sobotu 11. 1. 2020 se do Moravských Budějovic vlakem vypravilo 12 turistů z Jihlavy. V Okříškách při přestupu z rychlíku na osobní vlak se spojili s turisty z Třebíče, kteří přijeli od Brna.

přestup v Okříškách

Dva vagony osobáčku se zaplnily a v Moravských Budějovicích vystoupilo více než 50 pochodníků. U nádraží společně počkali na objednaný autobus, který účastníky pochodu zavezl do Nových Syrovic. Tady se velká skupina rozpadla na několik malých a všechny svým tempem i různými cestami směřovaly do cíle ve Zblovicích.

v Mor. Budějovicích

kostel v N. Syrovicích

Naše skupinka se vydala ze Syrovic  směrem na Láz a pokračovala po Graselově stezce. První zastávka byla u kapličky, zvané Sibyla. V této oblasti se nacházejí podobné stavby tři. O těchto třech stavbách koluje pověst: Jeden velice pobožný majitel zdejšího panství chtěl v těchto lesích postavit kostel, což mu vyšší církevní úřady nepovolily. Uchýlil se k malé lsti. Kostel postavil, ale rozdělil ho na tři samostatné stavby. Sibyla znázorňuje zákristii, Lusthaus chrámovou loď a Špice znázorňuje kostelní věž.

v Lázu

cesta k Sibyle

kaplička Sibyla

U druhé stavby, též nazývané „zámeček Lusthaus“, jsme se také zastavili a prohlédli si stavbu i uvnitř. Budova prošla opravou, zdivo uvnitř je čisté, bílé. Mozajka na podlaze je porušená, přesto je vidět s trochou fantazie, jak asi vypadala za dob své slávy.

cesta k Lusthausu

zámeček Lusthaus

v zámečku

mozaiková podlaha

Naše cesta pak pokračovala dál lesem a po několika kilometrech jsme došli k rozcestí na Černých Blatech, u kterého se zdržoval velký houf turistů. Už z dálky bylo jasné, že jsme došli k ohýnku, kde si každý mohl opéci přinesený buřtík. Od pořadatelů zde byl připravený teplý čaj. Mnozí využili tuto nabídku, dokonce si čaj mohli i “vylepšit”.
Po malé oddechové chvilce se opět všichni vydávali dál na cestu směrem ke Zblovicím.

na Černých Blatech

Naše nevelká skupinka, vedená Jirkou Veselým, ještě odbočila k bývalé vápence. Zde se nachází jedna zrekonstruovaná, asi sedmimetrová stavba - šachtová pec - ve které se kdysi pálilo vápno. Na tabulkách jsme si přečetli podrobnosti o pálení vápna a pak už jsme rychle směřovali dolů k cíli. Po cestě jsme se ještě zastavili na vrchu Uhelčka, kde se také říká vrch U čarodějnic.  Poprvé, když jsme tudy procházeli v roce 2014, stál tady krásný dřevěný kanón. Dnes je z něj rozpadlé torzo, které nestálo ani za vyfotografování.

ke Zblovické vápence

u vápenky

kanón v r. 2014

Místní švestkovou alejí jsme sešli k silnici a po chvilce jsme byli v cíli v hostinci “U Máců”. Bylo tam plno, ale každý si tam to své místečko našel, aby si dal dobré jídlo, které měli v nabídce. Všichni byli spokojeni. Někdo si pochutnal na výborné domácí polévce, nebo na guláši s knedlíkem a dalších dobrotách. Někdo se spokojil se sklenicí piva, jiný šálkem kávy nebo čaje. Všechny místnosti i velký sál byly plné turistů.

švestkovou alejí do Zblovic

sál plný turistů

V 15 hodin přijel objednaný autobus. Nástup do něj byl trochu dramatický, ale všechny, kteří chtěli v tuto dobu odjet do Moravských Budějovic na vlak, odvezl. Byli jsme mezi nimi a tak jsme po 17. hodině přijeli do Jihlavy.

než přijede autobus

snad se tam všichni vejdou

trasa pochodu

Na začátku cesty bylo slunečno, ale pak se obloha zatáhla. Občas se objevily sluneční paprsky, jakoby se sluníčko chtělo přesvědčit, zda v pohodě zvládáme těch 13 km, které nám pořadatelé doporučili. Zase to byla jedna pěkně prožitá sobota v přírodě a v lesích, které ještě nejsou tolik zdevastované kůrovcem, jako je to u nás u Jihlavy.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 13. 01. 2020 | 225 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V+J Veselí, E. Horská |