27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Vánoční a Novoroční vycházky
Turisté nelenoší ani v době hodování a návštěv. Ve dnech mezi vánočními svátky a Novým rokem se scházejí na různých akcích, pořádaných odbory KČT. V Jihlavě takových výšlapů bylo několik. Záleží na jednotlivcích, které vycházky se zúčastní.

První taková vánoční vycházka byla v pátek 27. 12. 2019, organizovaná KČT, odbor Tesla Jihlava, vedená Ivou Svobodovou.
Z Jihlavy turisté odjeli vlakem do Rozsochatce a vydali se po značených i neznačených cestách směrem do Havlíčkova Brodu. Procházeli vykácenými lesy, poškozenými kůrovcem, navštívili zříceninu hradu Ronovec, u níž je pomníček na památku spisovatele a malíře Josefa Čapka. Nedaleko hradu se nachází veliký smrk. Ten ještě odolal řádění kůrovce, možná díky potůčku, který kousek od smrku protéká. Smrk se pyšní výškou 42 m, obvodem svého kmene 3, 6 m a jeho stáří se odhaduje přes 150 let.
Od zříceniny se všichni, posíleni malou svačinkou, cukrovím i něčím ostřejším – byly přece vánoce - vydali k Havlíčkovu Brodu.
Postupem času začaly roztávat dosud zmrzlé cesty, tak se občas muselo blátem a stále mezi pokácenými lesními velikány.
Původní velká skupina 34 turistů se po cestě rozpadla na několik menších, a tak už z Brodu do Jihlavy odjížděli turisté vlakem, nebo autobusem v různou dobu.
Vycházka byla moc pěkná a při ní se nachodilo 17km.

v Jihlavě na nádraží

společně v Rozsochatci

po ŽTZ

studánka Prdlavka

pokáceným lesem

v lese se pracuje

u zříceniny hradu Ronovec

blátivá lesní cesta

hmyzí hotel

v H. Brodě

Poslední vycházka roku 2019 byla tradičně Silvestrovská, jak jinak, než 31. 12. Tento den pořádají turisté i jiné organizace pochody na nejbližší vrcholy. Nejvíce navštěvovaný výstup bývá na vrchol Javořice. Kůrovcová kalamita zasáhla i tam, takže organizátor KČT, odbor Telč měl velké starosti, uspořádat tento oblíbený výstup. Výstup přímo na vrchol Javořice byl zakázaný pro tak masivní návštěvnost. Setkání turistů proběhlo tentokrát v jiném místě, a to u obce Světlá. Pro turisty z Jihlavy to byla komplikace, z důvodu dopravy, tak skupina 29 našich čeřínkovských se vydala vlakem do Hodic a pěšky na Jelení horu, kde silvestrovský výstup pořádají Hasiči z Hodic.
Zrána bylo opět umrzlo, tak se dobře šlapalo vzhůru po loukách a lesem. Krajina byla zalitá sluncem, až to oslňovalo. U Jelena si každý namaloval čárku za účast. Někteří si pochutnali na výborné čočkové polévce, kterou podávali hasiči zdarma. Moc dobré klobásy byly na zakoupení a k opečení na ohýnku. Organizace byla na jedničku. Všichni odcházeli spokojeni.

přivítání v Hodicích

ze silnice odbočíme na louky

výstup na Jelení horu

Ty, jenž tu procházíš, čárku zanech!

u jelena

občerstvení u hasičů

Od jelena se skupinka Čeřínku ještě byla podívat u pramene Moravské Dyje a pak se vydala do Třeště na vlak. V Třešti se v rychlosti stavila ve firmě Podzimek, kde je nedaleko vrátnice u hlavního vchodu vystaven moc pěkný betlém. Pak už byl čas jít na nádraží a vlakem do Jihlavy. Den to byl krásný, slunečný a 10km ani nikoho moc neunavilo. Turisté si popřáli veselého Silvestra a rozešli se. Těšili se na zítřejší vstup do Nového roku.

sestup z Jelení hory

k prameni Mor. Dyje

u pramene

do Třeště

Váňovský rybník

betlém u Podzimka

Ve středu 1. 1. 2020 se sešlo na srazu u Jitřenky asi 29 účastníků a další se přidávali cestou, tak nakonec celá skupina měla 45 lidí, kteří chtěli pozdravit Nový rok ve společnosti všech odborů KČT v Jihlavě. Odbor Tesla každý první den v roce pořádá novoroční výstup na Šacberk, spojený s akcí Novoroční čtyřlístek. Turisté přispívají do kasičky pro hendykepované spoluobčany – vozíčkáře a bezbariérové úpravy chat KČT.
Turisté se na vrcholu Rudného – Šacberku pozdravili s dalšími příchozími a navzájem si popřáli zdraví do nadcházejícího roku a potom se pomalu rozcházeli. Někteří strávili čas v některé restauraci, aby se znovu setkali na Masarykově náměstí, kde byl v 17:30 hodin odpálen ohňostroj.

u Jitřenky

nad Lesnovem

Novoroční pozdravení

těsně pod vrcholem

příspěvek na čtyřlístek

sjezdovka je v provozu

v restauraci

Novoroční ohňostroj

Pak se už definitivně všichni rozešli.
První den roku 2020 v krásném slunném dni každý odhadem našlapal asi 7km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 01. 2020 | 239 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V+J Veselí, E. Horská |