27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Za posledním puchýřem do Olomouce
Podzimní celostátní turistická akce „Za posledním puchýřem“ se letos konala od 15. do 17. listopadu 2019 v Olomouci. Čeřínkovští turisté se samozřejmě také zúčastnili. Do Olomouce přijeli už ve čtvrtek 14. 11. a ubytovali se v ubytovně Dámského házenkářského klubu Zora Olomouc.

První skupina patnácti turistů se hned po ubytování vypravila na obhlídku města Olomouce. Hlavní úkol prohlídky byl najít v neznámém nám městě budovu Domu dětí a mládeže, kde bylo středisko Posledního puchýře. To se záhy podařilo a dál už jsme si prohlíželi zajímavé stavby města. Některé ulice byly rozkopané probíhajícími opravami. I vyhlášený orloj byl zahalený v lešení.

před ubytovnou

procházka Olomoucí

Orloj v opravě

Sloup Nejsvětější Trojice

horký punč na náměstí

Chrám sv. Gorazda

v parku Pod Dómem

Po návratu do ubytovny se část výpravy sešla na jednom z pokojů na besedu.

V pátek ráno si všichni museli trochu přivstat, aby se ve středisku Puchýře zaregistrovali, vyzvedli si objednané balíčky a o půl deváté byl odjezd autobusu na výlet do obce Čechy pod Kosířem.

odcházíme do DDM

v Domě dětí a mládeže

registrace a přihlášení účastníků

čekáme na zájezdový autobus

V Čechách pod Kosířem byla první zastávka v Muzeu kočárů. Obdivovali jsme mistrovskou práci dávných řemeslníků, ale i současných zapálených – dalo by se říct umělců, kteří skoro rozpadlé a shnilé kočáry znovu zrestaurovali a vzkřísili do dnešní podoby. S prací začali v r. 2006 a muzeum bylo zpřístupněno v r. 2009.
Je tu největší sbírka smutečních kočárů ve střední Evropě, včetně toho největšího na světě. Jsou tu panské a biskupské kočáry, kočáry – sáně a sbírka kočárových luceren. Muzeum se průběžně stále obnovuje a rozrůstá. Sympatický průvodce a zároveň restaurátor zajímavě vyprávěl o historii všech vystavených exponátů. Všem, kdo se tomuto „koníčku" věnuje, patří obdiv a uznání. Za vše mluví deska u hlavního vchodu.

přijeli jsme do Čech pod Kosířem

Muzeum kočárů

průvodce v muzeu

největší smuteční kočár

kočárové lucerny

turisté u největšího kočáru

dětský kočárek

kočárové sáně

Z muzea kočárů jsme rychle přešli do hasičského muzea. Taky tady bylo na co koukat a obdivovat. Muzeum patří k největším na Moravě a je na místě, kde byla jedna z výrobních hal tehdejší továrny na hasičské stříkačky.

Z hasičského muzea jsme odešli na pěší tůru na rozhlednu Velký Kosíř. Potěšili jsme se podzimní přírodou a vrátili se do obce Čechy pod Kosířem.

na rozhlednu Velký Kosíř

pohled z rozhledny

Čechy pod Kosířem

Prošli jsme se zámeckým parkem, prohlédli si okolí zámku a už byl čas přijít k autobusu, který účastníky odvezl zpět do Olomouce.

zámecký park

zámek Čechy pod Kosířem

Červená věž v zámeckém parku

letohrádek v zámeckém parku

zámek Čechy pod Kosířem

podzim v zámeckém parku

vracíme se na ubytovnu

Večer jsme opět strávili na jednom z pokojů v ubytovně a někteří odešli na objednaný Country večer.

V sobotu se konal hlavní pochod Puchýře. Každý si předem vybral trasu pochodu podle propozic pořadatelů. Naše skupina si zvolila 15 km dlouhý pochod. Nejprve jsme se MHD dopravili na zastávku Svatý Kopeček ZOO. Odtud jsme už pěšky pokračovali na rozcestí Radíkov. Na Chatě Pod věží byla kontrola a dál se šlo kolem fortu směrem na Nové Sady.

na zastávce Svatý Kopeček ZOO

po žluté TZ

ke kontrole

Chata Pod věží

kontrola v chatě

kolem fortu

po červené TZ

NS směr Nové Sady

U dřevěného altánku jsme chvíli poseděli a posvačili a pak se dali dál po MTZ k rozcestí ZOO. Protože jsme byli kousek od poutního chrámu Navštívení Panny Marie, sešli jsme z trasy pochodu a vydali se na prohlídku této Basiliky a jejího okolí. Odtud jsme už nepokračovali po doporučené trase, ale na návrat do cíle pochodu využili MHD. Nachodili jsme 12 km a večer nás ještě čekala Puchýřovská zábava.

svačina v altánku

blátivou cestou

u ZOO

k Basilice

MHD do Olomouce

Puchýřovskou zábavu zahájil Hanácký soubor písní a tanců Klas z Kralic na Hané. Hezkým vystoupením a písničkami jsme si někteří vzpomněli na dětská léta, kdy jsme se tyto písničky učili ve škole a často zpívali i doma, i když z tohoto kraje nepocházíme. Bylo to milé.

na Puchýřovskou zábavu

sál Puchýřovské zábavy

přivítání chlebem a solí

zábavu zahajuje sám císař Franz Josef I.

Tanečníci souboru při svém vystoupení také vyzvali diváky, aby si se souborem zatancovali. Po vystoupení souboru Klas byla slavnostně předána štafeta dalšímu pořadateli Posledního puchýře. Příští Poslední puchýř se bude konat 13. - 15. 11. 2020 v Brně.

vystoupení souboru Klas

i turisté byli zapojeni

pozvání Jeho nevládnoucího veličenstva ke stolu

předávání štafety

Po slavnostním aktu pokračovala zábava. K tanci hrála skupina AXEL. Turisté se při tanci i poslechu bavili až do pozdních hodin. Zábava se líbila.

Neděle byla pro naši skupinu dnem odjezdu. Rozloučili jsme se s ubytovnou, která nám poskytla dobré zázemí v Olomouci a během dopoledne jsme odjeli.

loučíme se s ubytovnou

než přijede tramvaj