Hlavní menu
  Novinky
13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

23.03.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na duben v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

27.02.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru se vycházky uvedené v kalendáři na březen v r. 2021 do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Za posledním puchýřem do Olomouce
Podzimní celostátní turistická akce „Za posledním puchýřem“ se letos konala od 15. do 17. listopadu 2019 v Olomouci. Čeřínkovští turisté se samozřejmě také zúčastnili. Do Olomouce přijeli už ve čtvrtek 14. 11. a ubytovali se v ubytovně Dámského házenkářského klubu Zora Olomouc.

První skupina patnácti turistů se hned po ubytování vypravila na obhlídku města Olomouce. Hlavní úkol prohlídky byl najít v neznámém nám městě budovu Domu dětí a mládeže, kde bylo středisko Posledního puchýře. To se záhy podařilo a dál už jsme si prohlíželi zajímavé stavby města. Některé ulice byly rozkopané probíhajícími opravami. I vyhlášený orloj byl zahalený v lešení.

před ubytovnou

procházka OlomoucíOrloj v opravě

Sloup Nejsvětější Trojice

horký punč na náměstí

Chrám sv. Gorazda

v parku Pod Dómem

v parku Pod Dómem


Po návratu do ubytovny se část výpravy sešla na jednom z pokojů na besedu.

V pátek ráno si všichni museli trochu přivstat, aby se ve středisku Puchýře zaregistrovali, vyzvedli si objednané balíčky a o půl deváté byl odjezd autobusu na výlet do obce Čechy pod Kosířem.

odcházíme do DDM


v Domě dětí a mládeže

registrace a přihlášení účastníků

čekáme na zájezdový autobus


V Čechách pod Kosířem byla první zastávka v Muzeu kočárů. Obdivovali jsme mistrovskou práci dávných řemeslníků, ale i současných zapálených – dalo by se říct umělců, kteří skoro rozpadlé a shnilé kočáry znovu zrestaurovali a vzkřísili do dnešní podoby. S prací začali v r. 2006 a muzeum bylo zpřístupněno v r. 2009.
Je tu největší sbírka smutečních kočárů ve střední Evropě, včetně toho největšího na světě. Jsou tu panské a biskupské kočáry, kočáry – sáně a sbírka kočárových luceren. Muzeum se průběžně stále obnovuje a rozrůstá. Sympatický průvodce a zároveň restaurátor zajímavě vyprávěl o historii všech vystavených exponátů. Všem, kdo se tomuto „koníčku" věnuje, patří obdiv a uznání. Za vše mluví deska u hlavního vchodu.

přijeli jsme do Čech pod Kosířem

Muzeum kočárů


průvodce v muzeu
největší smuteční kočár

kočárové lucerny

turisté u největšího kočáru

dětský kočárek

kočárové sáněZ muzea kočárů jsme rychle přešli do hasičského muzea. Taky tady bylo na co koukat a obdivovat. Muzeum patří k největším na Moravě a je na místě, kde byla jedna z výrobních hal tehdejší továrny na hasičské stříkačky.


Z hasičského muzea jsme odešli na pěší tůru na rozhlednu Velký Kosíř. Potěšili jsme se podzimní přírodou a vrátili se do obce Čechy pod Kosířem.

na rozhlednu Velký Kosířpohled z rozhledny


Čechy pod Kosířem


Prošli jsme se zámeckým parkem, prohlédli si okolí zámku a už byl čas přijít k autobusu, který účastníky odvezl zpět do Olomouce.


zámecký park

zámek Čechy pod Kosířem

Červená věž v zámeckém parku

letohrádek v zámeckém parku

zámek Čechy pod Kosířem

podzim v zámeckém parku
vracíme se na ubytovnu


Večer jsme opět strávili na jednom z pokojů v ubytovně a někteří odešli na objednaný Country večer.

V sobotu se konal hlavní pochod Puchýře. Každý si předem vybral trasu pochodu podle propozic pořadatelů. Naše skupina si zvolila 15 km dlouhý pochod. Nejprve jsme se MHD dopravili na zastávku Svatý Kopeček ZOO. Odtud jsme už pěšky pokračovali na rozcestí Radíkov. Na Chatě Pod věží byla kontrola a dál se šlo kolem fortu směrem na Nové Sady.

na zastávce Svatý Kopeček ZOO

po žluté TZ

ke kontrole

Chata Pod věží

kontrola v chatě


kolem fortu


po červené TZ

NS směr Nové Sady


U dřevěného altánku jsme chvíli poseděli a posvačili a pak se dali dál po MTZ k rozcestí ZOO. Protože jsme byli kousek od poutního chrámu Navštívení Panny Marie, sešli jsme z trasy pochodu a vydali se na prohlídku této Basiliky a jejího okolí. Odtud jsme už nepokračovali po doporučené trase, ale na návrat do cíle pochodu využili MHD. Nachodili jsme 12 km a večer nás ještě čekala Puchýřovská zábava.

svačina v altánku

blátivou cestou

u ZOO

k Basilice
MHD do Olomouce


Puchýřovskou zábavu zahájil Hanácký soubor písní a tanců Klas z Kralic na Hané. Hezkým vystoupením a písničkami jsme si někteří vzpomněli na dětská léta, kdy jsme se tyto písničky učili ve škole a často zpívali i doma, i když z tohoto kraje nepocházíme. Bylo to milé.

na Puchýřovskou zábavu

sál Puchýřovské zábavy

přivítání chlebem a solí
zábavu zahajuje sám císař Franz Josef I.


Tanečníci souboru při svém vystoupení také vyzvali diváky, aby si se souborem zatancovali. Po vystoupení souboru Klas byla slavnostně předána štafeta dalšímu pořadateli Posledního puchýře. Příští Poslední puchýř se bude konat 13. - 15. 11. 2020 v Brně.

vystoupení souboru Klasi turisté byli zapojeni

pozvání Jeho nevládnoucího veličenstva ke stolu
předávání štafety
Po slavnostním aktu pokračovala zábava. K tanci hrála skupina AXEL. Turisté se při tanci i poslechu bavili až do pozdních hodin. Zábava se líbila.Neděle byla pro naši skupinu dnem odjezdu. Rozloučili jsme se s ubytovnou, která nám poskytla dobré zázemí v Olomouci a během dopoledne jsme odjeli.

loučíme se s ubytovnou


než přijede tramvaj


| Autor: Jirka | Vydáno dne 20. 11. 2019 | 499 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server