27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Z Batelova do Horní Cerekve na Svatomartinský průvod
Blíží se svátek svatého Martina, proto se i my turisté ohlížíme, kde probíhají Svatomartinské oslavy a průvody. Jednu takovou akci vybral Petr a uspořádal vycházku z Batelova do Horní Cerekve.

Z nádraží v Batelově se vydalo v dešti 17 turistů. Vybaveni deštníky a nepromokavými botami se prošlapávali mnohdy blátivým terénem, lesními i polními cestami na rozcestí Zadní pole a potom došli k vypuštěnému Hladovému rybníku. Všichni trochu unaveni z toho mokrého nečasu potřebovali chvíli na odpočinek. Déšť na okamžik ustal, a tak byla u rybníka i malá svačinka.

v Batelově

v dešti po ZTZ

Zadní Pole

samé bláto

po modré TZ

náhradní MTZ

Hladový rybník

svačina u Hladového rybníka

Do Horní Cerekve zbývaly ještě 3 km a času bylo dost. Pomalu skupina pokračovala, někdy s deštníky, někdy stačily jen kapuce, a brzy došla na okraj města Horní Cerekev. Zde se v oploceném prostranství proháněly veliké a šťastné šedivé husy, které „zatím“ přežily svatomartinské hodování.

k Horní Cerekvi

šedivé husy

Ve městě kamarádi turisté navštívili restauraci U Suchánků. Ještě nebylo ani poledne a Svatomartinský průvod měl vyjít až ve 14 hodin.

U Suchánků

ke Kulturnímu domu

Po obědě malá část turistů odjela vlakem domů, ale většina zůstala a před 14. hodinou přešla od Suchánků ke Kulturnímu domu, kde se už začali připravovat účastníci průvodu. Bylo na co koukat. Shromažďovali se tu sokolníci se svými ptačími svěřenci, byli tu i velcí psi, připravovala se tu družina, doprovázející Martina a nechyběl ani krásný, bílý kůň, ozdobený třpytícími se vločkami a hvězdičkami.

drak v Zámeckém rybníku

sokolník u KD

kůň sv. Martina

sv. Martin

družina sv. Martina

Ve 14 hodin se průvod dal do pohybu. Lidé se po cestě přidávali, a takto se svatým Martinem na bílém koni v čele, všichni společně došli ke kostelu Zvěstování Páně.
Před kostelem proběhlo za přítomnosti místního faráře, zastupitelky města a ředitele hotelu Rustikal požehnání svatomartinského vína. Celému ceremoniálu byla také přítomná herečka a bývalá Rosnička Míša Dolinová. Dodala akci příjemný a veselý tón, a dokonce při jejím přivítání vykouklo i sluníčko. Nakonec si aktéři slavnostně přiťukli nově požehnaným vínem a průvod se vydal městem k hotelu Rustikal.

Svatomartinský průvod

před kostelem

svěcení vína

přípitek posvěceným vínem

sv. Martin odjíždí k hotelu Rustikal

svatomartinský průvod k hotelu

žebrák na cestě

Před hotelem bylo pro všechny připraveno občerstvení. Za bránou hotelu se sv. Martin zastavil a vyzval děti, aby si sbíraly zlaté penízky, které pro ně rozhazoval.
Pro všechny se také rozdávaly slosovatelné lístečky. Losování se zhostil pan ředitel hotelu s Míšou Dolinovou a postupně vylosovali 60 šťastných výherců. Výhrou byl dobrý koláček, nebo porce masa ze selátka na rožni. Mezi výherci byli i naši turisté, kteří si pochoutky velice pochvalovali.

zlaťáky od sv. Martina

Míša Dolinová s dětmi

občerstvení u hotelu

u hotelu Rustikal

Pomalu se přibližovala 16. hodina, kdy už byl čas odejít na nádraží k vlaku.

odcházíme na vlak

v čekárně

Také se dost ochladilo, přece jen svatý Martin je už tady, tak si už žádné teplo asi neužijeme.
I přes dopolední déšť a odpolední ochlazení se tahle 14 km dlouhá svatomartinská vycházka všem líbila.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 11. 2019 | 239 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |