Hlavní menu
  Novinky
13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

23.03.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na duben v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

27.02.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru se vycházky uvedené v kalendáři na březen v r. 2021 do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Z Batelova do Horní Cerekve na Svatomartinský průvod
Blíží se svátek svatého Martina, proto se i my turisté ohlížíme, kde probíhají Svatomartinské oslavy a průvody. Jednu takovou akci vybral Petr a uspořádal vycházku z Batelova do Horní Cerekve.

Z nádraží v Batelově se vydalo v dešti 17 turistů. Vybaveni deštníky a nepromokavými botami se prošlapávali mnohdy blátivým terénem, lesními i polními cestami na rozcestí Zadní pole a potom došli k vypuštěnému Hladovému rybníku. Všichni trochu unaveni z toho mokrého nečasu potřebovali chvíli na odpočinek. Déšť na okamžik ustal, a tak byla u rybníka i malá svačinka.

v Batelově


v dešti po ZTZ


Zadní Pole

samé bláto

po modré TZ


náhradní MTZ

Hladový rybník


svačina u Hladového rybníka


Do Horní Cerekve zbývaly ještě 3 km a času bylo dost. Pomalu skupina pokračovala, někdy s deštníky, někdy stačily jen kapuce, a brzy došla na okraj města Horní Cerekev. Zde se v oploceném prostranství proháněly veliké a šťastné šedivé husy, které „zatím“ přežily svatomartinské hodování.


k Horní Cerekvi


šedivé husy


Ve městě kamarádi turisté navštívili restauraci U Suchánků. Ještě nebylo ani poledne a Svatomartinský průvod měl vyjít až ve 14 hodin.


U Suchánků


ke Kulturnímu domu


Po obědě malá část turistů odjela vlakem domů, ale většina zůstala a před 14. hodinou přešla od Suchánků ke Kulturnímu domu, kde se už začali připravovat účastníci průvodu. Bylo na co koukat. Shromažďovali se tu sokolníci se svými ptačími svěřenci, byli tu i velcí psi, připravovala se tu družina, doprovázející Martina a nechyběl ani krásný, bílý kůň, ozdobený třpytícími se vločkami a hvězdičkami.

drak v Zámeckém rybníku

sokolník u KD

kůň sv. Martina


sv. Martin

družina sv. Martina


Ve 14 hodin se průvod dal do pohybu. Lidé se po cestě přidávali, a takto se svatým Martinem na bílém koni v čele, všichni společně došli ke kostelu Zvěstování Páně.
Před kostelem proběhlo za přítomnosti místního faráře, zastupitelky města a ředitele hotelu Rustikal požehnání svatomartinského vína. Celému ceremoniálu byla také přítomná herečka a bývalá Rosnička Míša Dolinová. Dodala akci příjemný a veselý tón, a dokonce při jejím přivítání vykouklo i sluníčko. Nakonec si aktéři slavnostně přiťukli nově požehnaným vínem a průvod se vydal městem k hotelu Rustikal.

Svatomartinský průvod

před kostelem

svěcení vína

přípitek posvěceným vínem

sv. Martin odjíždí k hotelu Rustikal

svatomartinský průvod k hotelu

žebrák na cestě


Před hotelem bylo pro všechny připraveno občerstvení. Za bránou hotelu se sv. Martin zastavil a vyzval děti, aby si sbíraly zlaté penízky, které pro ně rozhazoval.
Pro všechny se také rozdávaly slosovatelné lístečky. Losování se zhostil pan ředitel hotelu s Míšou Dolinovou a postupně vylosovali 60 šťastných výherců. Výhrou byl dobrý koláček, nebo porce masa ze selátka na rožni. Mezi výherci byli i naši turisté, kteří si pochoutky velice pochvalovali.

zlaťáky od sv. Martina


Míša Dolinová s dětmi

občerstvení u hotelu

u hotelu Rustikal


Pomalu se přibližovala 16. hodina, kdy už byl čas odejít na nádraží k vlaku.

odcházíme na vlak

v čekárněTaké se dost ochladilo, přece jen svatý Martin je už tady, tak si už žádné teplo asi neužijeme.
I přes dopolední déšť a odpolední ochlazení se tahle 14 km dlouhá svatomartinská vycházka všem líbila.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 11. 2019 | 413 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server