Hlavní menu
  Novinky
13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

23.03.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na duben v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

27.02.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru se vycházky uvedené v kalendáři na březen v r. 2021 do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Žďárské vrchy – Milovy
Naplánovat vycházku do některých oblastí Vysočiny není jen tak jednoduchá věc. Nejsou spoje, které by v nějakém rozumném čase dovezly turisty tam a taky je dopravili včas zpět. V sobotu vlastně vůbec. Nezbývá, než uskutečnit výlet s objednaným autobusem.

Na sobotu 19. 10. 2019 připravili Věra a Jirka výlet do Žďárských vrchů do obce Milovy. Původní osada vznikla postavením prvních tří chaloupek počátkem 18. století u Milovského rybníka, který byl založen už v r. 1610. Po roce 1740, kdy zde byla postavena vysoká pec na výrobu železa se začala osada rozrůstat. Později v roce 1835 byla na Českých Milovech založena rychmburskou vrchností sklářská huť. Vznikla tak i soukromá škola, pekařský a masný krám a několik obydlí pro skláře a pomocníky.
V r.1975 byly Milovy přičleněny ke Sněžnému a v r. 1990 se osamostatnily.
V současné době je v Milovech a okolí mnoho rekreačních zařízení. Jsou vyhledávaným turistickým cílem ve Žďárských vrších v létě i v zimním období.
51 výletníků vystoupilo v Milovech z autobusu. Po protažení z cesty se všichni společně pomalým tempem vydali po ZTZ. První zastávka byla u pomníku padlým myslivcům a odtud po zelené pokračovali ke skalnímu útvaru Dráteničky.

vystupujeme v Milovech


směr vycházky

po ZTZ

památník padlým lesníkům

u pomníku


na Dráteničky


Dráteničky jsou chráněný skalní útvar v nadmořské výšce 775 m. n. m. Jeho hřeben je asi 200 m dlouhý a nejvyšší věž je 35 m vysoká. Dráteničky jsou využívány horolezci jako cvičná skála.

Drátenická skálaúdiv nejmenšího turisty na Dráteničkách

mlha nad Blatinami


Od skalní přírodní památky se turisté po chvilce dostali z lesa na návrší nad Blatinami. Otevřel se krásný výhled do podzimně, mlhami částečně zahalené krajiny. Pohled to byl úžasný. U Monumentu Radka Jaroše se společně vyfotografovali a potom krásnou krajinou scházeli dolů do obce Blatiny a ke kavárně Hofr. Tam měli ještě zavřeno, tak putování pokračovalo kolem pastvin k Milovskému rybníku a do penzionu U Šlechtů, kde byl cíl první trasy.návrší nad Blatinami

společně u Monumentu R. Jaroše

cesta do obce Blatiny

Blatiny
kavárna a pražírna kávy Hofr

Milovický rybník

restaurace U Šlechtů


Oběd U Šlechtů si všichni pochvalovali. Ocenili i rychlou a ochotnou obsluhu. Bylo dost času, tak více jak hodina na odpočinek v příjemném prostředí restaurace všem dodala sílu na druhou část dnešního výletu, tentokrát do přírodní rezervace ke skalnímu útvaru Čtyři palice.

na oběděNejprve se musely překonat meandry řeky Svratky. Po dřevěných můstcích, travnatými porosty luk a lesními cestami, částečně po NS Historie obce České Milovy, se přiblížili ke Čtyřpaličaté skále.

odpolední část vycházky

mostek přes meandry Svratky

Svratkapo ŽTZČtyři bloky (palice) Čtyřpaličaté skály dosahují 50 m délky a její stěny jsou vysoké až 33 m. Mnozí využili možnosti vystoupat na vrchol vyhlídky, odkud je pěkný pohled do okolní krajiny. Ten se ale moc tentokrát nezdařil, protože odpoledne na vrších trochu zhoustla mlha.

ke skalním útesům

ke Čtyřem palicím

někteří vystupují na vyhlídku Čtyři paliceskalní útvar Čtyři palice

sestup po MTZ


Od Čtyř palic sešla celá skupina lesem k NS Historie obce České Milovy. Cedulky informovaly o životě tehdejších lidí a místních sklářů. Turisté si se zájmem všechno pročítali a obdivovali, jak osada bývala ve všech směrech žití soběstačná. Naučná stezka vyústila na křižovatce Milovy – Křižánky. Tady na všechny výletníky čekal autobus.

Plaňkovka - rozcestí

Milovská NS


naše poslední zastavení u zaniklé sklářské osady


Odjezd byl ještě trochu pozdržen, protože jedna turistka po cestě našla mobil. Našich turistů nebyl, tak po krátkém pátrání a telefonování domluvila odevzdání mobilu majiteli v Křižánkách v kavárně. Křižánky jsou dlouhá obec a pro neznalého najít kavárnu byl docela oříšek. Pomalou jízdou autobusu se nakonec podařilo „kavárnu“ najít a mobil se dostal ke svému majiteli. Alenka si za to vysloužila pěkné perníkové srdíčko.
Výlet je u konce, domů se všichni dostali ještě před setměním.
Počasí se vydařilo a turisté celkem ušli pohodových 12 km.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 10. 2019 | 713 přečtení |
Zdroj: text. V. Veselá, foto: V+J Veselí, P. Varhaníková |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server