27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Podzimní putování
Naučnou cestou husitských hejtmanů jsme se s Mirkem a s Martou vypravili v sobotu 12. října 2019.

Ráno se jedenatřicet účastníků našeho podzimního putování mačká v přeplněném výlukovém autobusu. V Havlíčkově Brodě přestupujeme na rychlík do Kutné Hory, odkud máme absolvovat poslední, asi čtvrthodinovou etapu zelenožlutým motoráčkem do Malešova. Časový údaj v jízdním řádu však překračujeme trojnásobně, protože spadané vlhké listí na kolejích ve stoupacím úseku trati brání plynulému provozu. Proto popojíždíme za strašidelných zvuků brousícího se železa jen o desítky centimetrů tam a zpět snad do nekonečna. Prožíváme pěkně horké chvilky, protože visíme nad údolím řeky Vrchlice pod chrámem sv. Barbory a těsně pod námi je nepříjemně strmý sráz. Tak pomalé tempo vlaku nikdo z nás dosud nezažil. Naštěstí asi po půlhodině přijela na pomoc další souprava, která náš vlak potlačila kupředu. Naplněni dojmy z dobrodružné cesty konečně vystupujeme v Malešově.
Po krátkém uvítacím projevu nás vede „psaníčková“ značka k zajímavým místům naučné stezky, např. k mlýnům Rákosov a Dubina, k pomníku bitvy u Malešova u rybníka Prosík, k Maxovně s několika domky, s mnoha vlašskými ořechy, s rybníčkem a ladovským vodníčkem. Míjíme místo zvané prakoviště a za nedlouho jsme u řeky Vrchlice, jejíž okolí je chloubou naší dnešní cesty. Pestrobarevné listí, kamenné řečiště s třpytícími se vodami, skály a místy spadané stromy vytvářejí divokou scenérii. Společně se fotografujeme s Janem Roháčem z Dubé u jeho reliéfu a skalnatou strání pak šplháme k rozvalinám Roháčova hradu Sion.
Na Sionu svačíme a odpočíváme. Marta představuje osobnost Jana Roháče a jeho sídlo, které bylo roku 1437 dobyto vojskem Hynka Ptáčka vyslaného králem Zikmundem. Roháč s  několika členy svojí družiny byli zajati, mučeni a druhý den popraveni na Staroměstském náměstí. Další společné foto pořizujeme u obřího kalicha a u zbytků palisád, které tady vznikly při rekonstrukci bitvy. V jejich blízkosti se nacházejí dva autenticky působící válečné vozy. Sluníčkem zalité listnáče rostoucí v rozvalinách i v okolí hradu jsou úchvatné svými barvami a třepotající se listy topolů osika oživují a ozvláštňují nádherná místa, která pamatují tolik lidského utrpení.

nad mlýnem

u rybníka Prosík - pomník bitvy u Malešova

výhled na Kaňk z Maxovny

s Roháčem z Dubé

siesta na Sion

na Sionu u kalicha

údolí Vrchlice

Rozcestník velí k cestě okolo kostela svatého Ondřeje do Chlístovic, kde staneme před šibenicí Jana Roháče. Tady se dělí naše skupina: deset turistů, kteří mají zájem odjet dřívějším vlakem, půjde rychleji. Naše jednadvacetičlenná skupina chce plně využít dnešní velmi teplý slunečný den a má zájem prohlédnout si městys Malešov s památkami a s občerstvením. Před tím se ještě jednou setkáváme s řekou Vrchlicí, kde docela zapomeneme odbočit po značené cestě vedoucí přes mostek na její druhý břeh. Ještěže Majka s Víťou jsou ve střehu. Díky jejich bystrosti se po chvíli všichni ocitneme na cestě pravé a míříme na Polanku a na židovský hřbitov s novějšími i staršími náhrobky a se secesním dětským pomníčkem. Naučný panel před hřbitovem vypovídá o jeho historii a dalších zajímavostech.

plakátek na kostele sv. Ondřeje

šibenice Jana Roháče z Dubé v Chlístovicích

Židovský hřbitov v Malešově

A už jsme v Malešově. Naše první kroky směřují k malešovské tvrzi z 1. poloviny 14. stol., která je krásně opravena. Je v soukromých rukách a prohlídky v ní se konají jen příležitostně. Nahlížíme alespoň skulinami vrat na nádherné nádvoří, které naši šťastní a šikovní fotografové celé vyfotografují. Vedlejší přátelský pivovar uctil některé z nás vynikajícím pivečkem a sladovým ječmenem. Poté se přesouváme do zdejší restaurace, kde si dáme chutný oběd a vyslechneme vyhlášení vítězů dnešního mariášového turnaje. Musíme konstatovat, že malešovský barokní kostel sv. Václava, sousoší svatého Antonína, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého a některé domy na náměstí Jana Žižky, působí příznivým a poklidným dojmem. Právě v Malešově bychom měli v příštím roce zahájit další putování podél řeky Vrchlice. Dnešní dvanáctikilometrový pochod bude jistě nejednou ožívat v našich vzpomínkách především díky mačkanici v autobuse, dobrodružství ve vlaku i u řeky Vrchlice. Rozhodně však díky zajímavostem, které jsme potkali na naučné cestě husitských hejtmanů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 14. 10. 2019 | 387 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná, M. Barnet |