Hlavní menu
  Novinky
13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

23.03.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na duben v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

27.02.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru se vycházky uvedené v kalendáři na březen v r. 2021 do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Podzimní putování
Naučnou cestou husitských hejtmanů jsme se s Mirkem a s Martou vypravili v sobotu 12. října 2019.

Ráno se jedenatřicet účastníků našeho podzimního putování mačká v přeplněném výlukovém autobusu. V Havlíčkově Brodě přestupujeme na rychlík do Kutné Hory, odkud máme absolvovat poslední, asi čtvrthodinovou etapu zelenožlutým motoráčkem do Malešova. Časový údaj v jízdním řádu však překračujeme trojnásobně, protože spadané vlhké listí na kolejích ve stoupacím úseku trati brání plynulému provozu. Proto popojíždíme za strašidelných zvuků brousícího se železa jen o desítky centimetrů tam a zpět snad do nekonečna. Prožíváme pěkně horké chvilky, protože visíme nad údolím řeky Vrchlice pod chrámem sv. Barbory a těsně pod námi je nepříjemně strmý sráz. Tak pomalé tempo vlaku nikdo z nás dosud nezažil. Naštěstí asi po půlhodině přijela na pomoc další souprava, která náš vlak potlačila kupředu. Naplněni dojmy z dobrodružné cesty konečně vystupujeme v Malešově.
Po krátkém uvítacím projevu nás vede „psaníčková“ značka k zajímavým místům naučné stezky, např. k mlýnům Rákosov a Dubina, k pomníku bitvy u Malešova u rybníka Prosík, k Maxovně s několika domky, s mnoha vlašskými ořechy, s rybníčkem a ladovským vodníčkem. Míjíme místo zvané prakoviště a za nedlouho jsme u řeky Vrchlice, jejíž okolí je chloubou naší dnešní cesty. Pestrobarevné listí, kamenné řečiště s třpytícími se vodami, skály a místy spadané stromy vytvářejí divokou scenérii. Společně se fotografujeme s Janem Roháčem z Dubé u jeho reliéfu a skalnatou strání pak šplháme k rozvalinám Roháčova hradu Sion.
Na Sionu svačíme a odpočíváme. Marta představuje osobnost Jana Roháče a jeho sídlo, které bylo roku 1437 dobyto vojskem Hynka Ptáčka vyslaného králem Zikmundem. Roháč s  několika členy svojí družiny byli zajati, mučeni a druhý den popraveni na Staroměstském náměstí. Další společné foto pořizujeme u obřího kalicha a u zbytků palisád, které tady vznikly při rekonstrukci bitvy. V jejich blízkosti se nacházejí dva autenticky působící válečné vozy. Sluníčkem zalité listnáče rostoucí v rozvalinách i v okolí hradu jsou úchvatné svými barvami a třepotající se listy topolů osika oživují a ozvláštňují nádherná místa, která pamatují tolik lidského utrpení.

nad mlýnem


u rybníka Prosík - pomník bitvy u Malešova


výhled na Kaňk z Maxovny

s Roháčem z Dubé

siesta na Sion

na Sionu u kalicha

údolí Vrchlice


Rozcestník velí k cestě okolo kostela svatého Ondřeje do Chlístovic, kde staneme před šibenicí Jana Roháče. Tady se dělí naše skupina: deset turistů, kteří mají zájem odjet dřívějším vlakem, půjde rychleji. Naše jednadvacetičlenná skupina chce plně využít dnešní velmi teplý slunečný den a má zájem prohlédnout si městys Malešov s památkami a s občerstvením. Před tím se ještě jednou setkáváme s řekou Vrchlicí, kde docela zapomeneme odbočit po značené cestě vedoucí přes mostek na její druhý břeh. Ještěže Majka s Víťou jsou ve střehu. Díky jejich bystrosti se po chvíli všichni ocitneme na cestě pravé a míříme na Polanku a na židovský hřbitov s novějšími i staršími náhrobky a se secesním dětským pomníčkem. Naučný panel před hřbitovem vypovídá o jeho historii a dalších zajímavostech.

plakátek na kostele sv. Ondřeje

šibenice Jana Roháče z Dubé v Chlístovicích

Židovský hřbitov v Malešově
A už jsme v Malešově. Naše první kroky směřují k malešovské tvrzi z 1. poloviny 14. stol., která je krásně opravena. Je v soukromých rukách a prohlídky v ní se konají jen příležitostně. Nahlížíme alespoň skulinami vrat na nádherné nádvoří, které naši šťastní a šikovní fotografové celé vyfotografují. Vedlejší přátelský pivovar uctil některé z nás vynikajícím pivečkem a sladovým ječmenem. Poté se přesouváme do zdejší restaurace, kde si dáme chutný oběd a vyslechneme vyhlášení vítězů dnešního mariášového turnaje. Musíme konstatovat, že malešovský barokní kostel sv. Václava, sousoší svatého Antonína, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého a některé domy na náměstí Jana Žižky, působí příznivým a poklidným dojmem. Právě v Malešově bychom měli v příštím roce zahájit další putování podél řeky Vrchlice. Dnešní dvanáctikilometrový pochod bude jistě nejednou ožívat v našich vzpomínkách především díky mačkanici v autobuse, dobrodružství ve vlaku i u řeky Vrchlice. Rozhodně však díky zajímavostem, které jsme potkali na naučné cestě husitských hejtmanů.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 14. 10. 2019 | 567 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná, M. Barnet |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server