27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Příseka – Muzeum autíček
První říjnová sobota 5. 10. 2019 byla deštivá. Eva naplánovala hezkou vycházku do Příseky do muzea autíček. Potom byla v plánu cesta z Příseky do Jihlavy pěšky, nebo do Luk n. J. a potom vlakem do Jihlavy.

Na autobusovém nádraží se sešlo jen pět turistů, kteří se dohodli, že v takovém nečase se nevydají na blátivé cesty. V dešti by si, jinak krásnou přírodu v tomto kraji, taky nijak neužili. Rozhodli se využít autobusu, který jel ve 13 hodin zpět do Jihlavy a někteří tím pádem stihnou i návštěvu nějaké dílničky u příležitosti „Den otevřených ateliérů“.
Tohoto plánu se tedy drželi a odjeli autobusem do Příseky. Celou cestu autobusem docela silně pršelo. V Přísece vystoupili a s nimi vystoupilo na chvíli z mraků i sluníčko. To je doprovodilo až na zámek do muzea.

o historii Příseky

Příseka

Muzeum autíček a starých hraček vystavuje asi 10 000 exponátů vyrobených v letech 1910 – 1991. Bylo stále na co koukat a divit se, co se všechno vyrobilo a také díky sběratelům zachovalo. Dvě hodiny prohlížení se vzpomínkami na dětství málem nestačily.

zámek Příseka

Erb rodu Collaltů - majitel zámečku 17. - 20. stol.

v expozici muzea

Nejen pastva pro oči, ale také pro uspokojení chutí bylo v nabídce areálu muzea. Krásnou kavárnu nikdo nechtěl vynechat. Proto došlo i na kávu a zákusek. I tam byla spousta vystavených autíček. Ta se tam dala i zakoupit.

v kavárně muzea

odcházíme z muzea

zámek Příseka

Z příjemného prostředí se těžko odchází, ale 13. hodina se blíží. Malá skupinka odchází na autobus. Opět neprší. Ale cestou autobusem už zase stěrače pracují na plné obrátky.
V Jihlavě někteří využili ještě na krátký čas otevřené ateliéry a vydali se do knihařství Hloch na exkurzi.
S ostatními návštěvníky se zajímavě dozvěděli, jak se vážou knihy, jak se zdobí, i jak je těžké staré knihy opravit, aby vypadaly jako nové. Každý si tu mohl vlastnoručně vyrobit sešitek. Skoro všichni tuto možnost využili. Tímto se završila deštivá sobota.

v knihařství

vlastnoručně vyrobené sešitky

Malá skupinka, která se vydala do Příseky, vůbec nelitovala, protože si užila příjemný den. Změna programu je vždy vyhrazena a záleží na domluvě a také na možnosti spojů, které ale bývají bohužel v sobotu omezeny. Tady to vyšlo a bylo to fajn.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 06. 10. 2019 | 374 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |