27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Žďársko 2019
Turistickou výpravu na Žďársko připravili Mirek a Marta na sobotu 21. září. Dvacet pět turistů téměř naplnilo autobus žďárské společnosti.

V Novém Veselí před pěkně opravenou budovou fary nás přivítala Marta a představila dnešní trasu. Její informace doplnily panely naučné stezky zasvěcené historii, památkám a osobnostem Nového Veselí. Zastavili jsme se u zajímavého stavení - bývalé tvrze, ke které byl později přistaven mlýn. Ocitli jsme se v klidném zákoutí s pěknými domky zdobenými rozsáhlou zelení a barevnými zahrádkami. Bylo zde doslova sváteční ticho.

vystoupili jsme v N. Veselí

Marta vítá účastníky

v Novém Veselí

u bývalé tvrze

Zastavili jsme se na hrázi Novoveselského rybníka, kde nás přivítal obří portál ze tří kamenných bloků. Mile nás překvapilo nádherně upravené okolí rybníka. Ranní přízemní mrazík se proměnil ve třpytivou rosu, která na sluníčku rychle usychala a dovolila nám bez újmy projít polovinu vodní naučné stezky okolo Novoveselského rybníka. Na všech panelech stezky byly zajímavou a zábavnou formou podané informace s praktickými ukázkami na téma příroda a její zákonitosti, živočichové, rostliny a hospodaření člověka. Stezka se setkala s velkým zájmem našich turistů. Také scenérie rybníka s četnými hejny labutí, kachen, lysek, racků či rybáků, a dalším ptactvem, byly okouzlující a průběžně budily naši pozornost.

Veselský rybník

portál z kamenných bloků

na NS kolem rybníka

okno do krajiny

Marta s vodníkem

meteorologická stanice

Na konci rybníka jsme odbočili doprava a asi po tři sta metrech jsme se mohli kochat hladinou dalšího krásného rybníka, tentokrát Matějovského, který je také oblíbený u mnoha vodních ptáků a vyskytuje se tady i vydra. Do roku 1970 se u rybníka těžila rašelina. Na chvíli jsme se zastavili, abychom obdivovali pomněnkovou modř vody a ryby průběžně vyskakující nad hladinu. U příštího rybníka máme slíbenou svačinu. Část trasy bývalé naučné stezky okolo Matějovského rybníka jdeme pěšinou zajímavým rašelinným lesem měnícím svoji podobu – kromě borovic a smrků potkáváme i březový háj. V této chvíli se ne zcela všichni plně soustředí na krásy stezky, protože došlo k mnohým nálezům hříbků malých a ještě menších a u turistů začala postupně propukat houbařská vášeň.

kapři vyskakují z Matějovského rybníka

kolem Matějovského rybníka

po TZ i s překážkami

Na hrázi rybníka Babín, který svým půvabem připomíná brdské rybníky, jsme posvačili. Bylo to příjemné posezení s výhledem na vodu nebo na protější „zahrádku“, která nabízela řadu samostatně stojících stromů na pokoseném palouku. Při odchodu jsme potkali houbaře s plným košíkem hřibů. Byla to předzvěst dalších nezapomenutelných okamžiků.

labutě na Babínském rybníku

zahrádka u Babínského rybníka

svačina na hrázi

inspirace před vstupem do houbového lesa

Příští úsek byl díky velké lesní cestě přehledný a tedy jako stvořený k houbaření, kterému podlehli všichni „účastníci zájezdu“. Mnozí sbírali do tašek, krabiček či sáčků, ti, kteří nesbírali pro sebe, nosili úlovky ostatním. Trumfovali se v množství i v exemplářích, některé kusy byly doslova výstavní. Bylo nelehkým úkolem sehnat ovečky zpět do houfu. Nakonec se to přece podařilo a mohli jsme směle pokračovat do slíbeného lomu Štenice.

kvůli houbám si i klekne

turisté se rozprchli do lesa na houby

malý ježek ještě nespí

Cesta k lomu je tak trochu utajená, ale našli jsme ji na první pokus. Lom je sice malý, ale hezoučký. Tady se kdysi těžil kámen na stavbu železniční trati Žďár – Křižanov – Tišnov. Z lomu jsme odešli ještě menší cestičkou na žlutě značenou cestu k turistickému rozcestníku. Část skupiny se vypravila na skok za nedalekým Mamutem, betonovou sochou Michala Olšiaka.

vstup do lomu Štenice

lom Štenice

u sochy Mamuta

Druhá parta se napojila na červenou značku vedoucí do Najdeku, nejstarší části Hamrů nad Sázavou. Tady jsme měli objednané posezení v restauraci. Byla to šťastná volba, protože prostředí i obsluha byly na jedničku. Také jídlo bylo skvělé a vynikající schwarzwaldský dort udělal tečku za dnešními asi třinácti kilometry.
Z autobusové zastávky nedaleko restaurace jsme odjeli do Žďáru a odtud vlakem přes Havlíčkův Brod do Jihlavy.

restaurace v Najdeku

k autobusové zastávce

na nádraží ve Žďáru n. S.

Pochvalovali jsme si příjemně prožitý den plný sluníčka, zážitků a zábavy. Sešla se skvělá parta.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 23. 09. 2019 | 525 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V+J Veselí, M. Drobná |