Hlavní menu
  Novinky
27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Cyklodovolená v Jizerských horách
V penzionu Diana v Bedřichově v Jizerských horách v Libereckém kraji zajistil Olda Šiler pobyt pro cykloturisty od soboty 13. července do soboty 20. července 2019. Z KČT Čeřínek nás přijelo pět.

Sobota byla příjezdová. To bylo tak na rozhlédnutí, co je v okolí a jaké máme ubytování. Zajištěny byly večeře a snídaně. Penzionek měl nevelké prostory, ať už v pokojích, tak na parkování. Ale při dobré vůli, se dalo vše v pohodě zvládnout. V okolí penzionu se nachází běžecký lyžařský areál, dějiště zimních sportů. Ročníky Jizerské 50 jsou připomenuty na tabulích a také je tady pomníček obětem expedice Peru 70. Na nedaleké nevelké vodní nádrži se proháněly divoké kačeny. Tak jsme první seznamovací den strávili odpočinkově.

prohlídka areálu Jizerské 50

pozůstatky staré sklářské hutě


malá vodní nádrž v Bedřichově

Bedřichov

pomník expedice Peru 70

seznam vítězů všech ročníků Jizerské 50

vracíme se do penzionu


Ze soboty na neděli v noci pršelo. I ráno nevypadalo moc přívětivě. Nevěděli jsme, jaké počasí můžeme přes den očekávat. Kola jsme nechali odpočívat a ještě s ostatními účastníky jsme se vydali pěšky k Bedřichovské přehradě.

k Bedřichovské přehradě

cestou k přehradě

první pomoc pro cyklisty

Bedřichovská přehrada

Bedřichovská přehrada

Bedřichovská přehrada


Od přehrady jsme vystoupali kamenitou lesní pěšinou a pak převážně po asfaltových cyklostezkách na Hřebínek. Mezitím se udělalo docela hezky. Ve zdejším kiosku měli výbornou zelňačku, která nám přišla v tuto dobu náramně vhod. Zpáteční cestu trochu oživilo pár kapek deště a zlověstné bouření. Za pár minut bylo po všem a my došli před 15. hodinou do našeho ubytování. 16 km v neznámém nám kraji jsme ani moc nepocítili. Byla to moc hezká vycházka.

pěšinou po MTZrozcestí Hřebínek

panelová cyklostezka

Nová Louka


V pondělí už konečně vyjedeme na kole. Zrána ještě byla hustá mlha. Vyjeli jsme až po 10. hodině směrem Nová Louka, Hřebínek, Kristiánov, Rozmezí, Čihadla a dojeli na Smědavu. Hezká horská chata s restaurací nabízela vyhlášené borůvkové knedlíky. Samozřejmě jsme neodolali a každý si 2 dal. Byly hojně sypané tvarohem a máslem polité. Prostě mňam.


na Nové Louce

Kristiánov


na Rozmezí je mlha

Čihadla jsou také v mlze

Smědava

vyhlášené borůvkové knedlíky

postup výroby knedlíků


Pokračovali jsme v jízdě na rašeliniště Jizerky, k osadě Jizerka a k Protržené přehradě. Cesta k přehradě vedla do prudkého, kamenito – písčitého kopce. Hodně náročný terén jsme museli zvládat tak, že jsme kola chvílemi i vedli. Naštěstí takový terén není všude. Převládají tu krásné asfaltové cyklostezky a někdy panelové cesty. Je tu krásná příroda se zdravými lesy. Lesní ticho tu přerušuje jen ptačí cvrlikání.

Rašeliniště Jizerky

Jizerka

k Protržené přehradě

Protržená přehrada

Protržená přehrada

 u Protržené přehrady


Od Protržené přehrady jsme jeli do Josefova Dolu a do Bedřichova. Ujeli jsme celkem 50 km.

Josefův Důl

pohled na Liberec

na obzoru Ještěd

mapa trasy


Úterý 16. 7.
Od rána šedivá obloha. Její standardní šeď vydržela po celý den. Cíl dnešního dne jsou Lázně Libverda. Vyjíždíme před desátou stejnou cestou jako včera na Hřebínek. Z Hřebínku po písčité a kamenité cestě do Hejnic. Cesta svažovala prudce dolů, stáli jsme doslova na brzdách. Cesta byla lemována roztodivnými kamennými a skalními útvary. Tentokrát jsme kola zase vedli, a to proto, abychom si pořádně a v klidu prohlédli okolí. Bylo to úžasné. I ta chvilka, co jsme sjížděli, byla pro naše kola zatěžující. Hlavně na brzdy. Dole se musely vyměnit hned dvoje brzdové špalíky. Ještě, že Víťa myslí na všechno a vozí s sebou náhradní, tak může kamarádům vypomoci.

příprava na cestu


rozkvetlé náprstníky

Štolpišská silnice

kamenné a skalní útvary

obdivujeme kamenné moře

Hejnice


oprava brzd


Do Lázní Libverda je z Hejnic jen kousek. Prohlédli jsme si lázně a také jsme hledali, kde bychom si dali oběd. Na radu jednoho místního pána jsme jeli zpět do Hejnic a v Dělnickém domě jsme dobře poobědvali.

Lázně Libverda

Lázně Libverda

Lázně Libverda


Hejnice

oběd v Dělnickém domě


Z Hejnic jsme jeli do obce Bílý Potok a odtud nás čekalo dlouhé desetikilometrové stoupání po silničních serpentýnách na Smědavu a dalších 5 km stoupání na Knajpu. Potom do Bedřichova jsme se vezli z kopce. Na Dianu jsme dojeli v 17 hodin, tak akorát, abychom se zcivilizovali k večeři.

na Smědavě po 10 km stoupání

na Knajpě po dalších 5 km stoupání

zápisky z cesty

úterní trasa


Ujeli jsme 53 km. Teplota se celý den držela 11 – 13 ° C. Na léto nic moc, ale k náročnému terénu to bylo dobré.

Ve středu ráno jsme navštívili IC v Bedřichově, abychom se dozvěděli, jak nejlépe do Liberce, o MHD a tak podobně. Návštěvu do ZOO v Liberci jsme měli v plánu ve čtvrtek.
Po návratu z I centra jsme vyjeli na krátký okruh, 27 km dlouhý, podle návrhu z internetu. Známou cestou na Hřebínek a odtud na rašeliniště Na Čihadle, která patří k nejznámějším místům Jizerských hor. Zde jsme potkávali mnoho cyklistů. Tato krajina opravdu stojí za návštěvu.

obvyklá zastávka na Hřebínku

oddech na kopci


přírodní rezervace Na Čihadle

vyhlídka Na Čihadle
odjíždíme


Z Přírodní rezervace Na Čihadle jsme odjeli do Kristiánova, kde se nachází bývalá sklářská osada . Historii osady přibližuje expozice v posledním zachovaném kristiánovském stavení (Liščí bouda). Jsou zde vystaveny vzorky sklářské výroby a rozměrný model Kristiánova z doby jeho největší slávy.
Poseděli jsme u kafe v domáckém a starobylém prostředí Liščí boudy s vyprávěním pana domácího (průvodce expozice). Ani se nám odtud nechtělo.

v Kristiánově

Liščí bouda

pan domácí (průvodce sklářské expozice)

model sklářské osady

původní strop v Liščí boudě

expozice sklaLiščí bouda


Potom jsme se lesní pěšinou vydali k vodní nádrži Josefův Důl a pak vystoupali do krutého vrchu k Prezidentské chatě, kde jsme si dali chutný boršč a odjeli na Královku. Na rozhlednu a její 102 schody jsme ještě trochu síly sebrali a pokochali se pěknými výhledy. Počasí k tomu jen nahrávalo. Bylo slunečno, teplo a dobrá viditelnost.

Vodárenská nádrž Josefův Důl

Vodárenská nádrž Josefův Důl


Prezidentská chata


u Prezidentské chaty

odjíždíme na Královku

rozhledna Královka

výhledy z Královky

pohled na Ještěd


pod rozhlednou

mapa trasy


Ve čtvrtek jsme nasedli do autobusu a odjeli do Liberce. Další autobus MHD nás z autobusového terminálu odvezl na konečnou k ZOO. Potěšili jsme se pozorováním zvířat, hlavně takových, které nejsou v jihlavské ZOO. Nejstarší zoologickou zahradu v ČR jsme opustili v odpoledních hodinách a vydali se ještě na prohlídku centra města. S výhledem na novorenesanční budovu radnice jsme si dali jedno „Fofr kafe“.

vchod do ZOO v Liberci

pohodička u velbloudůmravenečník

bílý tygr

lvíčatům vedro nevadí


surikaty

panda červená

opouštíme ZOO

Liberecká radnice


fofr kafe

osvěžení v horkém dniV podvečer jsme přijeli do Bedřichova. Po ZOO a po městě jsme v tento prima den nachodili asi 6 km.

večer v penzionu Diana


V pátek ráno je pod mrakem. Když vyjíždíme, začíná drobně pršet. Nic nedbáme a s nadějí, že se to rychle vylepší, jedeme směrem opět známou trasou k Nové Louce a na Hřebínek. Tady se počasí umoudřilo. Na lesní křižovatce na Hřebínku se vydáváme jedinou cestou, kterou jsme ještě nejeli. Překvapila nás krásná hladká asfaltka. Po ní jsme se dostali do Mníšku. Projížděli jsme nádhernou krajinou, potkávali jsme hezké roubenky – ty v tomto kraji jsou vidět často, loukami s ovečkami a užívali jsme si jízdu stále mírně z kopce. Na to, že budeme muset zase vzhůru, jsme zatím nemysleli.

kam dnes pojedeme?cyklostezka č. 22

kvíz na cestě

jako malí kluciMníšek


Po cyklostezce č. 22 jsme takto v pohodě dojeli do města Chrastava, nacházející se v nadmořské výšce jen 295 m. Při prohlídce náměstí s morovým sloupem jsme si všimli, že se hodně zatáhlo. Naobědvali jsme se v restauraci Gloria a jeli zpět po trase: Víska, Bělidlo a Nová Louka. Bylo to náročné stoupání – museli jsme překonat téměř 500 výškových metrů, které jsme dopoledne pohodlně sjeli dolů.

cyklostezka č. 22

Chrastava

Morový sloup


vytoužený indiánek


V Šámalově chatě na Nové Louce jsme si odpočinuli u kávy a do Bedřichova už zbýval jen kousek cesty, kterou už jsme dobře znali. Celou cestu z Chrastavy nás strašily zlověstné mraky. Párkrát začalo drobně pršet, ale to vždy jak začalo, tak taky hned přestalo. Do Bedřichova (707 m n.m.) jsme dojeli kolem 16. hodiny a ujeli jsme 51 km.

u Šámalovy chaty na Nové Louce


mapa trasy


Sobota 20. 7. 2019 byla dnem odjezdu. Pobyt v penzionu Diana jsme zhodnotili ke vší spokojenosti. Personál nám vycházel vstříc a strava byla výborná.
Na malém parkovišti u penzionu, kde bylo v týdnu zaparkováno asi 12 aut (možná i víc), začaly manévry. Automobily musely odjíždět postupně, jak byly za sebou. Naše auta byla úplně vpředu, tak jsme odjížděli poslední. Nechvátali jsme, tak nám to ani nevadilo.

parkoviště u Diany

v sobotu balíme


před odjezdemRozloučili jsme se s Libereckým krajem. Při projíždění Českým rájem jsme zamávali hradu Trosky a téměř po třech hodinách jsme přijeli do Jihlavy.

Trosky

Trosky| Autor: Jirka | Vydáno dne 27. 07. 2019 | 318 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server