Hlavní menu
  Novinky
27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Údolí Žejbro
Do nejmalebnějšího úseku říčky zvané Žejbro nás v sobotu 18. května zavedli Mirek s Martou. Naše dvanáctičlenná výprava se vydala na dvanáctikilometrovou trasu z vlakové zastávky Vrbatův Kostelec, kteréžto jsme vítězoslavně dosáhli vlakem po třech přestupech.

Vrbatův Kostelec, jedna z nejstarších obcí regionu, byla založena vladykou Vrbatou, který podle pověsti jako vděk za svoji záchranu vybudoval r. 1086 kostel svatého Havla. Naladěni jedinečnou atmosférou měsíce lásky jsme se vydali za krásami naučné stezky Chrastecka. Chvílemi jsme kopírovali modrou turistickou značku. Hned v úvodu nás vedla okolo panelu, připomínajícího události a odboj z počátku druhé světové války a nedaleké Ležáky.

Vrbatův Kostelec - kostel

Vrbatův Kostelec zahájení


Asi po deseti minutách scházíme do údolí bystřiny Žejbro, jejíž název se odvozuje od staročeského slova označujícího hlavní součást mlýnice – třídící síto. Na této říčce v minulosti stávalo několik mlýnů. Naše první setkání s říčkou, která v úvodu připomíná Stvořidla a později údolí Doubravky, je velmi romantické, díky svěžímu prosluněnému listí, i díky skalnatému okolí a mohutnému smrku, který vzápětí hromadně objímáme. Krása údolí Žejbro je proslulá především díky jeho nejpůvabnějšímu úseku právě mezi Vrbatovým Kostelcem a Chrastí, kam směřujeme. Malebné partie neberou konce a za průběžného obdivu přicházíme do místa zvaného Podskala s kostelem svatého Jana Křtitele a s působivou Vilou California, na jejíž terase svačíme a popíjíme tradiční nápoje – pivo, limo. Nahlížíme do kostelíčku, obklopeného mladými lipkami, postaveného pod 30 metrů vysokou opukovou stěnou, nad níž ční domečky obce Skála. Toto velmi něžné a tiché místo bude jistě dlouho patřit k našim milým vzpomínkám.

Údolí Žejbrotrampské ležení

Vila California

Vila California

kostel sv. J. Křtitele Podskala


Další zastávkou naučné stezky je Mikanova louka. Za ní se ocitáme na dalším romantickém místě zvaném „ U Vany“. Jedná se o hlubokou tůň mezi velkými balvany. Pár kroků odtud je obrovský kámen s vytesaným německým nápisem, který znamená vzpomínku na vzácnou návštěvu kněžny Poniatowské. Ta skvostné místo obšťastnila svojí přítomností v roce 1781. Společná fotografie byla na místě.

společně U Vany


kulturní památka - kámen s vytesaným nápisem


Další pěknou chvíli prožíváme u nedalekého jezu, který věrně zrcadlí mírně se vlnící svěží zeleň. Tady se od hlavního toku odděluje náhon směřující k Chacholickému válcovému mlýnu. Jdeme podél kamenitého náhonu okolo Chacholického rybníka až k mlýnu a potom se znovu setkáme s modrou značkou vedoucí přes malou chatovou osadu. Obdivujeme kvetoucí zahrádky a svěží louky, které tolik připomínají louky našeho mládí. Brzy nás pohltí řepkové pole, kterým vede tenoučká pěšinka k Horeckému rybníku. Jeho ozdobou jsou historická boží muka a tyrkysově modrá hladina s bílými labutěmi na obzoru. Směřujeme k tajemnému místu, na němž původně stával Podlažický klášter - místo vzniku největší ručně psané knihy světa Ďáblovy bible (Codex Gigas), dnes uloženého ve Švédsku jako kořist z třicetileté války. Klášter založený již zmíněným vladykou Vrbatou, byl v roce 1421 rozbořen husitskými vojsky. Dnes na jeho místě stojí kostel svaté Markéty s krásnou vínově bílou fasádou. Marta nám přibližuje okolnosti vzniku Ďáblovy bible, která je dodnes opředena tajemstvím. Váží 75 kilogramů, je jeden metr vysoká a půl metru široká. Podle pověsti ji napsal potrestaný mnich za spolupráce ďábla, jemuž upsal svoji duši.


kostel sv. Markéty v PodražicíchOpouštíme zajímavé, jedinečné místo a směřujeme k nedalekému lesnímu divadlu, kde nás čeká divadelní výstup Marty a Pavly. Krátká ukázka jedné divadelní hry má být hádankou pro nás - po dvou větách není pochyb o tom, že jde o hru Maryša. Nad skalním divadlem na nás čeká kaple svatého Jana Nepomuckého a obnovená alej lip a kaštanů vedoucí až do zámecké zahrady. Tady nás překvapí nečekané obdarování brožurkami o naučné stezce, kterou jsme právě absolvovali. Zámecká francouzská zahrada nemá chybu, jsou tady tunely z listnatých stromů, barevné keře, květiny, vodotrysk a překrásný obrovitánský buk s členitými větvemi, který nás uchvátil snad nejvíce. Procházíme areálem zámku, který patří městu Chrast. Je tady muzeum s několika expozicemi a sídlo městského úřadu. Krásný komplex opravených budov je dokladem skvělé péče a zájmu. Branou zámku vycházíme na pěkné, přehledné náměstí s kostelem Nejsvětější Trojice. Chutné a vydatné občerstvení na nás čeká v restauraci hotelu Dvořák.

tunel v zámeckém parku - Chrast

v zámecké zahraděnádherný jedinečný zámecký buk

kostel Nejsvětější Trojice


Cesta na vlak měří necelé dva kilometry. Máme tedy ještě časovou rezervu, kterou věnujeme procházce k hřbitovnímu kostelu svatého Martina, vystavěného podle návrhu stavitele Santiniho. Odtud dohlédneme na starou kamennou vodárenskou věž v Chrašicích. Prohlídkou tohoto místa se naše pouť po naučné stezce Chrastecko naplnila.

stará vodárenská věž

 náhrobek děkana Josefa Münzera


Zpáteční cesta obnáší pouze dva přestupy a při vzpomínkách na dnešní krásná, zajímavá místa a za střídavého pospávání utekla velmi rychle.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 20. 05. 2019 | 728 přečtení |
Zdroj: text a foto: M. Drobná |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server