14.09.2019: ŽĎÁRSKO - 21. září 2019
Odjezd autobusu z Jihlavy do Nového Veselí v 7,30 h  z autobusového nádraží, č. stanoviště 21 Trasa 13 km: Nové Veselí – Novoveselský rybník – Matějovský rybník – Babín – lom Štenice – Najdek Zpáteční cesta: Autobus ze zastávky Najdek ve 14,51 h do Žďáru, rychlík ze Žďáru v 15,32 h do Havl. Brodu, osobní vlak z Havl. Brodu v 16,05 h do Jihlavy (příjezd v 16,35 h) Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava připravili Mirek a Marta

09.09.2019: Hvězdicově na Jalovec - 14.září 2019
Tento rok se vydáme na trasu asi 11 nebo 13 km Brtnice – Černé lesy – Radonín – Střeliště – Jalovec (9 km) cíl 10.30 - 15.30 h na Jalovci v chatě lyžařů bohaté občerstvení zajištěno Odjezd z autobusového nádraží v 10 h, nástupiště č.24 Zpět odjezd vlakem z Číchova nebo Okříšek (+ 2km nebo 4 km) Návrat z Číchova v 13.48, 15.58 z Okříšek v 13.42, 14.47, 15.52 dotazy: Jitka Korbelová 728605898 Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.09.2019: KOLEM NOČNÍ JIHLA V Y - v pátek 13. září 2019
Start: Dům dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava, průběžně od 17 do 19 hodin. Trasa 7 km a Trasa 15 km, speciální: Trasa pro kočárky 5 km Cíl: Do 22 hodin v Domě dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava. Startovné: 20 Kč. Odměna: Diplom, samolepka, špekáček nebo oplatka, tradiční razítka. Různé: Pochod se koná za každého počasí. Svítilny, baterky a blikačky s sebou! Účastníci akce jsou pojištěni, všichni respektují zásady BESIP. Děti do 15 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu osob starších 18 let. Informace: Ing. Míla Bradová, Na Kopci 22, 586 01 Jihlava, tel. 736 754 080, mila_bradova@volny.cz Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava

Kutná Hora a rozhledna Kaňk
V říjnu 2017 vedl Petr vycházku do Kutné Hory. Někteří členové se této vycházky nemohli zúčastnit, a tak Petr naplánoval vycházku do Kutné Hory a na rozhlednu Kaňk podruhé.

V sobotu 4. 5. 2019 ráno se sešlo 9 turistů na jihlavském nádraží, ponořeném do mlhy. S nadějí, že se mlha brzy rozplyne nasedli do vlaku směr Kutná Hora. V Kutné Hoře po mlze nebylo ani památky. Hned u nádraží si Petr připravil pro zvědavé účastníky malé překvapení v podobě návštěvy Kutnohorské zahradní železnice. Majitel železnice ochotně ukázal železničářské zařízení a vysvětlil k čemu na železnici sloužilo. Poté nás vyzval k svezení vláčkem. Zájemci nastoupili do vagónku a řízení vláčku se ujal Jirka. Po projetí okruhu si cestující koupili jízdenku a sami si ji procvakli kleštičkami průvodčího, poděkovali a pokračovali městem na rozhlednu Kaňk.

v Kutné Hoře

před zahradní železnicí

zavírá se závora

mašinfíra Jirka

cvakneme si jízdenku

železniční technika

Kutná Hora

Ve městě všechny pobavily figuríny ze stavebnice u muzea Lega. Dál se už pokračovalo z města ven po žluté TZ. Nad městem se otevřely nádherné výhledy. Modrá obloha s jemnými závoji bílých obláčků svítila nad zelenou a žlutě protkanou krajinou.

výhled na Kutnou Horu

útesy křídového moře

křídové moře a rozhledna

po ŽTZ

Turistická značka vede k památníku hornické vzpoury v roce 1494 – 1496. U památníku jsme se zastavili a také společně vyfotili.

památník havířských bouří

Od památníku k rozhledně Kaňk zbýval už jen kousek. Svěží zelení jsme došli k rozhledně. Na vrchol rozhledny se dá vyjít po schodech a také vyjet výtahem. Není to na každé rozhledně obvyklé, tak jsme tuto zvláštnost využili a na vrchol se vyvezli výtahem. Vyhlídková terasa je zasklená a v příjemné kavárně si návštěvníci při malém občerstvení mohou užít v klidu daleké výhledy na všechny světové strany.

rozhledna Kaňk

výhledy z rozhledny

v kavárně rozhledny

Z rozhledny jsme sešli už pěšky a dole v restauraci Havířská bouda jsme poobědvali. Nikomu se odtud ani nechtělo.

Havířská bouda

Pomalu jsme se vydali na cestu do města. Po cestě jsme si znovu prohlíželi místo Na Vrších, kde v době před 100 miliony lety byl vrch Kaňk ostrovem v křídovém moři. Znovu se nám otevíraly krásné jarní výhledy. Na kraji města na nás kývaly voňavé květy šeříku.

zpátky do Kutné Hory

křídové moře

rozkvetlý šeřík

Potom jsme prošli opět kolem muzea Lega a navštívili katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. J. Křtitele, kde se právě chystala svatba. Z tohoto důvodu byla katedrála pro návštěvníky uzavřená. Naše turistky byly zvědavé na nevěstu, tak trpělivě čekaly, než se nevěsta k čekajícímu davu svatebčanů připojila.

u muzea Lega

katedrála Nanebevzetí P. Marie a sv. J. Křtitele

pohled do katedrály

čekání na nevěstu

Do odjezdu vlaku nám zbývalo ještě dost času a tak jsme se rozhodli navštívit muzeum tabáku. Ač jsme všichni nekuřáci, byla expozice muzea zajímavá. Mnozí zavzpomínali na své tatínky a dědečky, kteří kouřili cigarety, které se dnes už nevyrábí.

expozice muzea

kolik tam těch cigaret je?

Po prohlídce muzea byl čas na cestu na nádraží. V tu dobu se začaly objevovat těžké černé mraky. Nijak nám to nevadilo. Užili jsme si krásný slunečný den. Teď už nás nějaká přeprška nerozhodí.
Chvíle čekání a potom rychlík a následně osobák nás dovezl do Jihlavy. Celou zpáteční cestu vlakem nás černý mrak stále doprovázel, ale nepršelo. Začalo ve chvíli, kdy jsme vystupovali v Jihlavě z vlaku. Déšť trval krátce, ale zato byl hodně intenzivní.

za chvíli přijede vlak

dešťové mraky nad K. Horou

v Jihlavě začalo pršet

Vycházka se všem líbila a po Kutné Hoře a okolí jsme ušli necelých 10 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 05. 2019 | 204 přečtení |
Zdroj: text: V+ J Veselí, foto: V+J Veselí, P. Varhaníková |