Hlavní menu
  Novinky
14.09.2019: ŽĎÁRSKO - 21. září 2019
Odjezd autobusu z Jihlavy do Nového Veselí v 7,30 h  z autobusového nádraží, č. stanoviště 21 Trasa 13 km: Nové Veselí – Novoveselský rybník – Matějovský rybník – Babín – lom Štenice – Najdek Zpáteční cesta: Autobus ze zastávky Najdek ve 14,51 h do Žďáru, rychlík ze Žďáru v 15,32 h do Havl. Brodu, osobní vlak z Havl. Brodu v 16,05 h do Jihlavy (příjezd v 16,35 h) Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava připravili Mirek a Marta

09.09.2019: Hvězdicově na Jalovec - 14.září 2019
Tento rok se vydáme na trasu asi 11 nebo 13 km Brtnice – Černé lesy – Radonín – Střeliště – Jalovec (9 km) cíl 10.30 - 15.30 h na Jalovci v chatě lyžařů bohaté občerstvení zajištěno Odjezd z autobusového nádraží v 10 h, nástupiště č.24 Zpět odjezd vlakem z Číchova nebo Okříšek (+ 2km nebo 4 km) Návrat z Číchova v 13.48, 15.58 z Okříšek v 13.42, 14.47, 15.52 dotazy: Jitka Korbelová 728605898 Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.09.2019: KOLEM NOČNÍ JIHLA V Y - v pátek 13. září 2019
Start: Dům dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava, průběžně od 17 do 19 hodin. Trasa 7 km a Trasa 15 km, speciální: Trasa pro kočárky 5 km Cíl: Do 22 hodin v Domě dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava. Startovné: 20 Kč. Odměna: Diplom, samolepka, špekáček nebo oplatka, tradiční razítka. Různé: Pochod se koná za každého počasí. Svítilny, baterky a blikačky s sebou! Účastníci akce jsou pojištěni, všichni respektují zásady BESIP. Děti do 15 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu osob starších 18 let. Informace: Ing. Míla Bradová, Na Kopci 22, 586 01 Jihlava, tel. 736 754 080, mila_bradova@volny.cz Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Aprílová Vysočina
Aprílové vycházky se v sobotu 13. dubna 2019 zúčastnilo 22 turistů. Teplota vzduchu připomínala spíše zimu, ale sluníčko se na nás začalo smát už od rána.

Z cílové stanice Jihlávka vedly naše první kroky do stejnojmenné obce, za níž jsme odbočili k prameni řeky Jihlavy. Na tomto pěkně upraveném místě jsme popřáli Jirkovi P. k blížícímu se svátku a už za chvíli nás pěšina vyvedla k ohradám pod vrchem Lísek. Zleva nás vítají čtyři statné koně a napravo kamenný kruh druidů sestavený z 33 menhirů, přičemž 34. je umístěn v jeho středu. Místo mimořádně zajímavé, určené pro relaxaci a meditaci, nás vybízí ke společné fotografii.

v Jihlávce

cesta do obce Jihlávka

velikonoční výzdobak prameni řeky Jihlavy


tady začíná řeka Jihlava

společně u pramene


přání k svátku Jirkovi

ke sv. Kateřině

koně pod vrchem Lísek


kamenný kruh druidů
hlavní brána do kruhu druidů

magická síla kamenů


Naše další zastavení je u lesního kostela sv. Kateřiny, součásti areálu bývalých stejnojmenných lázní a bývalé dětské ozdravovny. Pepa nás zve k léčivému prameni, který je lahodný a ledový. Areál si pamatujeme ještě zchátralý a zanedbaný. V současné době je vzorně upravený a majitel zde provozuje ozdravné a relaxační pobyty. V těsné blízkosti vyrostl zbrusu nový ajurvédský pavilon, který bude jistě tématem nejedné polemiky. Lesní pěšina nás vede k pramenům sv. Markéty a sv. Vojtěcha, které jsme také ochutnali z upraveného zdroje. Posvačili jsme v lesním altánu sv. Vojtěcha.

ke sv. Kateřině

kostel sv. Kateřiny

něco o historii kostela

pramen sv Kateřiny


areál u sv. Kateřiny

k pramenům sv. Markéty a sv.Vojtěcha

Ajurvédský pavilon


 pramen sv. Markéty a sv.Vojtěcha

letohrádek sv. Vojtěcha


Naše příští zastávka byla neméně zajímavá. Na místě bývalého mlýna U Smrčků jsme navštívili restauraci prvorepublikového hotýlku Letohrádek svatého Vojtěcha. Stylové prostředí a stylová hudba nás vrátily o sto let zpátky, do doby vybraného chování, do časů starých filmů s Oldřichem Novým, s Adinou Mandlovou a s mnoha dalšími známými českými herci. Občerstvili jsme se nápoji či polévkou, prošli jsme se upraveným parkem a mírně dobrodružným úsekem vedoucím po hrázi rybníka jsme se vrátili do současnosti.
hotel Letohrádek sv. Vojtěcha

ve stylové restauraciokno v restauraci

v parku


Smrčkův rybník

dobrodružná cesta po hrázi rybníka


Odbočkou z modřínové aleje jsme došli do Počátek. Pepa nás upozornil na holičství, kde byly ostříhány vlasy paní správcové z Postřižin. Zastavili jsme se na přehledném náměstí a uznali jsme, že městečko je po právu památkovou zónou. Obdivuhodný je také hotel Modrá Hvězda, známý z Postřižin, ze seriálu Návštěvníci a z filmu Jízda. Poobědvali jsme v hostinci U Karásků.


modřínová alej

modřínovou alejí

Počátky z vyhlídky

Počátky

zašlá sláva holičství z Postřižin


v Počátkách


rodný dům Otokara BřezinyPoté už jsme se vydali ke Klátovskému mlýnu a vstoupili jsme do místa zvaného Balkovo peklo s několika lesními rybníky a kaskádami vod zurčícími potočním korytem po mechových kamenech. Zdravíme se s majitelem Kopejtkova mlýna, kterého jsme tradičně přistihli při práci na zvelebování mlýna a blízkého okolí. To ještě netušíme, že se pro dnešek nevidíme naposledy. Obdivuhodné petrklíče rozeseté v mnoha trsech na velké ploše nad cestou i v lese u mlýna navozují jarní náladu. Vlaková stanice Počátky Žirovnice je vzdálena přes půl kilometru. Dnes nepůjdeme po silnici, ale vydáme se pro změnu loukou.

kolem rybníka Velký Klátů

ke Klátovskému mlýnu

rybník Kopejtků


kaskády u Balkova pekla


petrklíče u Kopejtkova mlýna


zastávka Počátky - Žirovnice


Úplný závěr dnešní patnáctikilometrové výpravy však patřil nepříjemné události. Jedna turistka ještě u mlýna upadla a nebyla schopna dojít vlastními silami na vlak. A tak došlo znovu na pana mlynáře, který hned ochotně nastartoval auto a odvezl pacientku i s doprovodem na vlakovou stanici. Žádnou odměnu nepřijal a tím pro nás znovu udělal dobrý, nezištný skutek! Při nedávné výpravě nám totiž ochotně ukázal mlýn i s jeho zařízením. Do Jihlavy jsme dojeli v pořádku, s přáním dobrého zdraví jsme se rozloučili a indisponovanou turistku jsme doprovodili domů.
Dnešní zážitky byly pestré, nezbývá, než přání dalších zajímavých vycházek se šťastným návratem.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 04. 2019 | 218 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V + J Veselí, |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server