14.09.2019: ŽĎÁRSKO - 21. září 2019
Odjezd autobusu z Jihlavy do Nového Veselí v 7,30 h  z autobusového nádraží, č. stanoviště 21 Trasa 13 km: Nové Veselí – Novoveselský rybník – Matějovský rybník – Babín – lom Štenice – Najdek Zpáteční cesta: Autobus ze zastávky Najdek ve 14,51 h do Žďáru, rychlík ze Žďáru v 15,32 h do Havl. Brodu, osobní vlak z Havl. Brodu v 16,05 h do Jihlavy (příjezd v 16,35 h) Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava připravili Mirek a Marta

09.09.2019: Hvězdicově na Jalovec - 14.září 2019
Tento rok se vydáme na trasu asi 11 nebo 13 km Brtnice – Černé lesy – Radonín – Střeliště – Jalovec (9 km) cíl 10.30 - 15.30 h na Jalovci v chatě lyžařů bohaté občerstvení zajištěno Odjezd z autobusového nádraží v 10 h, nástupiště č.24 Zpět odjezd vlakem z Číchova nebo Okříšek (+ 2km nebo 4 km) Návrat z Číchova v 13.48, 15.58 z Okříšek v 13.42, 14.47, 15.52 dotazy: Jitka Korbelová 728605898 Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.09.2019: KOLEM NOČNÍ JIHLA V Y - v pátek 13. září 2019
Start: Dům dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava, průběžně od 17 do 19 hodin. Trasa 7 km a Trasa 15 km, speciální: Trasa pro kočárky 5 km Cíl: Do 22 hodin v Domě dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava. Startovné: 20 Kč. Odměna: Diplom, samolepka, špekáček nebo oplatka, tradiční razítka. Různé: Pochod se koná za každého počasí. Svítilny, baterky a blikačky s sebou! Účastníci akce jsou pojištěni, všichni respektují zásady BESIP. Děti do 15 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu osob starších 18 let. Informace: Ing. Míla Bradová, Na Kopci 22, 586 01 Jihlava, tel. 736 754 080, mila_bradova@volny.cz Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava

Jarní vody 2019
Deštivá páteční noc a sobotní ráno nebyly nejpříznivějším signálem k zahájení naší turistické výpravy nazvané „Jarní vody“. Přesto dvacet statečných nasedlo o půl osmé do vlaku a s dvěma přestupy dosáhlo krátce po půl desáté cílové stanice Závratec.

Silnička nás dovedla do Mladotic, jejichž dominantou je velký mlýn, částečně rekonstruovaný.

přestup na vláček do Závratce

vláček do zastávky Závratec

cesta do Mladotic

Mladotický mlýn

Zelená značka nás zavedla na pravý břeh řeky Doubravy, do malebného, skalnatého Chitussiho údolí. Do těchto míst chodíval malíř Antonín Chitussi, rodák z nedalekého Ronova čerpat inspiraci pro své obrazy. Ten nejznámější „Údolí Doubravy“ z roku 1884 je vystaven v Národní galerii. Četné peřeje divoké řeky umocnily naše dojmy. Kostel svatého Martina vypínající se nad levým břehem řeky byl svědkem překonání nástrahy v podobě ukousnutého svahu těsně nad vodou. Ten nás dělil od náhonu směřujícího ke Korečnickému mlýnu. Jednalo se jen o pár kroků, ale náročných, kdy hrozilo minimálně vykoupání dolních končetin. Pepa byl prvním statečným a ostatní neohroženě následovali jeho příkladu. Jenom dva z nás využili k pokračování v cestě jiného místa.

po ZTZ do Chitussiho údolí

řeka Doubrava

na začátku Chitussiho údolí

peřeje na Doubravě

Chitussiho údolím

na levém břehu kostel sv. Martina

nutná pomoc

Hlavní skupina pokračovala náhonem ke skalnímu tunelu, zvanému štůla a dále do stráně k románsko-gotickému kostelu sv. Kříže. Pepa nás dovedl k hrobce rodiny Chitussi, Marta připomněla historii kostela a pověst vztahující se ke skalnímu tunelu.

splav na Doubravě

kolem mlýnského náhonu

mlýnský náhon ke Korečnickému mlýnu

voda mizí ve štůle

o pár metrů dál ze štůly vytéká

kostel sv. Kříže

u kostela

hrobka rodiny Chitussiho

historie kostela sv. Kříže

Po krátké přestávce jsme pokračovali do Ronova nad Doubravou. Zahlédli jsme Korečnický mlýn a zastavili jsme se u další zajímavé památky – u domu s pozdně barokním štítem zdobeným ornamenty, sv. Vavřincem a sv. Floriánem. Zaujal nás také kostel sv. Vavřince s pěkně upraveným okolím. Tady se kdysi točil film „Městečko na dlani“.

Korečnický mlýn

v Ronově nad Doubravou

barokní štít se sv. Vavřincem a sv. Floriánem

kostel sv. Vavřince

Třetí úsek trasy vedl z Ronova nad Doubravou po červené značce přes Sádecký most u skautské klubovny, stále v blízkosti řeky Doubravy, podél břehů i ve svazích nad řekou. Cestou občas krápalo, ale počasí bylo i tak přijatelné a byli jsme rádi, že jsme se nestali obětí velké průtrže mračen. Řeka nás dovedla až do zámeckého parku ve Žlebech. Přivítaly nás krásné stromy obrostlé břečťanem, vodopády u mostku, bouřící jez a nekonečně malebné pohledy na upravenou parkovou zeleň, a především na romantický zámek.

po ČTZ do Žlebů

pokračujeme kolem řeky

po ČTZ

nebezpečný úsek

na mostě "U Krajských hranic"

cesta k zámeckému parku

zámek Žleby

řeka pod zámkem

brána do zámeckého parku

Posezení v hospůdce U Kosů u nápojů a klobásy příjemně zakončilo naši dnešní výpravu. Následovala ještě krátká procházka k zámecké břečťanové věži a potěšení ze čtyř srnek pasoucích se ve svahu nad vlakovou stanicí. O půl třetí jsme nasedli do vlaku, abychom absolvovali klasickou trojkombinaci Čáslav, Havlíčkův Brod, Jihlava.

prohlídka okolí zámku

na zastávce ve Žlebech

přestup v Čáslavi

Občerstveni rozbouřenými téměř jarními vodami jsme ušli 13 kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 18. 03. 2019 | 271 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V+J Veselí, P. Varhaníková |