Hlavní menu
  Novinky
14.09.2019: ŽĎÁRSKO - 21. září 2019
Odjezd autobusu z Jihlavy do Nového Veselí v 7,30 h  z autobusového nádraží, č. stanoviště 21 Trasa 13 km: Nové Veselí – Novoveselský rybník – Matějovský rybník – Babín – lom Štenice – Najdek Zpáteční cesta: Autobus ze zastávky Najdek ve 14,51 h do Žďáru, rychlík ze Žďáru v 15,32 h do Havl. Brodu, osobní vlak z Havl. Brodu v 16,05 h do Jihlavy (příjezd v 16,35 h) Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava připravili Mirek a Marta

09.09.2019: Hvězdicově na Jalovec - 14.září 2019
Tento rok se vydáme na trasu asi 11 nebo 13 km Brtnice – Černé lesy – Radonín – Střeliště – Jalovec (9 km) cíl 10.30 - 15.30 h na Jalovci v chatě lyžařů bohaté občerstvení zajištěno Odjezd z autobusového nádraží v 10 h, nástupiště č.24 Zpět odjezd vlakem z Číchova nebo Okříšek (+ 2km nebo 4 km) Návrat z Číchova v 13.48, 15.58 z Okříšek v 13.42, 14.47, 15.52 dotazy: Jitka Korbelová 728605898 Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.09.2019: KOLEM NOČNÍ JIHLA V Y - v pátek 13. září 2019
Start: Dům dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava, průběžně od 17 do 19 hodin. Trasa 7 km a Trasa 15 km, speciální: Trasa pro kočárky 5 km Cíl: Do 22 hodin v Domě dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava. Startovné: 20 Kč. Odměna: Diplom, samolepka, špekáček nebo oplatka, tradiční razítka. Různé: Pochod se koná za každého počasí. Svítilny, baterky a blikačky s sebou! Účastníci akce jsou pojištěni, všichni respektují zásady BESIP. Děti do 15 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu osob starších 18 let. Informace: Ing. Míla Bradová, Na Kopci 22, 586 01 Jihlava, tel. 736 754 080, mila_bradova@volny.cz Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Desátý slavnostní oheň na Čeřínku
Zimní hvězdicový výstup k turistickým chatám na vrchu Čeřínek
V sobotu 19. Ledna 2019 se Vysočina probudila do překrásného dne – zářivé slunce na kalendářově modré obloze, mráz kolem mínus 10°C, bezvětří – den jako stvořený pro pěší výlet do míst, která květnatě nazýváme „kolébkou turistiky na Jihlavsku“.

Právě v tomto zimním dni na začátku nového kalendářního roku se konala akce, které před deseti lety dali pořadatelé z KČT Čeřínek Jihlava název Slavnostní oheň na Čeřínku. Pozvánky k setkání na 761 metrů vysokém zalesněném vrchu Čeřínek rozeslali pořadatelé (Věra a Jirka Veselí a Míša a Mirek Svatošovi) nejen kolegům na Vysočině, ale jako významná akce oblasti byla upoutávka na tento pochod zařazena do celostátního kalendáře turistických akcí.
Průvodčí v rychlíku, který v 9:25 odjížděl z Jihlavy, se podivovala nezvyklému množství cestujících – však také na zastávce v Kostelci vystoupila více jak stovka turistů, aby odtud podnikli pět kilometrů dlouhý výšlap na Čeřínek, kde se u ohýnku setkali s pochodníky, kteří zvolili výstup do cíle jinou trasou.

na nádraží v Kostelci
Dříve než se vydali na cestu, přivítal je v Kostelci Mirek a stručně zopakoval důvody vzniku pochodu: koná se jako vzpomínka na začátky turistiky na Jihlavsku v prvních letech 20. století – v roce 1913 byla na Čeřínku postavena lyžařská turistická chata, k ní přibyla roku 1923 druhá, která po dvou přestavbách stále poskytuje komplexní služby.
Název pochodu byl zvolen jako pocta tehdejším turistům, kteří dokázali v roce 1934 poté, co v lednu vyhořela chata do základů, během půlroku na stejném místě uvést do provozu chatu novou!
Mirek také připomněl, že právě teď v lednu je tomu 130 let, co vyšlo (1889) první číslo Časopisu turistů, který je stále vydáván (od roku 1990 pod názvem Turista ) a jako druhé nejstarší periodikum u nás slouží veřejnosti – časopis můžeme považovat nejen za kroniku historie KČT, ale v mnohém směru i historie české společnosti.
Zmínil také, že i první značená turistická cesta vznikla před 130 lety– je vidět, že zakladatelé Klubu českých turistů (11. června 1888 v Praze) okamžitě začali plnit cíle, které si při vzniku Klubu stanovili: podporovat cestování, vzdělávat se jím a otužovat, usnadnit přístup k místům turisticky atraktivním a zvelebovat je – proto začali hned v roce 1889 budovat jednotnou síť značených cest.

Mirek vítá účastníky


A po jedné takové, zeleně značené (vznikla už v roce 1923 při otevření „velké“ chaty), se vydali turisté zimní přírodou na vrch Čeřínek. Že byly krásné výhledy do krajiny i na okolní kopce Jihlavských vrchů, asi není třeba zdůrazňovat – den jak malovaný!

cesta k silnici

po ZTZ

po zasněžené pláni

na rozcestí

v lese pod Čeřínkem

zastavení u Lípy

Dolní HutěNa plošině před chatami se sešli turisté z jihlavských odborů KČT Čeřínek, KČT Tesla, KČT Bedřichov s přáteli z Havlíčkova Brodu, Žďáru nad Sázavou a Měřína, Telče, Třeště, Třebíče, Českých Budějovic, Počátek a Kolína, abychom uvedli aspoň některé. Přišli také lidé, kteří o turistice nic moc nevědí – a byli okouzleni a příjemně překvapeni přátelskou atmosférou, která celý den panovala.
Družná zábava při opékání klobásek, připíjení na zdraví a šťastné turistické kilometry nedovolily zimnímu chladu proniknout do těla ani duše. A když někdo zatoužil vyměnit pobyt na sněhu za příjemně vyhřátou restauraci s něčím dobrým k snědku, chata KČT Čeřínek dobře posloužila. Navíc tam byly k mání Pamětní listy, které jako vždycky vytvořila Věra Veselá.

první příchozí turisté z H. Brodu


u ohýnku
v restauraci je plno


turisté z Kolína

na plošině před chatami

dovádění na sněhuturisté odcházejí


Bylo těžké přesně spočítat všechny, kteří vyslyšeli pozvání a objevili se u slavnostního ohně (neustálý pohyb je turistům vlastní ) – pořadatelé se po pečlivé úvaze shodli na čísle 150 účastníkůČas návratu z Čeřínku a trasu zvolil každý podle svých představ – zdejší turistický směrovník nabízí dobře značené cesty, které protkávají Přírodní park Čeřínek a každého uživatele spolehlivě zavedou na vybrané místo.
Nejvíce turistů se vracelo do Kostelce na rychlíkovou zastávku – nálada v krajině se změnila, stříbřitý polední jas vystřídaly tlumené tóny, slunce se klonilo k západu.

zpět do Kostelce


zastavení na cestě do Kostelce

krajina nad Kostelcemna nádraží v čekárně

slunce se kloní k západu


Den, zorganizovaný členy KČT, odbor Čeřínek Jihlava pro přátele a k poctě turistických předchůdců, se zásluhou shody šťastných okolností vydařil.

Míša Svatošová

| Autor: Jirka | Vydáno dne 24. 01. 2019 | 308 přečtení |
Zdroj: text: M. Svatošová, foto: V+J+T+T Veselí, E. Horská |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server