27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Z Leštiny do Vlkanče
Další ze série slunečních dnů babího léta jsme prožili v sobotu 29. září 2018 na trase naplánované z Leštiny do Vlkanče. V Leštině z vlaku vystoupilo deset turistů, jedenáctá absolvovala individuální program v Nové Vsi u Leštiny, která se později stala cílem také pro nás ostatní.

V Leštině Marta upozornila na roubený špýchar a nedalekou sklářskou huť a vydali jsme se do malé vsi Štěpánov. Tady obdivujeme nový obrovský dřevěný kříž a také zvoničku ve stejném stylu, obojí dílo místního podnikatele. Příjemná polní cesta nás vede mírným kopečkem až k lesu. Podél ní se rozprostírají úhledně zoraná políčka, která jsou neklamným znamením podzimu.
V lese mírně houbaříme a díky dvěma průzkumným cestám našich průvodců, Mirka a Marty, se bezchybně orientujeme na záludných rozcestích. Už z dálky je vidět působivé místo na okraji lesa, hájovna Hrbolka. V současné době je opuštěná a je na ní znát, že „v čase svého mládí“ bývala velká krasavice. Usedáme na pokácené kmeny, abychom posvačili. Zpestřením našeho odpočinku je setkání s rodákem z nedaleké vsi Okrouhlík, který zná tato místa od mala. Taková náhodná setkání jsou vždy příjemná a zajímavá. Loučíme se srdečně a přejeme hájovně, aby se dočkala citlivého přístupu a nikoli buldozeru.

kříž ve Štěpánově

Houbaříme

hájovna Hrbolka

Tímto místem prochází modře značená turistická trasa, která nás doprovodí přes oku lahodící okraj lesa s pěkným výhledem do krajiny až ke studánce Panny Marie, která je sice vyschlá, ale moc pěkně upravená. Ještě foto a jde se dál asfaltečkou podél lesa ke Kamenné Lhotě. Před námi jsou střechy malé vísky, řada topolů a kudrnaté beránky na obloze. Míjíme dva čtvercové pozemky ohraničené dřevěnými plaňkami ozdobenými rozmanitými hrnečky, které samozřejmě obdivujeme, jak nejlépe dovedeme.

studánka Panny Marie

posed na cestě od studánky

kaplička v Nové Vsi u Leštiny

A už je tady Nová Ves u Leštiny, která je dnešním trumfem, neboť vyhlášený „Dýňový svět“ je tady také pro nás, aby nás přivítal obdivuhodnými výpěstky dýní mnoha druhů, tvarů a barev, také pestrým občerstvením od dýňových specialit až po klobásy a guláš, pivo nevyjímaje. Trdelníky, koláče, sladké a slané pečivo jsou zde k dispozici, je tady kozička s kozlem a kůzlaty, ovečky, psi návštěvníků a atrakce pro děti včetně výstavy starých zemědělských pomocníků na patře stodoly. Nejprve prohlížíme svět dýní ve stodole a vnímáme radost dětí a obdiv dospělých. Následuje občerstvení a klábosení. Prostě pohoda.

dýňový svět

nečitelný pes jednoho z návštěvníků

Zbývající čtyři kilometry do Vlkanče jsme odepsali ještě před vstupem do areálu. Necháme je na příště, protože jedinečný svět, ve kterém jsme se právě ocitli, si přece musíme náležitě vychutnat.
Odjíždíme tedy z Nové Vsi u Leštiny s mnoha dojmy a pár dalších ještě nabereme v cukrárně U mostu v Havlíčkově Brodě, kde se báječně postarali o zakončení dnešní výpravy. Osobní vlak v 16,05 h nás bez námitek veze zpět do Jihlavy. Deset kilometrů vynásobených deseti účastníky je stoprocentním výsledkem poslední zářijové soboty.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 10. 2018 | 892 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná |