07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Z Leštiny do Vlkanče
Další ze série slunečních dnů babího léta jsme prožili v sobotu 29. září 2018 na trase naplánované z Leštiny do Vlkanče. V Leštině z vlaku vystoupilo deset turistů, jedenáctá absolvovala individuální program v Nové Vsi u Leštiny, která se později stala cílem také pro nás ostatní.

V Leštině Marta upozornila na roubený špýchar a nedalekou sklářskou huť a vydali jsme se do malé vsi Štěpánov. Tady obdivujeme nový obrovský dřevěný kříž a také zvoničku ve stejném stylu, obojí dílo místního podnikatele. Příjemná polní cesta nás vede mírným kopečkem až k lesu. Podél ní se rozprostírají úhledně zoraná políčka, která jsou neklamným znamením podzimu.
V lese mírně houbaříme a díky dvěma průzkumným cestám našich průvodců, Mirka a Marty, se bezchybně orientujeme na záludných rozcestích. Už z dálky je vidět působivé místo na okraji lesa, hájovna Hrbolka. V současné době je opuštěná a je na ní znát, že „v čase svého mládí“ bývala velká krasavice. Usedáme na pokácené kmeny, abychom posvačili. Zpestřením našeho odpočinku je setkání s rodákem z nedaleké vsi Okrouhlík, který zná tato místa od mala. Taková náhodná setkání jsou vždy příjemná a zajímavá. Loučíme se srdečně a přejeme hájovně, aby se dočkala citlivého přístupu a nikoli buldozeru.

kříž ve Štěpánově

Houbaříme

hájovna Hrbolka

Tímto místem prochází modře značená turistická trasa, která nás doprovodí přes oku lahodící okraj lesa s pěkným výhledem do krajiny až ke studánce Panny Marie, která je sice vyschlá, ale moc pěkně upravená. Ještě foto a jde se dál asfaltečkou podél lesa ke Kamenné Lhotě. Před námi jsou střechy malé vísky, řada topolů a kudrnaté beránky na obloze. Míjíme dva čtvercové pozemky ohraničené dřevěnými plaňkami ozdobenými rozmanitými hrnečky, které samozřejmě obdivujeme, jak nejlépe dovedeme.

studánka Panny Marie

posed na cestě od studánky

kaplička v Nové Vsi u Leštiny

A už je tady Nová Ves u Leštiny, která je dnešním trumfem, neboť vyhlášený „Dýňový svět“ je tady také pro nás, aby nás přivítal obdivuhodnými výpěstky dýní mnoha druhů, tvarů a barev, také pestrým občerstvením od dýňových specialit až po klobásy a guláš, pivo nevyjímaje. Trdelníky, koláče, sladké a slané pečivo jsou zde k dispozici, je tady kozička s kozlem a kůzlaty, ovečky, psi návštěvníků a atrakce pro děti včetně výstavy starých zemědělských pomocníků na patře stodoly. Nejprve prohlížíme svět dýní ve stodole a vnímáme radost dětí a obdiv dospělých. Následuje občerstvení a klábosení. Prostě pohoda.

dýňový svět

nečitelný pes jednoho z návštěvníků

Zbývající čtyři kilometry do Vlkanče jsme odepsali ještě před vstupem do areálu. Necháme je na příště, protože jedinečný svět, ve kterém jsme se právě ocitli, si přece musíme náležitě vychutnat.
Odjíždíme tedy z Nové Vsi u Leštiny s mnoha dojmy a pár dalších ještě nabereme v cukrárně U mostu v Havlíčkově Brodě, kde se báječně postarali o zakončení dnešní výpravy. Osobní vlak v 16,05 h nás bez námitek veze zpět do Jihlavy. Deset kilometrů vynásobených deseti účastníky je stoprocentním výsledkem poslední zářijové soboty.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 10. 2018 | 591 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná |