27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

BRDY - ochutnávka dříve zapovězené krajiny
KČT, odbor Bedřichov Jihlava pořádal výpravu za poznáním do CHKO Brdy.
Brzy ráno se v sobotu 15. září 2018 sešli turisté z jihlavských odborů na Městském nádraží v Jihlavě a objednaným autobusem odjížděli směr Pelhřimov. Tam přistoupily další dvě turistky a autobus pokračoval přes Tábor a Příbram. Jeho konečná zastávka byla obec Obecnice, ležící na okraji CHKO Brdy, nedaleko od Příbrami ve Středočeském kraji.

V Obecnici na parkovišti u stadionu všichni vystoupili a pod vedením Standy B. se vydali po červené TZ nejprve Kloboučskou cestou. Značené cesty jsou tu celkem nové. Chráněná krajinná oblast tu byla založená teprve v r. 2016 na území bývalého vojenského újezdu.

informace o vycházce

Pěkná rovná a zpevněná cesta vedla hustými lesy. Na okraji byly všude cedule upozorňující na zákaz vstupu mimo označené stezky. Je to z důvodu, že se tu ještě může vyskytovat nebezpečná munice.
Všichni ukázněně pokračovali po ČTZ k místu zvaném Kamenné schody. Po úzkých schodech, vybudovaných z kamenů na strmé lesní stráni, vystoupali vzhůru k seníku pod Tokem.

po Kloboučské cestě

na vyhlídce

Kamenné schody

kolem protipožárního valu

Na náhorní planině Carvánka u lovecké boudy s hlubokou studnou se nasvačili a po krátkém odpočinku se znovu vydali na cestu k samému vrcholu Tok. Je to nejvyšší bod v této oblasti s nadmořskou výškou 865 m.

studna u Carvánky

odpočinek u lovecké chaty

vrchol Tok - 865 m.n.m.

Od vrcholu Tok vede ČTZ k nepřístupnému pásmu, kde bývala dopadová plocha. Zde se naskytl krásný výhled do okolní krajiny. V dálce se táhly vrcholy Brd a v popředí hra barev z podzimně zbarvených kapradin a vřesu.

na vyhlídce u dopadové plochy

Po červené TZ se pokračovalo až k rozcestníku Dlouhý kámen a ještě dál k vyhlídce Houpák (794m). Z betonové pozorovatelny, stojící na vrcholu holého kopce, jsou nádherné výhledy na Brdy až k pohraničí.

po ČTZ k rozcestníku Dlouhý kámen

Houpák k vyhlídce

Houpák - betonová pozorovatelna

Tady se velká skupina rozdělila. Ti hodně zdatní šli delší trasou a ostatní, kterých byla většina, pokračovali s Jarkou B. k modré TZ a dál k rozcestníkům U Tří fořtů, Mariina studánka a U Rusínské boudy. Cestou někteří nacházeli statné a zdravé hřiby. Po neznačené Rusínské cestě a Obrázecké cestě kolem Octárny a vodní nádrže Obecnice došli turisté k parkovišti u stadionu k autobusu.

k modré TZ

po MTZ

na rozcestí Mariina studánka

vodní dílo Obecnice

pod hrází

Obecnice

Zanedlouho přišla druhá skupina, která šla od vyhlídky Houpák delší trasou.
V blízké restauraci U koupaliště se všichni občerstvili a v 17 hodin nasedli do autobusu a ten je odvezl zpět do Jihlavy.

občerstvení na koupališti

Na výletě bylo 42 účastníků, z toho bylo 10 turistů z našeho odboru. Všichni byli spokojeni. Měli jsme možnost poznat část zapovězené krajiny, která je velmi krásná. Tak můžeme jen konstatovat, že se výlet vydařil.
Počasí bylo hodně příznivé. Modrá obloha s minimem bílých mráčků – to jen aby to slunce tolik nepálilo. Teplota kolem 23° C byla příjemná, tak akorát na pěší túru.
Větší skupina ušla 22 km, zdatnější skupina měla v nohách asi 25 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 19. 09. 2018 | 675 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |