19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta

Radňov – Okrouhlice
23.6.2018 se 17 turistů vydalo po nedávno nově vyznačené cestě z nádraží Radňov do Okrouhlice. Počasí jemně připomínalo podzim, ale sluníčko se umoudřilo a občas ukázalo přes tmavé mraky.

První zastávka u křížku nad obcí Radňov připomínala neslavná 50. léta v historii naší republiky, kdy z této obce byl vyhnán vážený statkář Bedřich Hojer.

po ZTZ

zastávka u křížku

Zajímavé bylo další zastavení v obci Květinov u bývalého zámečku a v přilehlém anglickém parku. Jedním z majitelů byl rod Richlých, který známe z bývalého zámku v Mirošově.

Květinov

bývalý zámeček v Květinově

Památník obětem války 1914 – 18 uprostřed obce věnoval čtenářsko-ochotnický spolek. Za obcí jsme postáli u křížku s nápisem Procop Richlý posuit 1863

památník obětem 1. svět. války

křížek za obcí

Dál jsme pokračovali k rybníku Abrahám a lesem doputovali k obci Krásná Hora.

rybník Abrahám

svačina u rybníka

od rybníka přes lávku

ochutnávka borůvek

potkali jsme jezdce na koních

samota u lesa

na obzoru je hrad Lipnice

Značka do obce sice nevede, ale my jsme chtěli vidět kostel sv. Jana Křtile,ve kterém byl pokřtěn Vít Tajovský a navštěvoval ho také Jan Zrzavý. Za zhlédnutí stála i zachovalá zvonička se šindelovou střechou a bývalá márnice. Připomněli jsme si, že se obec proslavila Zieglerovou továrnou zaměřenou na výrobu dýmek, kuřáckých potřeb a holí.

kostel sv. Jana Křtitele

bývalá márnice

zvonička

kostel sv. Jana Křtitele

cesta ke hřbitovu

Pak už nás čekal náročnější terén v údolí Perlového potoka, který pramení u Humpolce a vlévá se do Sázavy. Z informační tabulky jsme se dozvěděli, že tu v minulosti na něm stávaly mlýny a jeden z nich byl zaměřen na výrobu krup.

sestup k Perlovému potoku

Pod Krásnou Horou

přes Perlový potok

po ZTZ

Perlový potok

Úzká cesta nás zavedla k pomníčku vojáků padlých v napoleonských válkách, protože v nedaleké Okrouhlici byl v sýpce lazaret a zemřelí byli pochováváni v lese Na Padrti.

památník napoleonských válek

Další část cesty už byla společná s Naučnou stezkou krajem malíře a básníka Jana Zrzavého. My jsme v Okrouhlici, části Vadín opět zastavili u jeho rodného domu, připomněli si jeho důležitá životní data, jeho přátele i některé obrazy. Kolem téměř opuštěného zámku jsme došli na nádraží, kde dnešní putování, které vedlo nádhernou přírodou s připomínkami minulosti, končilo.

v Okouhlici

rodný dům Jana Zrzavého

řeka Sázava v Okrouhlici

před příjezdem vlaku

Tentokrát jsme našlapali asi 17 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 06. 2018 | 822 přečtení |
Zdroj: text: J. Korbelová. foto: V.a J. Veselí |