15.10.2018: Radňov – Kamenice u Humpolce 20.října 2018
Odjezd z hlavního nádraží směr Havlíčkův Brod Jihlava 7.27 - Havlíčkův Brod - Radňov (8.25) Návrat Kamenice u Humpolce (13.18)- Havlíčkův Brod - Jihlava (14.34) Trasa: Radňov (železniční stanice) po žluté turistické značce do Koječína, dále po modré turistické značce přes Herálec (zámek), Kamenice u Humpolce (železniční muzeum) Celkem 13 km Jidlo, pití a dobrou náladu na cestu sebou Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

06.10.2018: Jindřišské údolí 13.10. 2018
Odjezd: Jihlava hl. n.: 7:25 /R 654 Hejtman/ - vzhledem k výluce na trati budeme nuceni využít náhradní autobusovou dopravu – Jihlava – Jindřichův Hradec i zpáteční, předpokládaný příjezd do Jindř. Hradce 8:40, zde přestoupíme na úzkokolejku Os 21252 Jind. Hr. – Blažejov odjezd z J.H. 9:25 /jízdenka se kupuje ve vlaku/, příjezd do Blažejova 9:43. Délka trasy: 11, 4 km, není nijak náročná Odjezd:z J.H. přímo do Jihlavy v 13:16 nebo z J.H. 15:16, Občerstvení: vlastní zásoby, Na vycházku zvou Hela a Petr

01.10.2018: Krajem Šimona kouzelníka - 6. 10. 2018
Odjezd do Humpolce v sobotu 6. 10. 2018 Jihlava město: 7,15 hod. Jihlava hl. n. 7,27 hod. odjezd z H. Brodu 8,07 hod., příjezd do Humpolce 8,49 hod. V Humpolci bude autobus, který nás doveze do Kletečné. Zpáteční odjezd z Humpolce 15,12 hod., nebo 17,08 hod., Odjezd z H. Brodu 16,05 hod. nebo 18,05 hod. Příjezd Jihlava hl. n. 16,35 hod. nebo 18,34 hod. Možnost i autobusem z Humpolce v 16,35 hod. Jihlava aut. n. 17,17 hod. Na vycházku zvou V. a J. Veselí

Radňov – Okrouhlice
23.6.2018 se 17 turistů vydalo po nedávno nově vyznačené cestě z nádraží Radňov do Okrouhlice. Počasí jemně připomínalo podzim, ale sluníčko se umoudřilo a občas ukázalo přes tmavé mraky.

První zastávka u křížku nad obcí Radňov připomínala neslavná 50. léta v historii naší republiky, kdy z této obce byl vyhnán vážený statkář Bedřich Hojer.

po ZTZ

zastávka u křížku

Zajímavé bylo další zastavení v obci Květinov u bývalého zámečku a v přilehlém anglickém parku. Jedním z majitelů byl rod Richlých, který známe z bývalého zámku v Mirošově.

Květinov

bývalý zámeček v Květinově

Památník obětem války 1914 – 18 uprostřed obce věnoval čtenářsko-ochotnický spolek. Za obcí jsme postáli u křížku s nápisem Procop Richlý posuit 1863

památník obětem 1. svět. války

křížek za obcí

Dál jsme pokračovali k rybníku Abrahám a lesem doputovali k obci Krásná Hora.

rybník Abrahám

svačina u rybníka

od rybníka přes lávku

ochutnávka borůvek

potkali jsme jezdce na koních

samota u lesa

na obzoru je hrad Lipnice

Značka do obce sice nevede, ale my jsme chtěli vidět kostel sv. Jana Křtile,ve kterém byl pokřtěn Vít Tajovský a navštěvoval ho také Jan Zrzavý. Za zhlédnutí stála i zachovalá zvonička se šindelovou střechou a bývalá márnice. Připomněli jsme si, že se obec proslavila Zieglerovou továrnou zaměřenou na výrobu dýmek, kuřáckých potřeb a holí.

kostel sv. Jana Křtitele

bývalá márnice

zvonička

kostel sv. Jana Křtitele

cesta ke hřbitovu

Pak už nás čekal náročnější terén v údolí Perlového potoka, který pramení u Humpolce a vlévá se do Sázavy. Z informační tabulky jsme se dozvěděli, že tu v minulosti na něm stávaly mlýny a jeden z nich byl zaměřen na výrobu krup.

sestup k Perlovému potoku

Pod Krásnou Horou

přes Perlový potok

po ZTZ

Perlový potok

Úzká cesta nás zavedla k pomníčku vojáků padlých v napoleonských válkách, protože v nedaleké Okrouhlici byl v sýpce lazaret a zemřelí byli pochováváni v lese Na Padrti.

památník napoleonských válek

Další část cesty už byla společná s Naučnou stezkou krajem malíře a básníka Jana Zrzavého. My jsme v Okrouhlici, části Vadín opět zastavili u jeho rodného domu, připomněli si jeho důležitá životní data, jeho přátele i některé obrazy. Kolem téměř opuštěného zámku jsme došli na nádraží, kde dnešní putování, které vedlo nádhernou přírodou s připomínkami minulosti, končilo.

v Okouhlici

rodný dům Jana Zrzavého

řeka Sázava v Okrouhlici

před příjezdem vlaku

Tentokrát jsme našlapali asi 17 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 06. 2018 | 333 přečtení |
Zdroj: text: J. Korbelová. foto: V.a J. Veselí |