27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Radňov – Okrouhlice
23.6.2018 se 17 turistů vydalo po nedávno nově vyznačené cestě z nádraží Radňov do Okrouhlice. Počasí jemně připomínalo podzim, ale sluníčko se umoudřilo a občas ukázalo přes tmavé mraky.

První zastávka u křížku nad obcí Radňov připomínala neslavná 50. léta v historii naší republiky, kdy z této obce byl vyhnán vážený statkář Bedřich Hojer.

po ZTZ

zastávka u křížku

Zajímavé bylo další zastavení v obci Květinov u bývalého zámečku a v přilehlém anglickém parku. Jedním z majitelů byl rod Richlých, který známe z bývalého zámku v Mirošově.

Květinov

bývalý zámeček v Květinově

Památník obětem války 1914 – 18 uprostřed obce věnoval čtenářsko-ochotnický spolek. Za obcí jsme postáli u křížku s nápisem Procop Richlý posuit 1863

památník obětem 1. svět. války

křížek za obcí

Dál jsme pokračovali k rybníku Abrahám a lesem doputovali k obci Krásná Hora.

rybník Abrahám

svačina u rybníka

od rybníka přes lávku

ochutnávka borůvek

potkali jsme jezdce na koních

samota u lesa

na obzoru je hrad Lipnice

Značka do obce sice nevede, ale my jsme chtěli vidět kostel sv. Jana Křtile,ve kterém byl pokřtěn Vít Tajovský a navštěvoval ho také Jan Zrzavý. Za zhlédnutí stála i zachovalá zvonička se šindelovou střechou a bývalá márnice. Připomněli jsme si, že se obec proslavila Zieglerovou továrnou zaměřenou na výrobu dýmek, kuřáckých potřeb a holí.

kostel sv. Jana Křtitele

bývalá márnice

zvonička

kostel sv. Jana Křtitele

cesta ke hřbitovu

Pak už nás čekal náročnější terén v údolí Perlového potoka, který pramení u Humpolce a vlévá se do Sázavy. Z informační tabulky jsme se dozvěděli, že tu v minulosti na něm stávaly mlýny a jeden z nich byl zaměřen na výrobu krup.

sestup k Perlovému potoku

Pod Krásnou Horou

přes Perlový potok

po ZTZ

Perlový potok

Úzká cesta nás zavedla k pomníčku vojáků padlých v napoleonských válkách, protože v nedaleké Okrouhlici byl v sýpce lazaret a zemřelí byli pochováváni v lese Na Padrti.

památník napoleonských válek

Další část cesty už byla společná s Naučnou stezkou krajem malíře a básníka Jana Zrzavého. My jsme v Okrouhlici, části Vadín opět zastavili u jeho rodného domu, připomněli si jeho důležitá životní data, jeho přátele i některé obrazy. Kolem téměř opuštěného zámku jsme došli na nádraží, kde dnešní putování, které vedlo nádhernou přírodou s připomínkami minulosti, končilo.

v Okouhlici

rodný dům Jana Zrzavého

řeka Sázava v Okrouhlici

před příjezdem vlaku

Tentokrát jsme našlapali asi 17 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 06. 2018 | 1325 přečtení |
Zdroj: text: J. Korbelová. foto: V.a J. Veselí |