10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče

Radňov – Okrouhlice
23.6.2018 se 17 turistů vydalo po nedávno nově vyznačené cestě z nádraží Radňov do Okrouhlice. Počasí jemně připomínalo podzim, ale sluníčko se umoudřilo a občas ukázalo přes tmavé mraky.

První zastávka u křížku nad obcí Radňov připomínala neslavná 50. léta v historii naší republiky, kdy z této obce byl vyhnán vážený statkář Bedřich Hojer.

po ZTZ

zastávka u křížku

Zajímavé bylo další zastavení v obci Květinov u bývalého zámečku a v přilehlém anglickém parku. Jedním z majitelů byl rod Richlých, který známe z bývalého zámku v Mirošově.

Květinov

bývalý zámeček v Květinově

Památník obětem války 1914 – 18 uprostřed obce věnoval čtenářsko-ochotnický spolek. Za obcí jsme postáli u křížku s nápisem Procop Richlý posuit 1863

památník obětem 1. svět. války

křížek za obcí

Dál jsme pokračovali k rybníku Abrahám a lesem doputovali k obci Krásná Hora.

rybník Abrahám

svačina u rybníka

od rybníka přes lávku

ochutnávka borůvek

potkali jsme jezdce na koních

samota u lesa

na obzoru je hrad Lipnice

Značka do obce sice nevede, ale my jsme chtěli vidět kostel sv. Jana Křtile,ve kterém byl pokřtěn Vít Tajovský a navštěvoval ho také Jan Zrzavý. Za zhlédnutí stála i zachovalá zvonička se šindelovou střechou a bývalá márnice. Připomněli jsme si, že se obec proslavila Zieglerovou továrnou zaměřenou na výrobu dýmek, kuřáckých potřeb a holí.

kostel sv. Jana Křtitele

bývalá márnice

zvonička

kostel sv. Jana Křtitele

cesta ke hřbitovu

Pak už nás čekal náročnější terén v údolí Perlového potoka, který pramení u Humpolce a vlévá se do Sázavy. Z informační tabulky jsme se dozvěděli, že tu v minulosti na něm stávaly mlýny a jeden z nich byl zaměřen na výrobu krup.

sestup k Perlovému potoku

Pod Krásnou Horou

přes Perlový potok

po ZTZ

Perlový potok

Úzká cesta nás zavedla k pomníčku vojáků padlých v napoleonských válkách, protože v nedaleké Okrouhlici byl v sýpce lazaret a zemřelí byli pochováváni v lese Na Padrti.

památník napoleonských válek

Další část cesty už byla společná s Naučnou stezkou krajem malíře a básníka Jana Zrzavého. My jsme v Okrouhlici, části Vadín opět zastavili u jeho rodného domu, připomněli si jeho důležitá životní data, jeho přátele i některé obrazy. Kolem téměř opuštěného zámku jsme došli na nádraží, kde dnešní putování, které vedlo nádhernou přírodou s připomínkami minulosti, končilo.

v Okouhlici

rodný dům Jana Zrzavého

řeka Sázava v Okrouhlici

před příjezdem vlaku

Tentokrát jsme našlapali asi 17 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 06. 2018 | 612 přečtení |
Zdroj: text: J. Korbelová. foto: V.a J. Veselí |