15.10.2018: Radňov – Kamenice u Humpolce 20.října 2018
Odjezd z hlavního nádraží směr Havlíčkův Brod Jihlava 7.27 - Havlíčkův Brod - Radňov (8.25) Návrat Kamenice u Humpolce (13.18)- Havlíčkův Brod - Jihlava (14.34) Trasa: Radňov (železniční stanice) po žluté turistické značce do Koječína, dále po modré turistické značce přes Herálec (zámek), Kamenice u Humpolce (železniční muzeum) Celkem 13 km Jidlo, pití a dobrou náladu na cestu sebou Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

06.10.2018: Jindřišské údolí 13.10. 2018
Odjezd: Jihlava hl. n.: 7:25 /R 654 Hejtman/ - vzhledem k výluce na trati budeme nuceni využít náhradní autobusovou dopravu – Jihlava – Jindřichův Hradec i zpáteční, předpokládaný příjezd do Jindř. Hradce 8:40, zde přestoupíme na úzkokolejku Os 21252 Jind. Hr. – Blažejov odjezd z J.H. 9:25 /jízdenka se kupuje ve vlaku/, příjezd do Blažejova 9:43. Délka trasy: 11, 4 km, není nijak náročná Odjezd:z J.H. přímo do Jihlavy v 13:16 nebo z J.H. 15:16, Občerstvení: vlastní zásoby, Na vycházku zvou Hela a Petr

01.10.2018: Krajem Šimona kouzelníka - 6. 10. 2018
Odjezd do Humpolce v sobotu 6. 10. 2018 Jihlava město: 7,15 hod. Jihlava hl. n. 7,27 hod. odjezd z H. Brodu 8,07 hod., příjezd do Humpolce 8,49 hod. V Humpolci bude autobus, který nás doveze do Kletečné. Zpáteční odjezd z Humpolce 15,12 hod., nebo 17,08 hod., Odjezd z H. Brodu 16,05 hod. nebo 18,05 hod. Příjezd Jihlava hl. n. 16,35 hod. nebo 18,34 hod. Možnost i autobusem z Humpolce v 16,35 hod. Jihlava aut. n. 17,17 hod. Na vycházku zvou V. a J. Veselí

Okolí Kardašovy Řečice
O tom, že okolí Kardašovy Řečice má charakter typické jihočeské krajiny, jsme se přesvědčili na výpravě v sobotu 9. června 2018. Startem i cílem bylo právě městečko Kardašova Řečice.

Z vlakové stanice nás odvedli Mirek s Martou a také modrá značka ke kostelu sv. Jana Křtitele. Odbočili jsme k rybníčku s náhonem a mlýnským kolem k rodnému domu básníka a buditele Boleslava Jablonského. Židovskou čtvrtí a okolo hřbitova jsme došli k místu, kde v minulosti stával hrad, nyní vyvýšenina s částečně zachovaným příkopem.

buchty od Marty

Marta ukazuje trasu dnešní výpravy

kostel sv. Jana Křtitele

mlýnské kolo

rodný dům básníka Boleslava Jablonského

v Židovské čtvrti

Po tzv. Zrádné cestě uvedené jedním z několika lesních rybníků, vedoucí mezi lány obilí s výhledem na březové remízky a kopečky v dálavách, jsme vstoupili do lesních tišin. Minuli jsme další lesní rybník a asi po kilometru jsme vystoupili z lesa do širé krajiny luk a řepkových polí se sytě modrými chrpami a heřmánky či rmeny. Příznivý dojem vzbudil pohled na vesničku Mnich se siluetami jihočeských stavení, která nás zdravila z protějšího břehu rybníka. Nedaleký rybník Vulsík nás přivítal prostřednictvím dvou labutí a popelavě šedé volavky kroužící nad hladinou. Výhledy do kraje přes alej starých dubů byly půvabné.

na Zrádné cestě

vesnička Mnich

rybník Vulsík

Následovala lesní cesta do místa zvaného Masarykův háj s dvěma turistickými odpočívadly, studánkou, křížkem, „prosbou lesa“ a s původním kamenným pomníkem – do kamene vytesanou podobiznou T. G. Masaryka k poctě jeho 76. narozenin (z r. 1926, pamětní deska byla obnovena v r. 2010). Na tomto milém místě jsme si připomněli letošní 100. narozeniny naší Paní Republiky, udělali jsme společnou fotografii a posvačili jsme ve větším altánu. Přečetli jsme si promluvu lesa a zamířili jsme k lesnímu rybníčku zvanému Zemanů.

studánka v Masarykově háji

u kamenného pomníku TGM

kamenný pomník TGM

svačina v altánu

křížek v Masarykově háji

prosba lesa

Romantické místo plné zelenohnědých žabiček a užovkou vlnící se na hladině stálo za krátké zastavení. Škoda, že kvůli zakalené hladině nebyly vidět slibované hřbety ryb a že májové žabí zpěvy už utichly.

Zemanů rybník

Za rybníkem je ještě krátká zastávka u dávné kovové destičky s nápisem částečně vrostlým do letitého mechového stromu. Odtud směřujeme k rozlehlé pastvině a jdeme okrajem lesa ke dvojici lesních rybníků Travný a Dubný. Dubný je vypuštěn. Travný rybník nám předvedl přehlídku žab všech velikostí, které se vyhřívaly na sluníčku a postupně skákaly do vody.

vrostlá kovová destička s nápisem

Dubný rybník

žáby v Travném rybníku

Travný rybník

na hrázi Travného rybníka

Tady se také objevila modrá značka, která nás doprovodila do Kardašovy Řečice. Ještě jsme si užili voňavé pěšinky vyšlapané v okraji pšeničného pole, vedoucí vodomilnou vegetací až k židovskému hřbitovu. Ten byl docela nedobytný. Zamčené dveře a kopřivami a travou zarostlá zeď byla celkem k nepřekonání. Poté, kdy dorazila „opožděná“ Marta, jsme se vydali na poslední etapu dnešní trasy.

po MTZ

Vešli jsme do přívětivého městečka s tichým náměstím, kterému vévodí socha rodáka Jablonského a pěkně upravená zeleň. Minuli jsme několik lákavých občerstvoven a zakotvili jsme v hostinci U Nekutů, který nás poctil svojí přízní, pokud jde o obsluhu i občerstvení.

náměstí v Kardašově Řečici

budova radnice v Kardašově Řečici

socha rodáka Jablonského

v hostinci "U Nekutů"

Čtvrthodinka zbývala k vlakové zastávce, kde jsme se posadili na lavičky a v rozpravách všeho druhu jsme vyčkali do příjezdu deset minut opožděného rychlíku.

opožděný vlak

Sedmnáct účastníků výpravy si připsalo do deníčku dnešních dvanáct kilometrů a jistě i dobrý pocit ze společných zážitků a z kolektivní soudržnosti.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 06. 2018 | 271 přečtení |
Zdroj: text. M. Drobná, foto: V a J Veselí |