19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta

14. Jarní eurovýšlap Retz – Znojmo
V sobotu 12. května 2018 pořádal odbor KČT Znojmo a Österreichischer Touristenklub pod záštitou starostů města Znojma a města Retzu veřejně přístupnou mezinárodní akci k zahájení turistické sezony.
Do Znojma a do Retzu rádi jezdíme. Letos se nás na nádraží moc nesešlo, i když bylo už od rána slunečno a příjemně teplo. Bylo nás pět turistů z KČT, odbor Čeřínek Jihlava, dva turisté z Havlíčkova Brodu a další čtyři příznivci zdravého pohybu.

Nasedli jsme v Jihlavě do výlukového autobusu. V Okříškách jsme přestoupili na vlak do Znojma. Ve Znojmě byl přistaven autobus, který odvezl účastníky do rakouského Retzu. V Retzu všichni společně spěchali do Nové radnice, kde byl start pochodu. Po přihlášení se naše jedenáctičlenná skupina vydala na trasu.

v Retzu

u Nové radnice

přihlášení k pochodu

První část cesty vedla z města převážně vinicemi. Už brzy dopoledne bylo znát, že se asi dnes pořádně zapotíme. Sluníčko pálilo jako v létě. Přes Retzbach a na Heiliger Stein jsme urazili prvních asi 6 km. Osvěžili jsme se tu vínem, které tu v rámci pochodu nabízeli pořadatelé. Na vyhlídce jsme se pokochali výhledy, v dálce trochu zamlžené.

z Retzu vinicemi

krátký odpočinek ve stínu borovice

kam se podíváš, samé vinohrady

voňavé kvetoucí akáty

Heiliger Stein

na vyhlídce

pohled z vyhlídky

Z vyhlídky jsme pokračovali k nedalekému Horeckému Kopci na státní hranici. Po ŽTZ jsme šli Nad Danížem, na okraj Hnanic a Na Fládnické cestě jsme odbočili na vyhlídku Devět mlýnů. Výhledy do údolí řeky Dyje byly úžasné.

na Fládnicé cestě

na vyhlídku Devět mlýnů

na vyhlídce

pohled z vyhlídky na řeku Dyji

Dyje pod Šobesem

Z vyhlídky jsme se trochu ztratili. Vlastní značení, které tam údajně mělo být, jsme nenašli, tak nás Jirka vedl po cestě, kterou znal již z jiných výprav. Vrátili jsme se zpět na Fládnickou cestu. Do Havraníků jsme přišli s nějakým kilometrem navíc. Zaslouženou odměnu jsme si dopřáli v nové restauraci penzionu Vřesoviště.

na obědě v penzionu Vřesoviště v Havraníkách

Občerstveni jsme pokračovali rozpálenou krajinou na Popice, Konice a Kraví Horu. Ani jsme nešli na vyhlídku, odkud bývá krásný pohled na město Znojmo. Začal nás už tlačit čas. Přece jen jsme trochu času ztratili na úseku s vlastním značením. Zalesněná cesta do údolí řeky Dyje byla příjemná.

kaple P. Marie Bolestné

cesta do údolí řeky Dyje

Poslední úsek od řeky vzhůru k Hradu byl v horkém počasí téměř zničující. Ale všechno se dalo zvládnout a v cíli nás ještě čekala odměna.

čeká nás velké stoupání ke Znojemskému hradu

vzhůru na hrad

stále do kopce

rotunda sv. Kateřiny

řeka Dyje pod hradem

Kromě pamětního listu ještě pořadatelé nabídli dobrý čerstvý krajíc chleba se sádlem a s cibulí. Sádlo sice bylo v tom horku na chleba takříkajíc nalito, ale byla to pochoutka.

odpočinek v cíli

odznak pochodu

už je čas jít na vlak

Někteří ještě stihli pivo (skoro v poklusu) a poslední naše cesta vedla na nádraží, kam jsme došli tak akorát k odjezdu vlaku. Ten nás dovezl do Okříšek a dál jel opět výlukový autobus. Přijeli jsme do Jihlavy trochu unavení. Velké vedro a 22 našlapaných kilometrů nás přece jen trochu zmohlo. Ale na cestu mezi vinicemi, na krásné vyhlídky do rozkvetlé jarní přírody budeme rádi vzpomínat.
Podle pořadatelů a jejich předběžných počtů se na pochod Retz – Znojmo vydalo asi 200 účastníků.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 14. 05. 2018 | 789 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |