08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva

Z Telče do Lhotky na ledopád
Zima se stále brání pustit jaro do kraje, ale sluníčko teplými paprsky přece jen pomalu ohřívá zemi. V pátek 30. 3. 2018 jsme se rozhodli jet do Telče. Neplánovaná vycházka na Velký pátek měla směřovat do Lhotky k ledopádu. Byl to plán tak nějak na neurčito. Nikdo nevěděl, zda ještě ledopád je, nebo už podlehl jarnímu tání.

Na nádraží v Jihlavě se sešlo 13 turistů a společně odjeli vlakem do Telče. Z nádraží v Telči jsme se vydali na náměstí, které bylo v tuto dobu skoro liduprázdné. V klidu jsme si ho prohlédli a vstoupili do zámeckého parku. Všude bylo ticho, jen ptáci zpívali své ranní písničky. V trávě na nás vykukovaly nesměle hlavičky petrklíčů a dál se rozprostíraly docela velké ostrůvky rozkvetlých bledulí.

v Telči

nám. Zachariáše z Hradce

slunce nad kašnou

Ze zámeckého parku jsme přešli na Lipovou alej a tou jsme asi po dvaceti minutách došli k daňčí oboře. Daňci se na nás plaše a trochu zvědavě dívali.

zámecký park

v trávě se krčí petrklíče

památný strom

bledule v parku

Lipovou alejí

Lipová alej

na rozcestí V Lipkách

Snažili jsme se potichu daňky vyfotit, a potom pokračovali po ZTZ přes Hostětice směrem do Lhotky. Po cestě před námi se ukázala Javořice s televizním vysílačem.

od obory na značenou cestu

po ZTZ

vyhlídka Na Vrších

na obzoru v dáli vysílač Javořice

Ve Lhotce se Jirka zeptal na cestu k ledopádu. Vůbec nikdo z nás u ledopádu u Lhotky nebyl, tak jsme nevěděli kudy, a navíc jsme nevěděli, zda ještě vůbec stojí. Je těžké hledat něco, co třeba už není. Ve Lhotce jsme se dozvěděli, že se musíme vydat k veřejnému tábořišti nad Lhotkou. Vystoupali jsme cestou k tábořišti a již z dálky jsme ledopád uviděli. Obava, že již ledopád nebude se nenaplnila. Byl sice už trochu prořídlý, ale ještě stále bylo znát, že byl v mrazivých dnech mohutný. Společně jsme se u něho vyfotili a vydali se na zpáteční cestu.

Lhotka

hastrmani

kamenné sluneční hodiny ve Lhotce

cíl naší cesty-ledopád

ledopád na tábořišti

na zpáteční cestě

Přiblížila se dvanáctá hodina, když jsme přišli do Lhotky, kde naši pozornost upoutaly řehtavé zvuky. Místní chlapci tam dodržují velikonoční zvyky a právě byli na cestě ke kostelu se svými řehtačkami, protože, jak známo všechny zvony v tento čas odlétly do Říma a místo zvonů se jenom klape.

kluci s řehtačkami

řehtačky

Moc jsme se nezdrželi a spěchali jsme do Telče na vlak. Byl Velký pátek, a tak někteří měli ještě doma nějakou práci s přípravou Velikonoc.

vracíme se do Telče

zámek v Telči

v Telči u zámku

V Telči jsme se rozdělili, někteří zůstali v Telči a někteří odjeli do Jihlavy. Po absolvování 19 kilometrů jsme byli spokojeni, že naše bláznivá jarní výprava k ledopádu nebyla zbytečná.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 04. 2018 | 503 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |