08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva

Okolí Skleného nad Oslavou
V sobotu 10. března se naše 25členná turistická skupina vypravila do Skleného nad Oslavou. Tato obec, jejíž název se odvozuje od dávno zaniklých skelných hutí, byla místem startu i cíle naší výpravy.

Na prvním kilometru nás doprovázela žlutá značka, kterou jsme opustili na lesním rozcestí. Toto rozcestí se ale záhy ukázalo jako falešné a k tomu správnému jsme se museli po chvíli zpětně vrátit. Tím byla hned v úvodu nalomena Marty neochvějná orientace. Na další odbočce jsme se napojili na naučnou stezku vedoucí nejunikátnější lokalitou, kde se na 245 ha nachází 180 mravenišť s 60 milióny mravenců. Zastavili jsme se u naučného panelu a diskutovali jsme nad údaji o životě mravenců.

ve Skleném na nádraží

lesní cestou ke království mravenišť

něco o mravencích

mraveniště

některá mraveniště jsou ještě pod sněhem

u mraveniště

diskuze o životě mravenců

Z lesa nás vyvedla „polňačka“ lemovaná po obou stranách hnědobílými koberci polí a sluníčkem v nadhlavníku. Zavedla nás do Bobrůvky, vesničky zmiňované již v r. 1262. V blízkosti původně gotického kostela sv. Bartoloměje, kulturní památky, jsme posvačili a vydali jsme se k mineralogické lokalitě „Ouperek“. Už odtud byl pěkný pohled na střechy obce, kterou jsme právě opustili. Stoupáme vzhůru k vodárně a kolem nás se valí bystré jarní potoky vytvořené tajícím sněhem na polích. Jsme na nejvyšším bodě cesty a před námi se otevřel krásný výhled na kopce Žďárských vrchů. Sluníčko příjemně hřeje a pod nohama se střídavě objevuje sníh i tráva.

do Bobrůvky

v Bobrůvce

kostel sv. Bartoloměje v Bobrůvce

svačina na zastávce

odcházíme z Bobrůvky

jarní tání

nad Bobrůvkou

kde jsou Žďárské vrchy?

na obzoru Žďárské vrchy

Vstupujeme do lesní chatové osady, míjíme rybníčky a krásnou jarní louku na okraji lesa a po chvíli stojíme u božích muk z roku 1780. Asi kilometr silnice nás dělí od Radešína. Krátce po poledni se ocitáme v Radešínském balónovém hotelu a pivovaru, jehož historie spadá do 16. století, ale nyní je to téměř nový podnik. Potěšilo nás krásné prostředí, radešínské pivečko, oběd, milá a rychlá obsluha. Příjemně naladěni jdeme k nedalekému „balónovému“ zámku, původně renesanční tvrzi z konce 16. století, přestavěného klasicistně. Zámek je nyní v soukromých rukách, pěkně opravený, slouží jako centrum balónového létání.
Ještě jsme se pobavili při akci místních nadšenců, kteří převáželi starého hasičského veterána a potom nás čekalo pět kilometrů do Skleného.

do Radešína

Boží muka

v Radešíně

v restauraci

z místního pivovaru

u restaurace

starý hasičský veterán

Balónový hotel

Balónový zámek

starý balónový koš

kuk

Závěrečný úsek červeně značené trasy podle očekávání nezklamal. Cesta rozježděná lesní technikou oplývala blátem a kalužemi po roztajeném sněhu a my jsme chtě nechtě museli našlapovat velmi opatrně především z důvodu bezpečnosti, neboť o čistotě po několika krocích nemohla být řeč. Byl to poněkud dramatický závěr dnešní výpravy, ale nakonec jsme se všichni šťastně sešli na vlakovém nádraží.

tady se neztratíme

jarní blátívá cesta

na nádraží ve Skleném n Oslavou

Čas strávený ve vlaku uběhl velmi rychle a snad se podařilo rozptýlit Martinu obavu o ztrátu přízně, neboť po bližším ohledání jsme měli bláto až za ušima.
Polehčující okolností je fakt, že bláto je opravdovým poslem jara. K patnácti plánovaným kilometrům přibyla ještě cesta k zámku a zpět, a také ranní „šmejdění“ po lesních rozcestích přispělo k celkovému počtu 18 kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 12. 03. 2018 | 604 přečtení |
Zdroj: text. M. Drobná, foto: V a J Veselí, P. Varhaníková |