10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče

Okolí Skleného nad Oslavou
V sobotu 10. března se naše 25členná turistická skupina vypravila do Skleného nad Oslavou. Tato obec, jejíž název se odvozuje od dávno zaniklých skelných hutí, byla místem startu i cíle naší výpravy.

Na prvním kilometru nás doprovázela žlutá značka, kterou jsme opustili na lesním rozcestí. Toto rozcestí se ale záhy ukázalo jako falešné a k tomu správnému jsme se museli po chvíli zpětně vrátit. Tím byla hned v úvodu nalomena Marty neochvějná orientace. Na další odbočce jsme se napojili na naučnou stezku vedoucí nejunikátnější lokalitou, kde se na 245 ha nachází 180 mravenišť s 60 milióny mravenců. Zastavili jsme se u naučného panelu a diskutovali jsme nad údaji o životě mravenců.

ve Skleném na nádraží

lesní cestou ke království mravenišť

něco o mravencích

mraveniště

některá mraveniště jsou ještě pod sněhem

u mraveniště

diskuze o životě mravenců

Z lesa nás vyvedla „polňačka“ lemovaná po obou stranách hnědobílými koberci polí a sluníčkem v nadhlavníku. Zavedla nás do Bobrůvky, vesničky zmiňované již v r. 1262. V blízkosti původně gotického kostela sv. Bartoloměje, kulturní památky, jsme posvačili a vydali jsme se k mineralogické lokalitě „Ouperek“. Už odtud byl pěkný pohled na střechy obce, kterou jsme právě opustili. Stoupáme vzhůru k vodárně a kolem nás se valí bystré jarní potoky vytvořené tajícím sněhem na polích. Jsme na nejvyšším bodě cesty a před námi se otevřel krásný výhled na kopce Žďárských vrchů. Sluníčko příjemně hřeje a pod nohama se střídavě objevuje sníh i tráva.

do Bobrůvky

v Bobrůvce

kostel sv. Bartoloměje v Bobrůvce

svačina na zastávce

odcházíme z Bobrůvky

jarní tání

nad Bobrůvkou

kde jsou Žďárské vrchy?

na obzoru Žďárské vrchy

Vstupujeme do lesní chatové osady, míjíme rybníčky a krásnou jarní louku na okraji lesa a po chvíli stojíme u božích muk z roku 1780. Asi kilometr silnice nás dělí od Radešína. Krátce po poledni se ocitáme v Radešínském balónovém hotelu a pivovaru, jehož historie spadá do 16. století, ale nyní je to téměř nový podnik. Potěšilo nás krásné prostředí, radešínské pivečko, oběd, milá a rychlá obsluha. Příjemně naladěni jdeme k nedalekému „balónovému“ zámku, původně renesanční tvrzi z konce 16. století, přestavěného klasicistně. Zámek je nyní v soukromých rukách, pěkně opravený, slouží jako centrum balónového létání.
Ještě jsme se pobavili při akci místních nadšenců, kteří převáželi starého hasičského veterána a potom nás čekalo pět kilometrů do Skleného.

do Radešína

Boží muka

v Radešíně

v restauraci

z místního pivovaru

u restaurace

starý hasičský veterán

Balónový hotel

Balónový zámek

starý balónový koš

kuk

Závěrečný úsek červeně značené trasy podle očekávání nezklamal. Cesta rozježděná lesní technikou oplývala blátem a kalužemi po roztajeném sněhu a my jsme chtě nechtě museli našlapovat velmi opatrně především z důvodu bezpečnosti, neboť o čistotě po několika krocích nemohla být řeč. Byl to poněkud dramatický závěr dnešní výpravy, ale nakonec jsme se všichni šťastně sešli na vlakovém nádraží.

tady se neztratíme

jarní blátívá cesta

na nádraží ve Skleném n Oslavou

Čas strávený ve vlaku uběhl velmi rychle a snad se podařilo rozptýlit Martinu obavu o ztrátu přízně, neboť po bližším ohledání jsme měli bláto až za ušima.
Polehčující okolností je fakt, že bláto je opravdovým poslem jara. K patnácti plánovaným kilometrům přibyla ještě cesta k zámku a zpět, a také ranní „šmejdění“ po lesních rozcestích přispělo k celkovému počtu 18 kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 12. 03. 2018 | 691 přečtení |
Zdroj: text. M. Drobná, foto: V a J Veselí, P. Varhaníková |