Hlavní menu
  Novinky
19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Zima u Jindřichova Hradce
O tom, jaká je zima u Jindřichova Hradce, se v sobotu 3. února 2018 přesvědčilo 35 účastníků na turistické výpravě Marty a Mirka.

Program jsme zahájili v centru sv. Florián, kde přesně o 9. hodině začala vodní show s již šestiletou tradicí. Barevně nasvětlené vodní provazce tančící v rytmu různých melodií, jsou něčím svátečním, ojedinělým. Po příjemném zážitku nás čeká malá procházka městem.

v J. Hradci

Marta vítá turisty

městem ke sv. Floriánovi

sv. Florián

čekáme než začne vodní show

vodní představení


od sv. Floriána


Okolo kostela sv. Jana Křtitele jdeme k bývalému hotelu U Zlaté Husy, kde přenocoval Karel Havlíček Borovský na své nedobrovolné cestě do Brixenu.

na prohlídku města


náměstí v J. Hradci

zde přenocoval K. H. Borovský


Nejstarším domem ve městě je patrně Langrův dům se sgrafity a výjevy ze Starého zákona. Paní majitelka Langrová nás doprovodila do uzavřeného nádvoří s arkádovou pavlačí a pohovořila o historii domu a některých zajímavostech města. Bylo to příjemné setkání a těšilo nás, že jsme vítanými hosty. Dokonce nás zavedla do prostor nynější vinotéky s malovanou klenbou a upozornila nás na další zajímavou klenbu v protějším domě drogerie Teta. Také tam jsme se na chvíli zastavili. Přes krásné náměstí pak pokračujeme do hradního a zámeckého areálu.

před Langrovým domem


historie Langrova domu

ve dvoře Langrova domu

na dvoře Langrova domu je už jaro


ve vinotéce

ve vinotéce


ve vinotéceJeště před vstupem do třetího nejrozsáhlejšího památkového objektu u nás jsme svědky nemilé události, kdy do mlýnského náhonu spadl pes oblečený do červeného pleteného kabátku. Bezradně plaval ve vodním korytu a stejně bezradná byla i jeho majitelka. Za průběžného povzbuzování se podařilo pejska nasměrovat k místu, odkud mu pomohl náš Roman. Eva dala pohotově k dispozici ručník, do kterého majitelka pejska utřela a obalila svým kabátem. Pejsek se třepal zimou i šokem, ale byl zjevně šťastný, že je v náručí milované a milující paničky, která nám velmi děkovala za záchranu rodinného miláčka. Nás hřál krásný pocit, že vše dobře dopadlo. Byli jsme ve správný čas na správném místě.

cesta k zámku


pes spadl do vody

Roman pomohl pejskovi z vody


šťastná majitelka psa


Na hradním nádvoří jsme se občerstvili Martinými „jindřichohradeckými trojhránky“ a kromě rondelu jsme se zastavili také u zámeckého pivovaru, který patřil k největším v Čechách, a který si v letech 1831 – 1835 pronajal otec Bedřicha Smetany. Přilehlá vodní elektrárna byla ve své době první v Čechách. Ulicí Pod hradem jsme se kolem domu s pamětní deskou Marie Teinitzerové, zakladatelky českého gobelínu, ubírali podél koželužských domů s typickými mansardovými střechami k Nežárecké bráně.

na nádvoří zámku

Jindřichohradecké trojhránky

na nádvoří zámku

Rondel

u vodní elektrárny
u domu s deskou M. Teinitzerové

Nežárecká bránaOdbočili jsme doleva, abychom absolvovali pěší okruh nad Jindřichovým Hradcem. Nejprve jsme se zastavili u Cvildovského rybníka, v jehož blízkosti je hotelové centrum Frankův Dvůr. Na jeho dvoře jsme posvačili a naše další cesta směřovala k letišti, pod nímž se nacházejí hezké lesní rybníčky Horní a Prostřední Polívka. Pěšina mezi nimi nás zavedla na červeně značenou cestu, která vede na Rýdův kopec s rozhlednou. My jsme se ale vydali alejí starých stromů opačným směrem, tj. k Jindřichově Hradci.

k Frankovu dvoru

Frankův dvůr

krátká zastávka ve Frankově dvoře


rybníky Horní a Prostřední PolívkaJeště krátké zastavení u kostela sv. Jakuba v Mertových sadech, který byl v r. 1860 postaven v novogotickém slohu na místě původního kostelíka. Sloužil jako hrobka Černínů a my jsme si díky této skutečnosti připomněli náš někdejší zájezd do Chudenic, zámeckého sídla tohoto rodu a jejich půvabného okolí.

kostel sv. Jakuba v Mertových sadech

u kostela


Romantická vyhlídka na Karlově, odkud je zámek lemovaný Nežárkou jako na dlani, uzavřela náš okruh a my jsme se odebrali okolo rybníka Vajgar na náměstí.

cesta na vyhlídku Karlov

na vyhlídcezámek v J. Hradci

cesta na náměstí


Většina z nás poobědvala v restauraci hotelu Vajgar, poseděla u kávičky, prohlédla si další památky města. Někteří se ještě jednou nechali potěšit vodní show a část výpravy měla štěstí a podívala se do úžasného antikvariátu v zajímavých prostorách jednoho z domů na náměstí. Největší jeho ozdobou je knihami opravdově nadšený majitel obchůdku.

v restauraci Vajgar

v antikvariátu


Cestou na nádraží se ještě podařilo spatřit a zachytit zajímavost v podobě poštolky, která právě ulovila holuba a vítězoslavně se jím pyšnila uprostřed městského dláždění.

Městský úřad

dravec s kořistí

vagónky úzkokolejky v J. HradciJeště ve zpátečním rychlíku bylo o čem hovořit. Dnešní zážitky, měřící 12,5 kilometru, hned tak nevyblednou.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 07. 02. 2018 | 715 přečtení |
Zdroj: text. M. Drobná, foto: V a J Veselí, M. Barnet |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server