19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta

Slavnostní oheň na Čeřínku
Slavnostní oheň na Čeřínku je naše akce KČT, odbor Čeřínek Jihlava, pořádaná k zahájení nového roku. Letošní 9. ročník se konal v sobotu 20. ledna 2018.

Ráno po deváté hodině se na nádraží v Jihlavě sešli turisté a rychlíkem odjeli do Kostelce. V Kostelci na prostranství za nádražní budovou se shromáždili turisté z odborů celé Vysočiny (Jihlava, Žďár n. S., Třebíč, H. Brod, Pacov, Hlinsko). Předseda klubu KČT, odbor Čeřínek Jihlava Jiří Veselý všechny přivítal, seznámil je s plánovanou trasou a popřál do nového roku hodně šťastných kilometrů. Na něj navázal svou řeč Mirek Svatoš, který promluvil o nadcházejících oslavách 130 let KČT a dále 100 let naší republiky. A protože jsou mezi námi také značkaři, vyzval přítomné děti k malé soutěži, aby po cestě počítaly zelené turistické značky, po kterých se vydáme k cíli naší cesty – k turistické chatě na Čeřínku. Napočítaly jich asi stovku. Jako malý dárek hned u nádraží rozdal Mirek papírové pytlíčky s vlastnoručně vypěstovanými semínky veliké slunečnice a vyzval turisty, aby si 1. května tato semínka zasadili.

v Kostelci na nádraží

přivítání turistů

Mirek připomíná významná výročí

Mirek rozdává semínka slunečnice

Potom se všichni vydali na trasu. Skupina asi 20 lidí se rozhodla jít rovnou po silnici k vrcholu, ale 57 turistů šlo po plánované trase nejprve kolem nádraží a polní cestou k silnici. Ze silnice přešli na lesní cestu a lesem po zelené celá velká skupina došla k turistické chatě, kde už hořel oheň a nedočkavci, kteří došli z jiných stran a jinými dopravními prostředky než vlakem, si už opékali špekáčky. Představu o „slavnostním zapálení“, až se všichni sejdou, jsme už dávno opustili.

společně na rozcestí

lesem po zelenéTZ

U ohýnku si lidé připíjeli na zdraví a v restauraci si každý vybral podle svého gusta. V nabídce byla oblíbená pečená žebra, výborný vývar nebo vynikající koprová bílá polévka a další dobrá jídla.
Personál restaurace byl po celou dobu téměř v poklusu, aby uspokojil odhadem celkem asi 140 hostů, kteří se postupně prostřídali s těmi dříve příchozími.

v turistické chatě

Brzy odpoledne se turisté po skupinách vytráceli, podle toho, kterým vlakem chtěli z Kostelce nebo z Dolní Cerekve odjet. Museli počítat nejméně hodinu pěšího sestupu, protože cesta byla na některých úsecích dost kluzká. Počasí bylo docela přívětivé. Vítr nefoukal, a když, tak velice mírný. Bylo pod mrakem, sluníčko jsme ani nezahlédli (to nás nalákalo jenom brzy ráno, než jsme se sešli na nádraží) a sněhová přeháňka přišla jen na chvilku v poledne.

zpáteční cesta do Kostelce

fronta na vlak

Akce se vydařila, účastníci byli spokojeni a pořadatele překvapila tak velká účast. Ani se na všechny nedostal „Pamětní list“.

Z Kostelce k turistické chatě a zpět do Kostelce našlapali turisté ve sněhu téměř 13 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 01. 2018 | 1019 přečtení |
Zdroj: text V. Veselá, foto Veselí, Varhaníková, Janeček |