24.06.2018: KAMENSKÉ ALEJE V sobotu 30. června 2018
Připraveny jsou trasy: 5km Kamenná – Lutrián – Kamenná Trasa “toulavý kočárek” vhodná pro rodiny s dětmi. 12km Okolo Kamenné, 20km Kamenná - Dobronín – Nové Dvory – Věžnice – Kamenná 50km Cyklotrasa Značení: Mapku s popisem trasy a účastnickým listem, obdrží účastníci při zápisu na startu. Občerstvení zajištěno. Odjezd vlaku z Jihlavy 9,22 hod. V Kamenné 9,36 hod. Odjezd z Kamenné 14,20 nebo 16,20 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na Kamenské Aleje vycházka bez vedoucího !!

17.06.2018: Radňov – Okrouhlice v sobotu 23.června 2018
Odjezd z hlavního nádraží 7.27 s přestupem v Havlíčkově Brodě (sraz na společnou jízdenku v 7.15 h) návrat z Okrouhlice v 14.55 přes Havlíčkův Brod (hodinová přestávka) Jihlava 16.35 délka trasy asi 14 km (zelená turistická značka) trasa : Radňov – Květinov - Krásná Hora- rybník Abrahám – Perlový potok - Vadim - Okrouhlice Sebou: něco k pití a jídlu, vhodné turistické oblečení Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.06.2018: v neděli dne 17. června 2018, Na kole po stopách Gustava Mahlera
Program :10:00 Slavnostní zahájení akce v obci Kaliště u Humpolce (u rodného domu Gustava Mahlera) 10:15 Odjezd do Jihlavy po doporučených trasách 1. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Světlice – Hadina – Čejov – Leština – Skála – Boňkov – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře – Jihlava (cca 40 km) 2. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Brunka – Humpolec – Rozkoš - Dubí – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře Jihlava (cca 37 km) Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob i kol zdarma z Jihlavy do obce Kaliště – sraz v ul. Legionářů v 8:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd v 8:30 hod. Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Dny otevřených ateliérů
Ve dnech 7. a 8. října 2017 pořádal Kraj Vysočina letos již 7. ročník „Dny otevřených ateliérů“. Náš odbor Čeřínek Jihlava se rozhodl některé otevřené ateliéry navštívit.

V sobotu 7. 10. se na Masarykově náměstí v Jihlavě sešlo 19 turistů, tentokrát vypravených na pohodovou procházku městem.

scházíme se na náměstí

První cesta vedla do šperkařské dílny Gabriely Habermannové. Protože by se v malé dílničce tlačilo u pracovního stolku mnoho návštěvníků, zůstalo zde jen devět lidí a ostatní odešli do nedalekého Knihařství B. Hlocha. Po ukázkách výroby se obě skupiny prohodily.
Ve šperkařské dílně jsme viděli, jak se vyrábí řetízek. Teprve tam si každý uvědomí, co to dá práce, obdivuhodné trpělivosti a šikovnosti ručně vytvořit takové krásné dílo. Byly tu vystaveny i jiné šperky, které paní Habermannová vyrábí. Ochotně nám také odpovídala na zvědavé otázky. V dílně jsme obdivovali i malířská díla a plastiky z kovu, které vytvořil tatínek mladé šperkařky.

ve šperkařství G. Habermannové

Ještě nám byly nabídnuty dobré koláčky, které sama šperkařka k tomuto dni upekla. Odcházeli jsme spokojeni.

šperkařská dílna G. Habermannové

V knihařství nás přivítala naše členka Jiřinka Veselá, která v knihařství pracuje. Tady jsme se seznámili se stroji, které pomáhají tvořit, opravovat a vylepšovat knihy. Kromě strojů je tady potřeba i zručnost a výtvarné schopnosti pracovníků. Často se v této dílně kniha rozedraná na „salát“ v rukou šikovných knihařek přerodí do nádherné vazby, zdobené tak, jak vypadala, když byla kdysi nová. V dílně si mohli návštěvníci vyrobit sami (s nápovědou ochotných knihařek) svůj deníček, či zápisníček, nebo si sami vyrazit na kožený přívěsek stříbrného nebo zlatého ježka. Paní knihařky se nám věnovaly, vysvětlovaly, jak se co dělá a pomáhaly tvořit deníčky. Tady byli všichni také spokojeni a každý si odtud nesl nějaký suvenýr.

v knihařské dílně B. Hlocha

ukázky knihařských výrobků

Libor si vytiskl ježečka

kožený přívěšek s ježkem

návštěvníci si vyzkoušeli výrobu deníčku

Po návštěvě obou ateliérů jsme se všichni sešli na hradbách a pomalou procházkou se ubírali k Helenínu, kde byl další cíl naší jihlavské cesty.
Prošli jsme hradebním parkánem k lesnímu parku Heulos a kolem letního kina po cyklostezce jsme se dostali ke Kalvárii a po Helenínské ulici až k meteorologické stanici.

po hradbách do Helenína

výtvor člověka

výtvor přírody

mozaika na železničním mostě v Heleníně

k meteostanici

Na prohlídku této stanice nás pozval náš člen Petr Janoušek, který má od mládí v meteorologii velkou zálibu. Svou stanici si zřídil v roce 2009, protože Jihlava do té doby žádnou meteostanici neměla. Od té doby předává změřené informace do meteorologického ústavu. Dobrovolný pozorovatel pro Český hydrometeorologický ústav v Jihlavě Petr každý den zapisuje aktuální teploty, srážky, měří rychlost a směr větru.
Petr nám představil všechny měřící přístroje, ukázal, jak se s nimi měří a taky nás seznámil s maxima a minima naměřených hodnot v historii jeho stanice. Došlo také na otázky, na které zajímavě odpovídal.

meteostanice P. Janouška

seznámení s meteostanicí

záznamy z meteostanice

zvědavé prozkoumání srážkoměru

k záznamu počasí slouží i elektronika

I od meteostanice jsme odcházeli moc spokojení. Po cestě do Jihlavy nás trochu poškádlilo počasí. Jemně začalo mrholit, ale během chvilky to ustalo a zase vysvitlo sluníčko. Vycházku jsme rozpustili, ale všem se domů ještě nechtělo, tak se malá skupinka stavila na malý oběd a občerstvení v restauraci, kde jsme si znovu připomněli dnešní zážitky. Potom jsme se rozešli.
Po Jihlavě za otevřenými ateliéry a k meteostanici jsme našlapali 7 km.

vracíme se do Jihlavy

Ve vybraných ateliérech v Jihlavě a v celé Vysočině mají den otevřených dveří ještě v neděli. Určitě tam někteří naši turisté také zajdou.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 10. 2017 | 398 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |