14.01.2018: Slavnostní oheň na Čeřínku,- v sobotu 20. ledna 2018
Odjezd rychlíkem z Jihlavy v 9:25 hodin do Kostelce Společný výšlap k chatě po zeleně značené turistické trase: Kostelec – Čeřínek = 5 km Je možné využít i autobusu z Jihlavy do Hubenova v 10:10 (stanoviště č.16) Po žluté značce je to na Čeřínek 4,5 kilometru. Na prostranství před turistickou chatou si opečeme klobásky, které si doneseme v batůžku. Odjezdy vlaků z Kostelce: 13:01 os; 14:15 R; 14:45 os; 16:15 R; 16:47 os; 18:15 R Odjezdy vlaků z Dolní Cerekve: 14:40; 15:11; 16:43; 17:12; 19:00 Odjezd autobusu z Hubenova: 17:05 Věra a Jirka Veselí + Míša a Mirek Svatošovi Informace: Jiří Veselý, tel. 604 456 475, mail: jves31@seznam.cz Mirek Svatoš, tel. 606 218 580, mail: svatos.miroslav@seznam.cz

07.01.2018: Moravské Budějovice - Zblovice 13. 1. 2018
Odjezd z Jihlavy hl.n. do Mor. Budějovic rychlíkem 8,40hod. do Okříšek, přestup na os.vlak 9,17hod. do Mor. Budějovic. Příjezd do Mor. Budějovic v 9,52 hod. Odjezd přistaveným autobusem do N. Syrovic z N. Syrovic pěšky do Zblovic. Ze Zblovic autobusem na vlak 16,03hod. nebo 18,03 hod. do Jihlavy. Příjezd Jihlava 17,18 nebo 19,18 hod. Na vycházku vás zvou V. a J. Veselí

02.01.2018: V sobotu 6. 1. 2018
KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve, abyste spolu s námi ukončili turistický rok 2017 a vesele vtančili do roku 2018. Těšíme se, že se zúčastníte zimní vycházky, jejíž cíl je v kulturní dům ve Ždírci, Od 17 hodin začne hrát k tanci skupina AHOJ. Pořadatelé ve snaze vytvořit příjemné prostředí zajistili občerstvení, které je v ceně vstupenky. Zábava bude trvat do 23 hodin, pak přijede autobus a odveze účastníky zpět před hlavní nádraží ČD v Jihlavě. Podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Srdečně Vás zvou a na shledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša a Mirek Svatošovi

Dny otevřených ateliérů
Ve dnech 7. a 8. října 2017 pořádal Kraj Vysočina letos již 7. ročník „Dny otevřených ateliérů“. Náš odbor Čeřínek Jihlava se rozhodl některé otevřené ateliéry navštívit.

V sobotu 7. 10. se na Masarykově náměstí v Jihlavě sešlo 19 turistů, tentokrát vypravených na pohodovou procházku městem.

scházíme se na náměstí

První cesta vedla do šperkařské dílny Gabriely Habermannové. Protože by se v malé dílničce tlačilo u pracovního stolku mnoho návštěvníků, zůstalo zde jen devět lidí a ostatní odešli do nedalekého Knihařství B. Hlocha. Po ukázkách výroby se obě skupiny prohodily.
Ve šperkařské dílně jsme viděli, jak se vyrábí řetízek. Teprve tam si každý uvědomí, co to dá práce, obdivuhodné trpělivosti a šikovnosti ručně vytvořit takové krásné dílo. Byly tu vystaveny i jiné šperky, které paní Habermannová vyrábí. Ochotně nám také odpovídala na zvědavé otázky. V dílně jsme obdivovali i malířská díla a plastiky z kovu, které vytvořil tatínek mladé šperkařky.

ve šperkařství G. Habermannové

Ještě nám byly nabídnuty dobré koláčky, které sama šperkařka k tomuto dni upekla. Odcházeli jsme spokojeni.

šperkařská dílna G. Habermannové

V knihařství nás přivítala naše členka Jiřinka Veselá, která v knihařství pracuje. Tady jsme se seznámili se stroji, které pomáhají tvořit, opravovat a vylepšovat knihy. Kromě strojů je tady potřeba i zručnost a výtvarné schopnosti pracovníků. Často se v této dílně kniha rozedraná na „salát“ v rukou šikovných knihařek přerodí do nádherné vazby, zdobené tak, jak vypadala, když byla kdysi nová. V dílně si mohli návštěvníci vyrobit sami (s nápovědou ochotných knihařek) svůj deníček, či zápisníček, nebo si sami vyrazit na kožený přívěsek stříbrného nebo zlatého ježka. Paní knihařky se nám věnovaly, vysvětlovaly, jak se co dělá a pomáhaly tvořit deníčky. Tady byli všichni také spokojeni a každý si odtud nesl nějaký suvenýr.

v knihařské dílně B. Hlocha

ukázky knihařských výrobků

Libor si vytiskl ježečka

kožený přívěšek s ježkem

návštěvníci si vyzkoušeli výrobu deníčku

Po návštěvě obou ateliérů jsme se všichni sešli na hradbách a pomalou procházkou se ubírali k Helenínu, kde byl další cíl naší jihlavské cesty.
Prošli jsme hradebním parkánem k lesnímu parku Heulos a kolem letního kina po cyklostezce jsme se dostali ke Kalvárii a po Helenínské ulici až k meteorologické stanici.

po hradbách do Helenína

výtvor člověka

výtvor přírody

mozaika na železničním mostě v Heleníně

k meteostanici

Na prohlídku této stanice nás pozval náš člen Petr Janoušek, který má od mládí v meteorologii velkou zálibu. Svou stanici si zřídil v roce 2009, protože Jihlava do té doby žádnou meteostanici neměla. Od té doby předává změřené informace do meteorologického ústavu. Dobrovolný pozorovatel pro Český hydrometeorologický ústav v Jihlavě Petr každý den zapisuje aktuální teploty, srážky, měří rychlost a směr větru.
Petr nám představil všechny měřící přístroje, ukázal, jak se s nimi měří a taky nás seznámil s maxima a minima naměřených hodnot v historii jeho stanice. Došlo také na otázky, na které zajímavě odpovídal.

meteostanice P. Janouška

seznámení s meteostanicí

záznamy z meteostanice

zvědavé prozkoumání srážkoměru

k záznamu počasí slouží i elektronika

I od meteostanice jsme odcházeli moc spokojení. Po cestě do Jihlavy nás trochu poškádlilo počasí. Jemně začalo mrholit, ale během chvilky to ustalo a zase vysvitlo sluníčko. Vycházku jsme rozpustili, ale všem se domů ještě nechtělo, tak se malá skupinka stavila na malý oběd a občerstvení v restauraci, kde jsme si znovu připomněli dnešní zážitky. Potom jsme se rozešli.
Po Jihlavě za otevřenými ateliéry a k meteostanici jsme našlapali 7 km.

vracíme se do Jihlavy

Ve vybraných ateliérech v Jihlavě a v celé Vysočině mají den otevřených dveří ještě v neděli. Určitě tam někteří naši turisté také zajdou.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 10. 2017 | 184 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |