08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva

Dny otevřených ateliérů
Ve dnech 7. a 8. října 2017 pořádal Kraj Vysočina letos již 7. ročník „Dny otevřených ateliérů“. Náš odbor Čeřínek Jihlava se rozhodl některé otevřené ateliéry navštívit.

V sobotu 7. 10. se na Masarykově náměstí v Jihlavě sešlo 19 turistů, tentokrát vypravených na pohodovou procházku městem.

scházíme se na náměstí

První cesta vedla do šperkařské dílny Gabriely Habermannové. Protože by se v malé dílničce tlačilo u pracovního stolku mnoho návštěvníků, zůstalo zde jen devět lidí a ostatní odešli do nedalekého Knihařství B. Hlocha. Po ukázkách výroby se obě skupiny prohodily.
Ve šperkařské dílně jsme viděli, jak se vyrábí řetízek. Teprve tam si každý uvědomí, co to dá práce, obdivuhodné trpělivosti a šikovnosti ručně vytvořit takové krásné dílo. Byly tu vystaveny i jiné šperky, které paní Habermannová vyrábí. Ochotně nám také odpovídala na zvědavé otázky. V dílně jsme obdivovali i malířská díla a plastiky z kovu, které vytvořil tatínek mladé šperkařky.

ve šperkařství G. Habermannové

Ještě nám byly nabídnuty dobré koláčky, které sama šperkařka k tomuto dni upekla. Odcházeli jsme spokojeni.

šperkařská dílna G. Habermannové

V knihařství nás přivítala naše členka Jiřinka Veselá, která v knihařství pracuje. Tady jsme se seznámili se stroji, které pomáhají tvořit, opravovat a vylepšovat knihy. Kromě strojů je tady potřeba i zručnost a výtvarné schopnosti pracovníků. Často se v této dílně kniha rozedraná na „salát“ v rukou šikovných knihařek přerodí do nádherné vazby, zdobené tak, jak vypadala, když byla kdysi nová. V dílně si mohli návštěvníci vyrobit sami (s nápovědou ochotných knihařek) svůj deníček, či zápisníček, nebo si sami vyrazit na kožený přívěsek stříbrného nebo zlatého ježka. Paní knihařky se nám věnovaly, vysvětlovaly, jak se co dělá a pomáhaly tvořit deníčky. Tady byli všichni také spokojeni a každý si odtud nesl nějaký suvenýr.

v knihařské dílně B. Hlocha

ukázky knihařských výrobků

Libor si vytiskl ježečka

kožený přívěšek s ježkem

návštěvníci si vyzkoušeli výrobu deníčku

Po návštěvě obou ateliérů jsme se všichni sešli na hradbách a pomalou procházkou se ubírali k Helenínu, kde byl další cíl naší jihlavské cesty.
Prošli jsme hradebním parkánem k lesnímu parku Heulos a kolem letního kina po cyklostezce jsme se dostali ke Kalvárii a po Helenínské ulici až k meteorologické stanici.

po hradbách do Helenína

výtvor člověka

výtvor přírody

mozaika na železničním mostě v Heleníně

k meteostanici

Na prohlídku této stanice nás pozval náš člen Petr Janoušek, který má od mládí v meteorologii velkou zálibu. Svou stanici si zřídil v roce 2009, protože Jihlava do té doby žádnou meteostanici neměla. Od té doby předává změřené informace do meteorologického ústavu. Dobrovolný pozorovatel pro Český hydrometeorologický ústav v Jihlavě Petr každý den zapisuje aktuální teploty, srážky, měří rychlost a směr větru.
Petr nám představil všechny měřící přístroje, ukázal, jak se s nimi měří a taky nás seznámil s maxima a minima naměřených hodnot v historii jeho stanice. Došlo také na otázky, na které zajímavě odpovídal.

meteostanice P. Janouška

seznámení s meteostanicí

záznamy z meteostanice

zvědavé prozkoumání srážkoměru

k záznamu počasí slouží i elektronika

I od meteostanice jsme odcházeli moc spokojení. Po cestě do Jihlavy nás trochu poškádlilo počasí. Jemně začalo mrholit, ale během chvilky to ustalo a zase vysvitlo sluníčko. Vycházku jsme rozpustili, ale všem se domů ještě nechtělo, tak se malá skupinka stavila na malý oběd a občerstvení v restauraci, kde jsme si znovu připomněli dnešní zážitky. Potom jsme se rozešli.
Po Jihlavě za otevřenými ateliéry a k meteostanici jsme našlapali 7 km.

vracíme se do Jihlavy

Ve vybraných ateliérech v Jihlavě a v celé Vysočině mají den otevřených dveří ještě v neděli. Určitě tam někteří naši turisté také zajdou.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 10. 2017 | 605 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |