14.01.2018: Slavnostní oheň na Čeřínku,- v sobotu 20. ledna 2018
Odjezd rychlíkem z Jihlavy v 9:25 hodin do Kostelce Společný výšlap k chatě po zeleně značené turistické trase: Kostelec – Čeřínek = 5 km Je možné využít i autobusu z Jihlavy do Hubenova v 10:10 (stanoviště č.16) Po žluté značce je to na Čeřínek 4,5 kilometru. Na prostranství před turistickou chatou si opečeme klobásky, které si doneseme v batůžku. Odjezdy vlaků z Kostelce: 13:01 os; 14:15 R; 14:45 os; 16:15 R; 16:47 os; 18:15 R Odjezdy vlaků z Dolní Cerekve: 14:40; 15:11; 16:43; 17:12; 19:00 Odjezd autobusu z Hubenova: 17:05 Věra a Jirka Veselí + Míša a Mirek Svatošovi Informace: Jiří Veselý, tel. 604 456 475, mail: jves31@seznam.cz Mirek Svatoš, tel. 606 218 580, mail: svatos.miroslav@seznam.cz

07.01.2018: Moravské Budějovice - Zblovice 13. 1. 2018
Odjezd z Jihlavy hl.n. do Mor. Budějovic rychlíkem 8,40hod. do Okříšek, přestup na os.vlak 9,17hod. do Mor. Budějovic. Příjezd do Mor. Budějovic v 9,52 hod. Odjezd přistaveným autobusem do N. Syrovic z N. Syrovic pěšky do Zblovic. Ze Zblovic autobusem na vlak 16,03hod. nebo 18,03 hod. do Jihlavy. Příjezd Jihlava 17,18 nebo 19,18 hod. Na vycházku vás zvou V. a J. Veselí

02.01.2018: V sobotu 6. 1. 2018
KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve, abyste spolu s námi ukončili turistický rok 2017 a vesele vtančili do roku 2018. Těšíme se, že se zúčastníte zimní vycházky, jejíž cíl je v kulturní dům ve Ždírci, Od 17 hodin začne hrát k tanci skupina AHOJ. Pořadatelé ve snaze vytvořit příjemné prostředí zajistili občerstvení, které je v ceně vstupenky. Zábava bude trvat do 23 hodin, pak přijede autobus a odveze účastníky zpět před hlavní nádraží ČD v Jihlavě. Podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Srdečně Vás zvou a na shledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša a Mirek Svatošovi

Jižní Čechy na podzim
Sobotní výprava do Jižních Čech měla podtitul „samá voda“. Na výchozí místo, železniční stanici Majdalena, jsme přijeli vlakem po desáté hodině.

Naše dvacetičlenná skupina vyšla po zeleně značené trase do malé obce Kosky. Po povinném silničním úseku nás na okraji lesa přivítalo jelení troubení z nedaleké ohrady.
Z lesní asfaltky jsme odbočili doleva k přírodní památce Vizír. Odtud už je to skok k soustavě rybníků založených současníkem a pokračovatelem Štěpánka Netolického – Mikulášem Ruthardem z Malšova. Procházíme cestou rozdělující Nové jezero k přírodní rezervaci s členitými výběžky a mnoha ostrůvky – Starému jezeru. Na jednom z naučných panelů je letecký snímek této rybniční soustavy. Je co obdivovat. Těší nás, že právě těmito místy vede naše trasa. Díky cestičkám mezi rybníky se po nich procházíme suchou nohou. Sluníčko svítí naplno, modrá obloha a barevné listnáče se zrcadlí na třpytivé hladině. Jsme plně zaujati tou podívanou, pořád je co obdivovat.

Okolo rybníka Malý Holý jdeme k Výtopě a Starému Hospodáři. Na jejich rozhraní svačíme. Výtopa je částečně vypuštěná a hladinu čeří množství kaprů, kteří předvádějí své skoky do výšky. Pochvalujeme si vymalovaný den a poklidnou jihočeskou atmosféru. Je čas i na malé houbaření. Nejpěknější exempláře březáků a křemenáčů našli Ambrož s Františkem. Míjíme komunitu upovídaných, v zajetí chovaných divokých kachen a po jednom lesním kilometru nás vítají další rybníky – Starý a Nový Kanclíř a na závěr Kukla. Nádherné staré duby lemující rybníky jsou obdivuhodné. Následují již známá místa s jelení ohradou, most přes Lužnici s pohledem na jez Pilař a už jsme v restauraci U Pilaře.Po příjemném posezení na její zahrádce, s pečenou kachničkou, svíčkovou či dršťkovou zbývá kilometr na vlakovou stanici Majdalena. Krátce ještě pozdravíme cíp pískovny Cep s čistou vodičkou a s koupajícími se rybáři.

A to už je tečka za dnešní pohodovou, patnáctikilometrovou výpravou. Ani se nechce věřit, že zítra začíná říjen.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 03. 10. 2017 | 199 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná |