Hlavní menu
  Novinky
17.03.2018: Jarní Vysočinou po stopách Karla Havlíčka Borovského
V sobotu 24. 3. 2018 Odjezd z Jihlavy města 7,15 hod., Hl. n. 7,27 hod. příjezd H. Brod 7,51 hod. přestup na rychlík 8,02 hod. směr Přibyslav, příjezd Přibyslav 8,14 hod. Půjdeme po ČTZ kolem Sázavy 16 km do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu 14,05 nebo 16,05 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na vycházku zvou Veselí

10.03.2018: Pozvánka na ZJTS v Jihlavě v sobotu 17. 3. 2018
registrace účastníků 8,00- 9,15 hod. V budově magistrátu města Jihlavy 9,30 hod slavnostní zahájení 10,00 hod. Komentované vycházky po Jihlavě Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava na Vyhlídce a na budově Pošty

10.03.2018: 130 let KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ
Zveme Vás ke společnému vzpomínání, 15.března 2018 v 16.00 hodin vernisáží výstavy mapující historii klubu v prostorách Magistrátu města Jihlavy Na Vaši účast se těší Oblastní výbor KČT Vysočina
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Výlet na Mohelenskou hadcovou step
Na výlet do národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step se vypravilo 41 turistů. Cílem výletu nebyla jen hadcová step, ale také vyjížďka lodí po Dalešické přehradě.

V sobotu 13. května 2017 brzy ráno přijel na stanoviště v Jihlavě objednaný autobus a přes nečekané i plánované objížďky na opravovaných silnicích dojel do Koněšína - na kraj pěší cesty, vedoucí k lodní zastávce na Dalešické přehradě.
Celá výprava pod vedením Jirky Veselého se pomalu vydala lesní cestou k lodnímu přístavišti. O půl deváté připlula loď Horácko. Po úpravách lodního nástupiště všichni nastoupili na loď. Bylo nádherné slunečno - oblačné počasí, tak se většina turistů usadila na horní, venkovní palubu. Odtud se ukazovala v celé své kráse okolní krajina s jarní zelení, protkaná šedí skal a s odlesky klidné hladiny řeky Jihlavy. Byla to idylka, kolem bylo ticho, občas přerušené ptačím zpěvem a cvakáním fotoaparátů.

v Koněšíně

k přístavu


než přijede loď

loď Horácko připlouvá

loď Horácko

vypluli jsme po Dalešické přehradě


kapitán lodikostel sv Jiljí v Hrtvíkovicíchna horní palubě

Wilsonova skála


Také provozovatel lodní dopravy přišel na horní palubu, aby něco pověděl o Dalešické přehradě a o zvláštnostech krajiny. Také nabídl možnost kávy, kterou přítomní s radostí využili. Už nic nechybělo ke spokojenosti. Z legrace kdosi prohlásil, že tu chybí už jen „šampáňo“, a světe div se – provozovatele ani tato poznámka nezaskočila. Tak se sedm lidiček domluvilo a podělilo o jednu lahvinku a bylo veselo.

došlo i na "šampáňo"

na zdraví
Tato cesta lodí byla dnešní první, a protože klesla od pátku hladina vody, musela posádka upravovat výšky nástupních mol. I to bylo pro nás cestující oživení plavby a Miloš s Romanem se také při této činnosti snažili posádce pomoci.

pomůžeme posádce

můstek je upravenPo hodině loď doplula na konečnou naší plavby k přístavišti Kramolín. Všichni byli plni zážitků. A to byl teprve začátek. Hlavní program byl ještě před námi. Krátkým výstupem lesní cestičkou jsme došli k autobusu, který nás dovezl k hrázi Dalešické přehrady. Po prohlídce nově opravené hráze jsme se autobusem nechali převézt do Mohelna.

povídání o přehradě

vystupujeme v Kramolíně


na hrázi přehrady

elektrárna pod přehradou

vodní přepad přehrady

koryto přepadu přehrady

před odjezdem na hadcovou step


A tady začal hlavní program dne. Pěší vycházka po naučné stezce národní přírodní rezervací Mohelenská hadcová step.
Je to chráněné území o rozloze 57 hektarů v blízkosti obce Mohelno a nedaleko jaderné elektrárny Dukovany.
Mohelenská hadcová step se tyčí nad meandrem řeky Jihlavy nazývaným „Čertův ocas“. Rozmanitostí její fauny a flory byla v roce 1933 vyhlášena národní rezervací. Naše výprava začala u parkoviště na kopečku nad Mohelnem. U Božích muk nás přivítaly ovečky. Postupovali jsme od posledního zastavení NS. První část cesty byla pro někoho náročnější. Kamenitý povrch cesty často uhýbal pod nohama, ale tento úsek všichni zdárně zvládli. Po cestě bylo stále co pozorovat - drobné rozkvetlé kytičky, okolní krajina s meandry řeky Jihlavy a k tomu stále hezké a teplé počasí. V nejnižším úseku NS jsme zvolili odpočinek u Mohelského mlýna. Měli jsme také možnost nahlédnout do galerie ve mlýně. Obdivovali jsme moderní umění v galerii i nově zrekonstruovaný interiér starodávného stavení.

Boží muka a ovečkyhadcová step

na NS

práce bobra

po NS u řeky Jihlavy

řeka Jihlava

u Mohelského mlýna


v galerii Čertův ocas


Po krátkém odpočinku naše cesta pokračovala vzhůru po NS. Jsou tu převážně borovicové a listnaté porosty, které se postupně mění v rozsáhlé stepní louky, kde se otvírají výhledy na nedaleké věže jaderné elektrárny Dukovany. Na nejvyšším bodě u 1. zastavení NS (pro nás posledního) jsme se zastavili a tiše se kochali krásou kolem. Tady jsme taky potkali jednoho ze vzácných živočichů, kteří hadcovou step obývají. Byla to ještěrka zelená. Chvíli nám pózovala pro naše fotoaparáty a mobily a pak zmizela pod dřevěnou konstrukcí vyhlídky.

pokračujeme po NS

nebydlí tady náhodou čert ?


na NS


Čertův ocas

přichází černé mraky


na vyhlídku

pohled z vyhlídky

obyvatelka stepi ještěrka zelenáDo obce Mohelno je odtud kousek, tak se všichni přesunuli do restaurace U Staňků. Někteří šli pěšky, jiní se nechali převézt autobusem. To se začala nad krajinou stahovat černá mračna, věštící déšť. Ten na maličkou chvilku přišel při našem pobytu v restauraci.

Mohelno


na obědě

ZŠ v Mohelně


O půl třetí jsme nastoupili do autobusu a odjížděli plni načerpaných zážitků do Jihlavy. Výlet do Mohelna a na Dalešickou přehradu se vydařil. Pěšky jsme nachodili skromných 8 km a lodí - kilometry nevíme - jsme jeli 1 hodinu.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 16. 05. 2017 | 432 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server