14.01.2018: Slavnostní oheň na Čeřínku,- v sobotu 20. ledna 2018
Odjezd rychlíkem z Jihlavy v 9:25 hodin do Kostelce Společný výšlap k chatě po zeleně značené turistické trase: Kostelec – Čeřínek = 5 km Je možné využít i autobusu z Jihlavy do Hubenova v 10:10 (stanoviště č.16) Po žluté značce je to na Čeřínek 4,5 kilometru. Na prostranství před turistickou chatou si opečeme klobásky, které si doneseme v batůžku. Odjezdy vlaků z Kostelce: 13:01 os; 14:15 R; 14:45 os; 16:15 R; 16:47 os; 18:15 R Odjezdy vlaků z Dolní Cerekve: 14:40; 15:11; 16:43; 17:12; 19:00 Odjezd autobusu z Hubenova: 17:05 Věra a Jirka Veselí + Míša a Mirek Svatošovi Informace: Jiří Veselý, tel. 604 456 475, mail: jves31@seznam.cz Mirek Svatoš, tel. 606 218 580, mail: svatos.miroslav@seznam.cz

07.01.2018: Moravské Budějovice - Zblovice 13. 1. 2018
Odjezd z Jihlavy hl.n. do Mor. Budějovic rychlíkem 8,40hod. do Okříšek, přestup na os.vlak 9,17hod. do Mor. Budějovic. Příjezd do Mor. Budějovic v 9,52 hod. Odjezd přistaveným autobusem do N. Syrovic z N. Syrovic pěšky do Zblovic. Ze Zblovic autobusem na vlak 16,03hod. nebo 18,03 hod. do Jihlavy. Příjezd Jihlava 17,18 nebo 19,18 hod. Na vycházku vás zvou V. a J. Veselí

02.01.2018: V sobotu 6. 1. 2018
KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve, abyste spolu s námi ukončili turistický rok 2017 a vesele vtančili do roku 2018. Těšíme se, že se zúčastníte zimní vycházky, jejíž cíl je v kulturní dům ve Ždírci, Od 17 hodin začne hrát k tanci skupina AHOJ. Pořadatelé ve snaze vytvořit příjemné prostředí zajistili občerstvení, které je v ceně vstupenky. Zábava bude trvat do 23 hodin, pak přijede autobus a odveze účastníky zpět před hlavní nádraží ČD v Jihlavě. Podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Srdečně Vás zvou a na shledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša a Mirek Svatošovi

Žďárské vrchy
Na severozápadní okraj Žďárských vrchů zamířilo v sobotu 6. května 19 turistů. Výprava startuje na vlakové stanici v Hlinsku a první zastávku máme u ojedinělého souboru roubených domků Betlém. Tady blahopřejeme a připíjíme Karle k narozeninám a už se proplétáme pohádkovým územím pruhovaných domečků u zelených břehů říčky Chrudimky.

Je po osmé hodině ranní a obloha je spíše šedivá. Zatím je chladno a sluníčko v této chvíli svítí pouze v našich představách. Zelená turistická značka nás provází okolo pivovaru Rychtář do Blatna, které je s Hlinskem spojeno souvislou zástavbou. A už jsme opět u Chrudimky. Zdá se, že sluníčko se pomalu probouzí. Místy jen úzká pěšinka nás vede opravdovou divočinou. Klikatým pochodem rozhrnujeme šlahouny střemch a nasloucháme hlubokému hlasu řeky. Je tady tak nádherně, že na chvíli zastavíme k občerstvení. Toto jedinečné místo je jako stvořené pro verše určené Hance Kučerové k významnému životnímu jubileu. Jsou uznáním a poděkování nás všech za její aktivity a za všechno, co pro nás dělá. Doslova po hraně řeky jdeme dál až k silničnímu mostu a hned za ním znovu do údolí Chrudimky. Začátek staré železářské obce Hamry slibuje poklidné místo k odpočinku. V zázemí hasičského areálu je veselo, vyprávíme vtípky, bavíme se a ani nám nevadí, že občerstvení i obsluhu máme z vlastních zdrojů. Z projíždějícího vozu se ozývají známé dechovky a hřmotný hlas: „kůže, kůže“.

Po tomto kulturním okénku stoupáme neznačenou cestou za humna. Míjíme pěkné stavení s ohořelou roubenkou v zahradě. Zdá se, že jednou se z ní znovu stane chlouba obce. Ještě zpětný pohled na pampeliškové louky a lesy nad Hamry a jdeme vstříc našemu dalšímu zážitku, který se ukrývá pod zvlněným obzorem Žďárských vrchů. Snad blízkost jedné z nejstarších přehrad se sypanou hrází na našem území způsobila, že prožíváme sváteční chvíli. Kolik různých tváří tady má příroda! Mozaika složená z několika koutů naší vlasti - od Brd přes Jižní Čechy k Šumavě! Je to zážitek pro turistu – labužníka. Nasyceni dojmy vcházíme do obce Studnice, jedné z mnoha toho jména, která se pyšní novodobým kostelem, jehož základní kámen posvětil v r. 1995 svatý otec Jan Pavel II. Stoupáme okolo ohrady s kladrubskými bělouši k turistickému přístřešku a k zajímavému obelisku s výhledem na všechny strany.

Odtud se vydáme po červené značce do malé osady Svatojánské Lázně, která proslula pramenem léčivé vody, nad nímž se vypíná kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1645. Na chvíli se k nám přidá obrovský pes – bernský salašnický i se svojí majitelkou a za osadou nás zdraví stádo oveček s jehňaty.

Na oblohu připluly nové šedivé mraky, ale Hlinsko už máme na dohled. Zbývá asi kilometr chůze. Šest turistů ještě zamíří k nedalekému pomníku mistra Jana Husa, který byl do Hlinska převezen z Jihlavy. Svoje dnešní dojmy zajídáme a zapíjíme v restauracích „U nás“ či ve stylové restauraci „U Huberta“. Závěr výpravy patří znovu půvabnému souboru lidových staveb Betlém. Odjíždíme vlakem v 15,05 hodin. Máme za sebou více než 13 a méně než 15 spokojených kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 05. 2017 | 399 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná |