24.06.2018: KAMENSKÉ ALEJE V sobotu 30. června 2018
Připraveny jsou trasy: 5km Kamenná – Lutrián – Kamenná Trasa “toulavý kočárek” vhodná pro rodiny s dětmi. 12km Okolo Kamenné, 20km Kamenná - Dobronín – Nové Dvory – Věžnice – Kamenná 50km Cyklotrasa Značení: Mapku s popisem trasy a účastnickým listem, obdrží účastníci při zápisu na startu. Občerstvení zajištěno. Odjezd vlaku z Jihlavy 9,22 hod. V Kamenné 9,36 hod. Odjezd z Kamenné 14,20 nebo 16,20 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na Kamenské Aleje vycházka bez vedoucího !!

17.06.2018: Radňov – Okrouhlice v sobotu 23.června 2018
Odjezd z hlavního nádraží 7.27 s přestupem v Havlíčkově Brodě (sraz na společnou jízdenku v 7.15 h) návrat z Okrouhlice v 14.55 přes Havlíčkův Brod (hodinová přestávka) Jihlava 16.35 délka trasy asi 14 km (zelená turistická značka) trasa : Radňov – Květinov - Krásná Hora- rybník Abrahám – Perlový potok - Vadim - Okrouhlice Sebou: něco k pití a jídlu, vhodné turistické oblečení Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.06.2018: v neděli dne 17. června 2018, Na kole po stopách Gustava Mahlera
Program :10:00 Slavnostní zahájení akce v obci Kaliště u Humpolce (u rodného domu Gustava Mahlera) 10:15 Odjezd do Jihlavy po doporučených trasách 1. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Světlice – Hadina – Čejov – Leština – Skála – Boňkov – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře – Jihlava (cca 40 km) 2. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Brunka – Humpolec – Rozkoš - Dubí – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře Jihlava (cca 37 km) Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob i kol zdarma z Jihlavy do obce Kaliště – sraz v ul. Legionářů v 8:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd v 8:30 hod. Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Žďárské vrchy
Na severozápadní okraj Žďárských vrchů zamířilo v sobotu 6. května 19 turistů. Výprava startuje na vlakové stanici v Hlinsku a první zastávku máme u ojedinělého souboru roubených domků Betlém. Tady blahopřejeme a připíjíme Karle k narozeninám a už se proplétáme pohádkovým územím pruhovaných domečků u zelených břehů říčky Chrudimky.

Je po osmé hodině ranní a obloha je spíše šedivá. Zatím je chladno a sluníčko v této chvíli svítí pouze v našich představách. Zelená turistická značka nás provází okolo pivovaru Rychtář do Blatna, které je s Hlinskem spojeno souvislou zástavbou. A už jsme opět u Chrudimky. Zdá se, že sluníčko se pomalu probouzí. Místy jen úzká pěšinka nás vede opravdovou divočinou. Klikatým pochodem rozhrnujeme šlahouny střemch a nasloucháme hlubokému hlasu řeky. Je tady tak nádherně, že na chvíli zastavíme k občerstvení. Toto jedinečné místo je jako stvořené pro verše určené Hance Kučerové k významnému životnímu jubileu. Jsou uznáním a poděkování nás všech za její aktivity a za všechno, co pro nás dělá. Doslova po hraně řeky jdeme dál až k silničnímu mostu a hned za ním znovu do údolí Chrudimky. Začátek staré železářské obce Hamry slibuje poklidné místo k odpočinku. V zázemí hasičského areálu je veselo, vyprávíme vtípky, bavíme se a ani nám nevadí, že občerstvení i obsluhu máme z vlastních zdrojů. Z projíždějícího vozu se ozývají známé dechovky a hřmotný hlas: „kůže, kůže“.

Po tomto kulturním okénku stoupáme neznačenou cestou za humna. Míjíme pěkné stavení s ohořelou roubenkou v zahradě. Zdá se, že jednou se z ní znovu stane chlouba obce. Ještě zpětný pohled na pampeliškové louky a lesy nad Hamry a jdeme vstříc našemu dalšímu zážitku, který se ukrývá pod zvlněným obzorem Žďárských vrchů. Snad blízkost jedné z nejstarších přehrad se sypanou hrází na našem území způsobila, že prožíváme sváteční chvíli. Kolik různých tváří tady má příroda! Mozaika složená z několika koutů naší vlasti - od Brd přes Jižní Čechy k Šumavě! Je to zážitek pro turistu – labužníka. Nasyceni dojmy vcházíme do obce Studnice, jedné z mnoha toho jména, která se pyšní novodobým kostelem, jehož základní kámen posvětil v r. 1995 svatý otec Jan Pavel II. Stoupáme okolo ohrady s kladrubskými bělouši k turistickému přístřešku a k zajímavému obelisku s výhledem na všechny strany.

Odtud se vydáme po červené značce do malé osady Svatojánské Lázně, která proslula pramenem léčivé vody, nad nímž se vypíná kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1645. Na chvíli se k nám přidá obrovský pes – bernský salašnický i se svojí majitelkou a za osadou nás zdraví stádo oveček s jehňaty.

Na oblohu připluly nové šedivé mraky, ale Hlinsko už máme na dohled. Zbývá asi kilometr chůze. Šest turistů ještě zamíří k nedalekému pomníku mistra Jana Husa, který byl do Hlinska převezen z Jihlavy. Svoje dnešní dojmy zajídáme a zapíjíme v restauracích „U nás“ či ve stylové restauraci „U Huberta“. Závěr výpravy patří znovu půvabnému souboru lidových staveb Betlém. Odjíždíme vlakem v 15,05 hodin. Máme za sebou více než 13 a méně než 15 spokojených kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 05. 2017 | 575 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná |