Hlavní menu
  Novinky
24.06.2018: KAMENSKÉ ALEJE V sobotu 30. června 2018
Připraveny jsou trasy: 5km Kamenná – Lutrián – Kamenná Trasa “toulavý kočárek” vhodná pro rodiny s dětmi. 12km Okolo Kamenné, 20km Kamenná - Dobronín – Nové Dvory – Věžnice – Kamenná 50km Cyklotrasa Značení: Mapku s popisem trasy a účastnickým listem, obdrží účastníci při zápisu na startu. Občerstvení zajištěno. Odjezd vlaku z Jihlavy 9,22 hod. V Kamenné 9,36 hod. Odjezd z Kamenné 14,20 nebo 16,20 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na Kamenské Aleje vycházka bez vedoucího !!

17.06.2018: Radňov – Okrouhlice v sobotu 23.června 2018
Odjezd z hlavního nádraží 7.27 s přestupem v Havlíčkově Brodě (sraz na společnou jízdenku v 7.15 h) návrat z Okrouhlice v 14.55 přes Havlíčkův Brod (hodinová přestávka) Jihlava 16.35 délka trasy asi 14 km (zelená turistická značka) trasa : Radňov – Květinov - Krásná Hora- rybník Abrahám – Perlový potok - Vadim - Okrouhlice Sebou: něco k pití a jídlu, vhodné turistické oblečení Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.06.2018: v neděli dne 17. června 2018, Na kole po stopách Gustava Mahlera
Program :10:00 Slavnostní zahájení akce v obci Kaliště u Humpolce (u rodného domu Gustava Mahlera) 10:15 Odjezd do Jihlavy po doporučených trasách 1. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Světlice – Hadina – Čejov – Leština – Skála – Boňkov – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře – Jihlava (cca 40 km) 2. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Brunka – Humpolec – Rozkoš - Dubí – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře Jihlava (cca 37 km) Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob i kol zdarma z Jihlavy do obce Kaliště – sraz v ul. Legionářů v 8:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd v 8:30 hod. Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Žďárské vrchy
Na severozápadní okraj Žďárských vrchů zamířilo v sobotu 6. května 19 turistů. Výprava startuje na vlakové stanici v Hlinsku a první zastávku máme u ojedinělého souboru roubených domků Betlém. Tady blahopřejeme a připíjíme Karle k narozeninám a už se proplétáme pohádkovým územím pruhovaných domečků u zelených břehů říčky Chrudimky.

Je po osmé hodině ranní a obloha je spíše šedivá. Zatím je chladno a sluníčko v této chvíli svítí pouze v našich představách. Zelená turistická značka nás provází okolo pivovaru Rychtář do Blatna, které je s Hlinskem spojeno souvislou zástavbou. A už jsme opět u Chrudimky. Zdá se, že sluníčko se pomalu probouzí. Místy jen úzká pěšinka nás vede opravdovou divočinou. Klikatým pochodem rozhrnujeme šlahouny střemch a nasloucháme hlubokému hlasu řeky. Je tady tak nádherně, že na chvíli zastavíme k občerstvení. Toto jedinečné místo je jako stvořené pro verše určené Hance Kučerové k významnému životnímu jubileu. Jsou uznáním a poděkování nás všech za její aktivity a za všechno, co pro nás dělá. Doslova po hraně řeky jdeme dál až k silničnímu mostu a hned za ním znovu do údolí Chrudimky. Začátek staré železářské obce Hamry slibuje poklidné místo k odpočinku. V zázemí hasičského areálu je veselo, vyprávíme vtípky, bavíme se a ani nám nevadí, že občerstvení i obsluhu máme z vlastních zdrojů. Z projíždějícího vozu se ozývají známé dechovky a hřmotný hlas: „kůže, kůže“.

Po tomto kulturním okénku stoupáme neznačenou cestou za humna. Míjíme pěkné stavení s ohořelou roubenkou v zahradě. Zdá se, že jednou se z ní znovu stane chlouba obce. Ještě zpětný pohled na pampeliškové louky a lesy nad Hamry a jdeme vstříc našemu dalšímu zážitku, který se ukrývá pod zvlněným obzorem Žďárských vrchů. Snad blízkost jedné z nejstarších přehrad se sypanou hrází na našem území způsobila, že prožíváme sváteční chvíli. Kolik různých tváří tady má příroda! Mozaika složená z několika koutů naší vlasti - od Brd přes Jižní Čechy k Šumavě! Je to zážitek pro turistu – labužníka. Nasyceni dojmy vcházíme do obce Studnice, jedné z mnoha toho jména, která se pyšní novodobým kostelem, jehož základní kámen posvětil v r. 1995 svatý otec Jan Pavel II. Stoupáme okolo ohrady s kladrubskými bělouši k turistickému přístřešku a k zajímavému obelisku s výhledem na všechny strany.Odtud se vydáme po červené značce do malé osady Svatojánské Lázně, která proslula pramenem léčivé vody, nad nímž se vypíná kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1645. Na chvíli se k nám přidá obrovský pes – bernský salašnický i se svojí majitelkou a za osadou nás zdraví stádo oveček s jehňaty.Na oblohu připluly nové šedivé mraky, ale Hlinsko už máme na dohled. Zbývá asi kilometr chůze. Šest turistů ještě zamíří k nedalekému pomníku mistra Jana Husa, který byl do Hlinska převezen z Jihlavy. Svoje dnešní dojmy zajídáme a zapíjíme v restauracích „U nás“ či ve stylové restauraci „U Huberta“. Závěr výpravy patří znovu půvabnému souboru lidových staveb Betlém. Odjíždíme vlakem v 15,05 hodin. Máme za sebou více než 13 a méně než 15 spokojených kilometrů.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 05. 2017 | 575 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server