16.09.2018: Za opečeným špekáčkem - Humpolec
Odjezd do Humpolce v sobotu 22. 9. 2018 Jihlava město: 7,15 hod. Jihlava hl. n. 7,27 hod. odjezd z H. Brodu 8,07 hod., příjezd do Humpolce 8,49 hod. Zpáteční odjezd z Humpolce 15,12 hod., nebo 17,08 hod., Odjezd z H. Brodu 16,05 hod. nebo 18,05 hod. Příjezd Jihlava hl. n. 16,35 hod. nebo 18,34 hod. Na vycházku zvou V. a J. Veselí

09.09.2018: Pozvánka na vycházku 15. 9. 2018
V sobotu pojedeme autobusem z Jihlavy do Měřína Jihlava autobusové nádraží st. č. 15 v 6,45 hod. Příjezd Měřín 7,17 hod. Trasa vycházky: Měřín, Dědkov, Netín, Lavičky, Velké Meziříčí. Délka vycházky 16 km. Odjezd: V. Meziříčí autobusové n. 13,21hod. nebo 15,30 hod. Příjezd Jihlava: 14,11hod. nebo 16,20 hod. Nebo vlakem V. Meziříčí nádraží ČD: 14,21 hod. nebo 15,26 hod. Příjezd Jihlava: 16,27 hod. nebo 18,22 hod. Vycházku vede F. Smejkal

01.09.2018: Hvězdicově na Jalovec 8. 9. 2018
Odjezd z hlavního nádraží 7.30 směr Třebíč cíl 10.30 - 15.30 h na Jalovci v chatě lyžařů – pod restaurací (Vrchol) občerstvení zajištěno Tento rok se vydáme na trasu 10 km Okříšky - Přibyslavice - Číchov – Jalovec Návrat z Číchova v 13.48, 15.58 hod. nebo z Okříšek v 13.47, 14.47, 15.52 hod. Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

Arnolecké hory
BÍLÁ SOBOTA, 5. dubna 2017

Už několik let, vždy o velikonocích, kdy bývá z hřebene Arnoleckých hor, prý nejnižších v republice, skvělý výhled, podnikáme výpravu, při níž přejdeme jejich nejatraktivnější část. Hřeben těchto, nám nejbližších hor, které převyšují okolí pouze o 150 až 200 metrů, se táhne z Celenského kopce u Polné k Netínu, což činí asi 20 km. Při dobrém počasí je masiv, tvořící dominantu krajiny, pozorovatelný ze vzdálenosti až 50 km.
Nenápadné a ne příliš turisticky frekventované území nabízí nejen velmi proměnlivou a půvabnou krajinu česko-moravského pomezí, ale i unikátní evropské rozvodí Labe-Dunaj, kde poutníci na vlastní oči uvidí, jak z jedné strany kopce stéká voda pramene Řehořovského potoka do Černého moře a téměř na dohled je na stejném návrší pramen Jamenského potoka, čili říčky Šlapanky, jejíž vody končí v moři Severním.

Na autobusové nádraží v Jihlavě se v 6:45 dostavilo kromě nás pořadatelů, M+M Svatošových, šest turistů, kteří se nezalekli časného odjezdu a trasy 25 km uvedených v pozvánce. Start přechodu Arnoleckých hor byl v Řehořově, kam nás dovezl autobus, cílem byla autobusová zastávka v Měříně – tento oblouk podle oficiálních údajů z turistických map odpovídá délce 25,5 km.
Převážnou část trasy jsme šli po zelených turistických značkách, z Dědkovské hory do Měřína po žlutě značené cestě.
Soupis lokalit, kterými jsme procházeli: Řehořov – evropské rozvodí Kopeček (627 m n.m.) – Nadějov – V Kopaninách (623 m) – rozcestí Velký Ochoz (600 m) – Stáj – pramen Balinky – Havlina (707 m) – Kyjov (703 m) – hájovna Pavlov (648 m) – Dědkovská hora (694 m) – Blízkov – Měřín

na evropském rozvodí Labe-Dunaj nad Řehořovem

Členitý terén s mnoha výhledovými místy umožnil v turisticky přívětivém počasí sledovat značnou část Českomoravské vrchoviny – Žďársko a Bohdalovsko, na druhé straně Brtnickou vrchovinu, Řehořovskou pahorkatinu s elegantním a odevšad viditelným Kopečkem, Měřínskou kotlinu s vystupujícími tajemnými kříby… I obce, kterými jsme procházeli, nabízely spoustu krásných zákoutí a historických zajímavostí.

na rozcestí Velký Ochoz nedaleko obce Stáj

návesní lochy ve Stáji

z Řehořova až na Dědkovskou horu po ZTZ

Jedno z míst, které turisty nikdy nezklame, je pramen řeky Balinky na jižním svahu Havliny, nejvyššího vrchu Arnoleckých hor – odpočinek u zurčícího pramene a zápis do pamětní knihy patří k požitkům, kterých se pochodníkům během cesty dostává.

u pramene Balinky

Pak už jen vystoupat po svahu a jsme na nejvyšším bodě Arnoleckých hor – Havlina se svým červenobílým vysílačem je zdaleka viditelná, i když krásou ji daleko předčí Dědkovská hora, sice o několik metrů nižší, ale těžící ze své dobré pozice téměř v závěru hřebene – odedávna se nechává obdivovat ve všech ročních obdobích.

nejvyšší vrch Arnoleckých hor Havlina (707m)

výhledová trasa na hřebeni Arnoleckých hor

K Dědkovské hoře, jako výraznému a krásnému prvku v širém okolí, se upíraly zraky obyvatel, kteří na úsvitu dějin vystupovali po jejích zalesněných kamenitých svazích protkaných množstvím životodárných potůčků a prosili božstva o ochranu – dodnes má vrchol hory tajemnou atmosféru a také artefakty zde umístěné umocňují magické kouzlo místa.

u Dědkovy studánky na svahu hřebene

My jsme se však na vrcholové plošině zachovali velice prozaicky – z dříví nasbíraného vůkol jsme rozdělali ohníček a opekli si klobásky. To už jsme za sebou měli skoro 20 kilometrů, takže je jasné, že krmě přišla vhod a odpočinek také. Co si tak lebedíme, vynořili se z lesa dva kolegové-cyklisté, kteří si upravili trasu a věřili, že se s námi setkají na tomto strategickém místě. Takže můžeme uvést, že Velikonoční přechod Arnoleckých hor pořádaný Klubem českých turistů, odborem Čeřínek Jihlava absolvovalo osm pěšáků a dva cyklisté.

klobásková odměna na Dědkovské hoře

výprava pěšáků a cyklistů na Dědkovské hoře

Směrovník na Dědkovské hoře udával, že do Měřína je po žlutě značené turistické trase 6,5 km – cesta z kopce krásně ubíhala, takže v Měříně nám ještě zbyl čas na prohlídku několika pamětihodností. Autobus přijel přesně v 15:48 a my jsme v první části jízdy, až k Řehořovu, v pohodlí z oken sledovali hřeben na obzoru, který jsme během dnešního dne poznali a přešli.

Pro turisty, kteří chtějí získat více informací a obrázků z přechodu Arnoleckých hor, nabízíme články na webu M+M Svatošových z roku 2015 a 2016.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 19. 04. 2017 | 707 přečtení |
Zdroj: text a foto M+M Svatošovi |