Hlavní menu
  Novinky
24.06.2018: KAMENSKÉ ALEJE V sobotu 30. června 2018
Připraveny jsou trasy: 5km Kamenná – Lutrián – Kamenná Trasa “toulavý kočárek” vhodná pro rodiny s dětmi. 12km Okolo Kamenné, 20km Kamenná - Dobronín – Nové Dvory – Věžnice – Kamenná 50km Cyklotrasa Značení: Mapku s popisem trasy a účastnickým listem, obdrží účastníci při zápisu na startu. Občerstvení zajištěno. Odjezd vlaku z Jihlavy 9,22 hod. V Kamenné 9,36 hod. Odjezd z Kamenné 14,20 nebo 16,20 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na Kamenské Aleje vycházka bez vedoucího !!

17.06.2018: Radňov – Okrouhlice v sobotu 23.června 2018
Odjezd z hlavního nádraží 7.27 s přestupem v Havlíčkově Brodě (sraz na společnou jízdenku v 7.15 h) návrat z Okrouhlice v 14.55 přes Havlíčkův Brod (hodinová přestávka) Jihlava 16.35 délka trasy asi 14 km (zelená turistická značka) trasa : Radňov – Květinov - Krásná Hora- rybník Abrahám – Perlový potok - Vadim - Okrouhlice Sebou: něco k pití a jídlu, vhodné turistické oblečení Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.06.2018: v neděli dne 17. června 2018, Na kole po stopách Gustava Mahlera
Program :10:00 Slavnostní zahájení akce v obci Kaliště u Humpolce (u rodného domu Gustava Mahlera) 10:15 Odjezd do Jihlavy po doporučených trasách 1. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Světlice – Hadina – Čejov – Leština – Skála – Boňkov – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře – Jihlava (cca 40 km) 2. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Brunka – Humpolec – Rozkoš - Dubí – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře Jihlava (cca 37 km) Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob i kol zdarma z Jihlavy do obce Kaliště – sraz v ul. Legionářů v 8:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd v 8:30 hod. Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Arnolecké hory
BÍLÁ SOBOTA, 5. dubna 2017


Už několik let, vždy o velikonocích, kdy bývá z hřebene Arnoleckých hor, prý nejnižších v republice, skvělý výhled, podnikáme výpravu, při níž přejdeme jejich nejatraktivnější část. Hřeben těchto, nám nejbližších hor, které převyšují okolí pouze o 150 až 200 metrů, se táhne z Celenského kopce u Polné k Netínu, což činí asi 20 km. Při dobrém počasí je masiv, tvořící dominantu krajiny, pozorovatelný ze vzdálenosti až 50 km.
Nenápadné a ne příliš turisticky frekventované území nabízí nejen velmi proměnlivou a půvabnou krajinu česko-moravského pomezí, ale i unikátní evropské rozvodí Labe-Dunaj, kde poutníci na vlastní oči uvidí, jak z jedné strany kopce stéká voda pramene Řehořovského potoka do Černého moře a téměř na dohled je na stejném návrší pramen Jamenského potoka, čili říčky Šlapanky, jejíž vody končí v moři Severním.


Na autobusové nádraží v Jihlavě se v 6:45 dostavilo kromě nás pořadatelů, M+M Svatošových, šest turistů, kteří se nezalekli časného odjezdu a trasy 25 km uvedených v pozvánce. Start přechodu Arnoleckých hor byl v Řehořově, kam nás dovezl autobus, cílem byla autobusová zastávka v Měříně – tento oblouk podle oficiálních údajů z turistických map odpovídá délce 25,5 km.
Převážnou část trasy jsme šli po zelených turistických značkách, z Dědkovské hory do Měřína po žlutě značené cestě.
Soupis lokalit, kterými jsme procházeli: Řehořov – evropské rozvodí Kopeček (627 m n.m.) – Nadějov – V Kopaninách (623 m) – rozcestí Velký Ochoz (600 m) – Stáj – pramen Balinky – Havlina (707 m) – Kyjov (703 m) – hájovna Pavlov (648 m) – Dědkovská hora (694 m) – Blízkov – Měřín

na evropském rozvodí Labe-Dunaj nad Řehořovem


Členitý terén s mnoha výhledovými místy umožnil v turisticky přívětivém počasí sledovat značnou část Českomoravské vrchoviny – Žďársko a Bohdalovsko, na druhé straně Brtnickou vrchovinu, Řehořovskou pahorkatinu s elegantním a odevšad viditelným Kopečkem, Měřínskou kotlinu s vystupujícími tajemnými kříby… I obce, kterými jsme procházeli, nabízely spoustu krásných zákoutí a historických zajímavostí.

na rozcestí Velký Ochoz nedaleko obce Stáj

návesní lochy ve Stáji

z Řehořova až na Dědkovskou horu po ZTZ


Jedno z míst, které turisty nikdy nezklame, je pramen řeky Balinky na jižním svahu Havliny, nejvyššího vrchu Arnoleckých hor – odpočinek u zurčícího pramene a zápis do pamětní knihy patří k požitkům, kterých se pochodníkům během cesty dostává.

u pramene Balinky


Pak už jen vystoupat po svahu a jsme na nejvyšším bodě Arnoleckých hor – Havlina se svým červenobílým vysílačem je zdaleka viditelná, i když krásou ji daleko předčí Dědkovská hora, sice o několik metrů nižší, ale těžící ze své dobré pozice téměř v závěru hřebene – odedávna se nechává obdivovat ve všech ročních obdobích.

nejvyšší vrch Arnoleckých hor Havlina (707m)

výhledová trasa na hřebeni Arnoleckých hor


K Dědkovské hoře, jako výraznému a krásnému prvku v širém okolí, se upíraly zraky obyvatel, kteří na úsvitu dějin vystupovali po jejích zalesněných kamenitých svazích protkaných množstvím životodárných potůčků a prosili božstva o ochranu – dodnes má vrchol hory tajemnou atmosféru a také artefakty zde umístěné umocňují magické kouzlo místa.

u Dědkovy studánky na svahu hřebene


My jsme se však na vrcholové plošině zachovali velice prozaicky – z dříví nasbíraného vůkol jsme rozdělali ohníček a opekli si klobásky. To už jsme za sebou měli skoro 20 kilometrů, takže je jasné, že krmě přišla vhod a odpočinek také. Co si tak lebedíme, vynořili se z lesa dva kolegové-cyklisté, kteří si upravili trasu a věřili, že se s námi setkají na tomto strategickém místě. Takže můžeme uvést, že Velikonoční přechod Arnoleckých hor pořádaný Klubem českých turistů, odborem Čeřínek Jihlava absolvovalo osm pěšáků a dva cyklisté.

klobásková odměna na Dědkovské hoře

výprava pěšáků a cyklistů na Dědkovské hoře


Směrovník na Dědkovské hoře udával, že do Měřína je po žlutě značené turistické trase 6,5 km – cesta z kopce krásně ubíhala, takže v Měříně nám ještě zbyl čas na prohlídku několika pamětihodností. Autobus přijel přesně v 15:48 a my jsme v první části jízdy, až k Řehořovu, v pohodlí z oken sledovali hřeben na obzoru, který jsme během dnešního dne poznali a přešli.

Pro turisty, kteří chtějí získat více informací a obrázků z přechodu Arnoleckých hor, nabízíme články na webu M+M Svatošových z roku 2015 a 2016.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 19. 04. 2017 | 615 přečtení |
Zdroj: text a foto M+M Svatošovi |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server