Hlavní menu
  Novinky
14.01.2018: Slavnostní oheň na Čeřínku,- v sobotu 20. ledna 2018
Odjezd rychlíkem z Jihlavy v 9:25 hodin do Kostelce Společný výšlap k chatě po zeleně značené turistické trase: Kostelec – Čeřínek = 5 km Je možné využít i autobusu z Jihlavy do Hubenova v 10:10 (stanoviště č.16) Po žluté značce je to na Čeřínek 4,5 kilometru. Na prostranství před turistickou chatou si opečeme klobásky, které si doneseme v batůžku. Odjezdy vlaků z Kostelce: 13:01 os; 14:15 R; 14:45 os; 16:15 R; 16:47 os; 18:15 R Odjezdy vlaků z Dolní Cerekve: 14:40; 15:11; 16:43; 17:12; 19:00 Odjezd autobusu z Hubenova: 17:05 Věra a Jirka Veselí + Míša a Mirek Svatošovi Informace: Jiří Veselý, tel. 604 456 475, mail: jves31@seznam.cz Mirek Svatoš, tel. 606 218 580, mail: svatos.miroslav@seznam.cz

07.01.2018: Moravské Budějovice - Zblovice 13. 1. 2018
Odjezd z Jihlavy hl.n. do Mor. Budějovic rychlíkem 8,40hod. do Okříšek, přestup na os.vlak 9,17hod. do Mor. Budějovic. Příjezd do Mor. Budějovic v 9,52 hod. Odjezd přistaveným autobusem do N. Syrovic z N. Syrovic pěšky do Zblovic. Ze Zblovic autobusem na vlak 16,03hod. nebo 18,03 hod. do Jihlavy. Příjezd Jihlava 17,18 nebo 19,18 hod. Na vycházku vás zvou V. a J. Veselí

02.01.2018: V sobotu 6. 1. 2018
KČT, odbor Čeřínek Jihlava Vás srdečně zve, abyste spolu s námi ukončili turistický rok 2017 a vesele vtančili do roku 2018. Těšíme se, že se zúčastníte zimní vycházky, jejíž cíl je v kulturní dům ve Ždírci, Od 17 hodin začne hrát k tanci skupina AHOJ. Pořadatelé ve snaze vytvořit příjemné prostředí zajistili občerstvení, které je v ceně vstupenky. Zábava bude trvat do 23 hodin, pak přijede autobus a odveze účastníky zpět před hlavní nádraží ČD v Jihlavě. Podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Srdečně Vás zvou a na shledanou s Vámi všemi se těší Věra a Jirka Veselí a Míša a Mirek Svatošovi
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Arnolecké hory
BÍLÁ SOBOTA, 5. dubna 2017


Už několik let, vždy o velikonocích, kdy bývá z hřebene Arnoleckých hor, prý nejnižších v republice, skvělý výhled, podnikáme výpravu, při níž přejdeme jejich nejatraktivnější část. Hřeben těchto, nám nejbližších hor, které převyšují okolí pouze o 150 až 200 metrů, se táhne z Celenského kopce u Polné k Netínu, což činí asi 20 km. Při dobrém počasí je masiv, tvořící dominantu krajiny, pozorovatelný ze vzdálenosti až 50 km.
Nenápadné a ne příliš turisticky frekventované území nabízí nejen velmi proměnlivou a půvabnou krajinu česko-moravského pomezí, ale i unikátní evropské rozvodí Labe-Dunaj, kde poutníci na vlastní oči uvidí, jak z jedné strany kopce stéká voda pramene Řehořovského potoka do Černého moře a téměř na dohled je na stejném návrší pramen Jamenského potoka, čili říčky Šlapanky, jejíž vody končí v moři Severním.


Na autobusové nádraží v Jihlavě se v 6:45 dostavilo kromě nás pořadatelů, M+M Svatošových, šest turistů, kteří se nezalekli časného odjezdu a trasy 25 km uvedených v pozvánce. Start přechodu Arnoleckých hor byl v Řehořově, kam nás dovezl autobus, cílem byla autobusová zastávka v Měříně – tento oblouk podle oficiálních údajů z turistických map odpovídá délce 25,5 km.
Převážnou část trasy jsme šli po zelených turistických značkách, z Dědkovské hory do Měřína po žlutě značené cestě.
Soupis lokalit, kterými jsme procházeli: Řehořov – evropské rozvodí Kopeček (627 m n.m.) – Nadějov – V Kopaninách (623 m) – rozcestí Velký Ochoz (600 m) – Stáj – pramen Balinky – Havlina (707 m) – Kyjov (703 m) – hájovna Pavlov (648 m) – Dědkovská hora (694 m) – Blízkov – Měřín

na evropském rozvodí Labe-Dunaj nad Řehořovem


Členitý terén s mnoha výhledovými místy umožnil v turisticky přívětivém počasí sledovat značnou část Českomoravské vrchoviny – Žďársko a Bohdalovsko, na druhé straně Brtnickou vrchovinu, Řehořovskou pahorkatinu s elegantním a odevšad viditelným Kopečkem, Měřínskou kotlinu s vystupujícími tajemnými kříby… I obce, kterými jsme procházeli, nabízely spoustu krásných zákoutí a historických zajímavostí.

na rozcestí Velký Ochoz nedaleko obce Stáj

návesní lochy ve Stáji

z Řehořova až na Dědkovskou horu po ZTZ


Jedno z míst, které turisty nikdy nezklame, je pramen řeky Balinky na jižním svahu Havliny, nejvyššího vrchu Arnoleckých hor – odpočinek u zurčícího pramene a zápis do pamětní knihy patří k požitkům, kterých se pochodníkům během cesty dostává.

u pramene Balinky


Pak už jen vystoupat po svahu a jsme na nejvyšším bodě Arnoleckých hor – Havlina se svým červenobílým vysílačem je zdaleka viditelná, i když krásou ji daleko předčí Dědkovská hora, sice o několik metrů nižší, ale těžící ze své dobré pozice téměř v závěru hřebene – odedávna se nechává obdivovat ve všech ročních obdobích.

nejvyšší vrch Arnoleckých hor Havlina (707m)

výhledová trasa na hřebeni Arnoleckých hor


K Dědkovské hoře, jako výraznému a krásnému prvku v širém okolí, se upíraly zraky obyvatel, kteří na úsvitu dějin vystupovali po jejích zalesněných kamenitých svazích protkaných množstvím životodárných potůčků a prosili božstva o ochranu – dodnes má vrchol hory tajemnou atmosféru a také artefakty zde umístěné umocňují magické kouzlo místa.

u Dědkovy studánky na svahu hřebene


My jsme se však na vrcholové plošině zachovali velice prozaicky – z dříví nasbíraného vůkol jsme rozdělali ohníček a opekli si klobásky. To už jsme za sebou měli skoro 20 kilometrů, takže je jasné, že krmě přišla vhod a odpočinek také. Co si tak lebedíme, vynořili se z lesa dva kolegové-cyklisté, kteří si upravili trasu a věřili, že se s námi setkají na tomto strategickém místě. Takže můžeme uvést, že Velikonoční přechod Arnoleckých hor pořádaný Klubem českých turistů, odborem Čeřínek Jihlava absolvovalo osm pěšáků a dva cyklisté.

klobásková odměna na Dědkovské hoře

výprava pěšáků a cyklistů na Dědkovské hoře


Směrovník na Dědkovské hoře udával, že do Měřína je po žlutě značené turistické trase 6,5 km – cesta z kopce krásně ubíhala, takže v Měříně nám ještě zbyl čas na prohlídku několika pamětihodností. Autobus přijel přesně v 15:48 a my jsme v první části jízdy, až k Řehořovu, v pohodlí z oken sledovali hřeben na obzoru, který jsme během dnešního dne poznali a přešli.

Pro turisty, kteří chtějí získat více informací a obrázků z přechodu Arnoleckých hor, nabízíme články na webu M+M Svatošových z roku 2015 a 2016.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 19. 04. 2017 | 418 přečtení |
Zdroj: text a foto M+M Svatošovi |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server