08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva

Zahájení jarní turistické sezony na Vysočině
sobota 18. března 2017 - Třebíč
Na jaro se všichni turisté těší. Sice do přírody chodí stále i v jiných ročních obdobích, ale jaro přece jen přislibuje procházky prosluněnou, rozkvetlou a voňavou krajinou. Proto se to jaro musí správně přivítat, a to ne jinak, než pořádným pochodem. U nás na Vysočině má každý rok na starosti zahajování jarní turistické sezony jiný odbor. Letošního 26. ročníku ZJTS se ujal KČT, odbor Třebíč. Zároveň proběhl 30. ročník pochodu Oblastí klidu Třebíčsko.

Pořadatelé připravili trasy, které vedly po památkách Třebíče, přes dvě rozhledny v okolí - Vaňkův vodojem a Pekelný kopec, přes Alternátor – největší science centrum na Vysočině a přes Heraltice, kde je pěkné hasičské muzeum. Do cíle v Petrovicích tak turisté překonávali výškové rozdíly, s kopce, do kopce, jak už to na Třebíčsku bývá a při tom každý, podle své volby trasy našlapal od 10 do 27 kilometrů.
Při prezenci obdržel každý účastník odznak, kterým se mohl prokázat při vstupu na prohlídku památek v Třebíči a zdarma tak mohl navštívit Muzeum vysočiny na zámku, Baziliku sv. Prokopa, Židovskou čtvrť, Přední i Zadní synagogu, Židovský hřbitov, NS „Po stopách opatů a rabínů“, Galerii Franta, Městskou věž a ještě další památky.
Hlavní zahájení proběhlo na nádvoří zámku. Z nevelké tribuny účastníky pozdravil pan Ing. Jaroslav Šlechta, předal slovo starostovi Třebíče Ing. Pavlu Janatovi, dále promluvil náměstek Kraje Vysočina Mgr. Pavel Pacal a za ústředí pan Zdeněk Cabalka, dále předsedkyně oblasti Vysočina paní Mgr. Marie Vincencová a předseda pořádajícího odboru Ing. Ladislav Tomáš. Po zdravici všech přibyla na symbolickém klíči, který odemyká jaro, nová stuha. Slavnostně ji uvázal pan L. Tomáš s paní M. Vincencovou. Potom už se vydali pochodníci, občerstveni sladkostmi, které připravili pořadatelé, na trasy.

na nádvoří zámku v Třebíči

na startu

Ing. Šlechta zahajuje

pozdrav starosty města Třebíče

uvázání stuhy na symbolický klíč

účastníci se rozcházejí na vybrané trasy

Počasí dnes turistům příliš nepřálo. Nepříjemný déšť trval už od noci, ustával vždycky jen na malou chvilku a stále se nechtěl vzdát účasti na zahajování.
Naše malá skupinka turistů z KČT Čeřínek se vydala na trasu 12 km. Ta vedla ze zámeckého nádvoří na rozhlednu na Vaňkově vodojemu s kapličkou „Kostelíček“, pak na Borovinu k zábavnému parku Alternátor, do Řípova, kolem Padrtova a Červeného Mlýna a do cíle pochodu do Petrovic. Po cestě začal navíc foukat nepříjemný silný vítr. Přes všechny tyto nesnáze s přírodními živly turisté neztratili dobrou náladu a do cíle přišli s úsměvem. „Přece není špatné počasí, ale špatné oblečení“. A tentokrát byli všichni na nepřízeň počasí vybaveni, i navzdory tomu, že předchozí dva dny – čtvrtek i pátek – byly krásně teplé a prosluněné. Někdy hold se vyplatí poslouchat předpověď počasí. Škoda, že rosničky ty časté přeháňky trefily tentokrát přesně.

turisté Čeřínku

k rozhledně na Vaňkově vodojemu

kaple "Kostelíček"

rozhledna na Vaňkově vodojemu

do Libušina údolí

Eliščina skála

Zábavný park Alternátor

do Řípova

Řípov

k Padrtovu mlýnu

začíná foukat silný vítr a prší

v dálce je vidět Třebíč

kontrola u Padrtova mlýna

splav na řece Jihlavě

po cyklostezce k Červenému mlýnu

Červený mlýn

do Petrovic

V cíli u hasičů v Petrovicích bylo k mání občerstvení, obědy, pití, co kdo chtěl, každý si určitě vybral. Také k tanci i poslechu hrála místní kapela. Tancovat se v dešti moc nechtělo, ale někteří do toho i přesto šli.

cíl pochodu v Petrovicích

předání pamětních listů

v Petrovicích u hasičů

Po odpočinku v cíli se naše skupinka vydala ještě na poslední úsek dnešního putování. Zbývaly nám ještě dva kilometry chůze do Okříšek na vlak.

do Okříšek

v Okříškách

Chceme ještě pochválit všechny pořadatele, kteří se na akci podíleli. Vzorná příprava tras a zajištění občerstvení nemělo chybu. Zahájení jarní turistické sezony se povedlo.

ZJTS v Třebíči se podle pořadatelů zúčastnilo 605 turistů. Našich z KČT Čeřínek bylo 21.
S cestou z nádraží v Třebíči ke startu a z Petrovic do Okříšek byla naše trasa dlouhá 19 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 20. 03. 2017 | 704 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |