19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta

Moravské Budějovice – Zblovice
V sobotu 16. ledna pořádali vodáci z Moravských Budějovic pochod z Nových Syrovic do Zblovic. Už několikrát jsme se s vodáky jejich pochodu zúčastnili. Letos se nás na nádraží ČD v Jihlavě sešlo 10.

Vlakem jsme jeli do Moravských Budějovic. Tam na nás už čekal přistavený autobus a společně s třebíčskými turisty nás odvezl do Nových Syrovic, kde byl začátek pochodu.
Byly připraveny dvě trasy. Zpočátku vedly společně z Nových Syrovic, po Grázlově stezce, kolem letohrádku Sibyla na břehu Ctidružického potoka a stavby Lusthaus na okraji Habrové seče, až k rozcestí Černá bláta.
Láďa Tomáš z Třebíče pro informaci k této části cesty napsal: Na území rezervace habrová seč se nachází velmi zajímavý a celkem neobvyklý barokní prvek – trojice drobných staveb. Pověst praví, že majitel syrovického panství byl velmi zbožný člověk a chtěl na svém pozemku postavit kostel. Nicméně úřady mu to nepovolily, postavil tedy tři samostatné stavby, představující jednotlivé části kostela. První z nich, Sibyla, je malý letohrádek u potoka. Pokud bychom považovali trojici staveb za jeden celek, jak nám pověst o roztroušeném lesním kostele napovídá, pak můžeme Sibylu považovat za kněžiště či sakristii tohoto kostela. Druhá stavba, Lusthaus, je loveckým zámečkem. Stojí na křižovatce lesních cest, symbolicky na místě setkávání. Je tedy jasné, že představuje hlavní loď. Třetí stavbou je Špice. Už podle názvu lze předpokládat, že symbolizuje věž kostela, jedná se však pouze o cca tři metry vysoký obelisk.

v Nových Syrovicích

po MTZ

k letohrádku Sibyla

letohrádek Sibyla

čaj spolehlivě zahřeje

zámeček Lusthaus

U lusthausu

po cyklostezce

Na rozcestí Černá bláta pořadatelé připravili ohýnek, na kterém si mohli příchozí pochodníci upéci špekáčky, občerstvit se teplým čajem a chvíli odpočinout. Sluníčko bylo do této doby pod mrakem, ale na rozcestí na nás zvědavě na chviličku vykouklo. Potom jsme pokračovali po cyklotrase ke Stříbrnému kopci.

na rozcestí Černá bláta

Pod Stříbrným kopcem se trasy dělily. Kratší (12km) vedla rovnou do Zblovic a ta delší (18km) vedla také do Zblovic, ale přes Bítov.
V cíli cesty jsme měli možnost občerstvení v restauraci ve Zblovicích, kde se spokojeně v teple a u dobrého jídla čekalo na autobus, který nás dopravil do Moravských Budějovic na vlak. My, kteří jsme absolvovali kratší trasu, jsme odjížděli osobáčkem v 16 hodin, ostatní odjeli autobusem na vlak odjíždějící v 18 hodin.

Obecní strom (lípa u Zblovic)

před odjezdem ze Zblovic

Počasí nám vcelku přálo. Bylo bezvětří, mírně pod nulou, čerstvý sníh přizdobil krajinu. Slunce bylo trochu skoupé, ale na dobré náladě pochodníků to ani trochu neubralo.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 01. 2016 | 2084 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |