08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva

Moravské Budějovice – Zblovice
V sobotu 16. ledna pořádali vodáci z Moravských Budějovic pochod z Nových Syrovic do Zblovic. Už několikrát jsme se s vodáky jejich pochodu zúčastnili. Letos se nás na nádraží ČD v Jihlavě sešlo 10.

Vlakem jsme jeli do Moravských Budějovic. Tam na nás už čekal přistavený autobus a společně s třebíčskými turisty nás odvezl do Nových Syrovic, kde byl začátek pochodu.
Byly připraveny dvě trasy. Zpočátku vedly společně z Nových Syrovic, po Grázlově stezce, kolem letohrádku Sibyla na břehu Ctidružického potoka a stavby Lusthaus na okraji Habrové seče, až k rozcestí Černá bláta.
Láďa Tomáš z Třebíče pro informaci k této části cesty napsal: Na území rezervace habrová seč se nachází velmi zajímavý a celkem neobvyklý barokní prvek – trojice drobných staveb. Pověst praví, že majitel syrovického panství byl velmi zbožný člověk a chtěl na svém pozemku postavit kostel. Nicméně úřady mu to nepovolily, postavil tedy tři samostatné stavby, představující jednotlivé části kostela. První z nich, Sibyla, je malý letohrádek u potoka. Pokud bychom považovali trojici staveb za jeden celek, jak nám pověst o roztroušeném lesním kostele napovídá, pak můžeme Sibylu považovat za kněžiště či sakristii tohoto kostela. Druhá stavba, Lusthaus, je loveckým zámečkem. Stojí na křižovatce lesních cest, symbolicky na místě setkávání. Je tedy jasné, že představuje hlavní loď. Třetí stavbou je Špice. Už podle názvu lze předpokládat, že symbolizuje věž kostela, jedná se však pouze o cca tři metry vysoký obelisk.

v Nových Syrovicích

po MTZ

k letohrádku Sibyla

letohrádek Sibyla

čaj spolehlivě zahřeje

zámeček Lusthaus

U lusthausu

po cyklostezce

Na rozcestí Černá bláta pořadatelé připravili ohýnek, na kterém si mohli příchozí pochodníci upéci špekáčky, občerstvit se teplým čajem a chvíli odpočinout. Sluníčko bylo do této doby pod mrakem, ale na rozcestí na nás zvědavě na chviličku vykouklo. Potom jsme pokračovali po cyklotrase ke Stříbrnému kopci.

na rozcestí Černá bláta

Pod Stříbrným kopcem se trasy dělily. Kratší (12km) vedla rovnou do Zblovic a ta delší (18km) vedla také do Zblovic, ale přes Bítov.
V cíli cesty jsme měli možnost občerstvení v restauraci ve Zblovicích, kde se spokojeně v teple a u dobrého jídla čekalo na autobus, který nás dopravil do Moravských Budějovic na vlak. My, kteří jsme absolvovali kratší trasu, jsme odjížděli osobáčkem v 16 hodin, ostatní odjeli autobusem na vlak odjíždějící v 18 hodin.

Obecní strom (lípa u Zblovic)

před odjezdem ze Zblovic

Počasí nám vcelku přálo. Bylo bezvětří, mírně pod nulou, čerstvý sníh přizdobil krajinu. Slunce bylo trochu skoupé, ale na dobré náladě pochodníků to ani trochu neubralo.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 01. 2016 | 1880 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |