10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče

Moravské Budějovice – Zblovice
V sobotu 16. ledna pořádali vodáci z Moravských Budějovic pochod z Nových Syrovic do Zblovic. Už několikrát jsme se s vodáky jejich pochodu zúčastnili. Letos se nás na nádraží ČD v Jihlavě sešlo 10.

Vlakem jsme jeli do Moravských Budějovic. Tam na nás už čekal přistavený autobus a společně s třebíčskými turisty nás odvezl do Nových Syrovic, kde byl začátek pochodu.
Byly připraveny dvě trasy. Zpočátku vedly společně z Nových Syrovic, po Grázlově stezce, kolem letohrádku Sibyla na břehu Ctidružického potoka a stavby Lusthaus na okraji Habrové seče, až k rozcestí Černá bláta.
Láďa Tomáš z Třebíče pro informaci k této části cesty napsal: Na území rezervace habrová seč se nachází velmi zajímavý a celkem neobvyklý barokní prvek – trojice drobných staveb. Pověst praví, že majitel syrovického panství byl velmi zbožný člověk a chtěl na svém pozemku postavit kostel. Nicméně úřady mu to nepovolily, postavil tedy tři samostatné stavby, představující jednotlivé části kostela. První z nich, Sibyla, je malý letohrádek u potoka. Pokud bychom považovali trojici staveb za jeden celek, jak nám pověst o roztroušeném lesním kostele napovídá, pak můžeme Sibylu považovat za kněžiště či sakristii tohoto kostela. Druhá stavba, Lusthaus, je loveckým zámečkem. Stojí na křižovatce lesních cest, symbolicky na místě setkávání. Je tedy jasné, že představuje hlavní loď. Třetí stavbou je Špice. Už podle názvu lze předpokládat, že symbolizuje věž kostela, jedná se však pouze o cca tři metry vysoký obelisk.

v Nových Syrovicích

po MTZ

k letohrádku Sibyla

letohrádek Sibyla

čaj spolehlivě zahřeje

zámeček Lusthaus

U lusthausu

po cyklostezce

Na rozcestí Černá bláta pořadatelé připravili ohýnek, na kterém si mohli příchozí pochodníci upéci špekáčky, občerstvit se teplým čajem a chvíli odpočinout. Sluníčko bylo do této doby pod mrakem, ale na rozcestí na nás zvědavě na chviličku vykouklo. Potom jsme pokračovali po cyklotrase ke Stříbrnému kopci.

na rozcestí Černá bláta

Pod Stříbrným kopcem se trasy dělily. Kratší (12km) vedla rovnou do Zblovic a ta delší (18km) vedla také do Zblovic, ale přes Bítov.
V cíli cesty jsme měli možnost občerstvení v restauraci ve Zblovicích, kde se spokojeně v teple a u dobrého jídla čekalo na autobus, který nás dopravil do Moravských Budějovic na vlak. My, kteří jsme absolvovali kratší trasu, jsme odjížděli osobáčkem v 16 hodin, ostatní odjeli autobusem na vlak odjíždějící v 18 hodin.

Obecní strom (lípa u Zblovic)

před odjezdem ze Zblovic

Počasí nám vcelku přálo. Bylo bezvětří, mírně pod nulou, čerstvý sníh přizdobil krajinu. Slunce bylo trochu skoupé, ale na dobré náladě pochodníků to ani trochu neubralo.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 01. 2016 | 1971 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |