10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče

Rozhledna Rýdův kopec u Děbolína
První podzimní vycházka se konala v sobotu 3. 10. 2015. Původně vůbec naplánovaná nebyla, ale Pepa Kaman při svých přípravách prázdninových vycházek objevil novou rozhlednu u Jindřichova Hradce. Využil pěkného počasí a na rozhlednu Trigon turisty pozval.

Na nádraží v Jihlavě se sešlo 17 kamarádů - turistů, kteří využili slunečného babího léta a vlakem odjeli do Jindřichova Hradce. Než se turisté vydali na cestu, na chvíli se zastavili, aby minutou ticha uctili a vzpomněli na bývalého předsedu klubu pana Zdeňka Kurku, který minulý týden v neděli 27. září nečekaně zemřel.

v Jindřichově Hradci

cesta k Děbolínu

Potom se už vydali do 4 km vzdálené obce Děbolín. Skupina minula na návsi opravenou kapličku Nanebevzetí Panny Marie, postavenou v r. 1782, obdivovala upravené a hojně rozkvetlé předzahrádky místních chalup a pokračovala z obce dál asfaltovou cyklostezkou k 33 m vysoké rozhledně. Výstavba rozhledny probíhala od září 2014 do června 2015 a veřejnosti byla zpřístupněna 8. 7. 2015.

vyhlídka Karla Zvěřiny

kaple Nanebevzetí P. Marie v Děbolíně

v Děbolíně

cesta k rozhledně

Rozhledna stojí nedaleko od vrcholu (553m.n.m) Rýdova kopce ve výšce 551,5 m.n.m. Na rozhlednu je možno vystoupat po dřevěném schodišti, které má 128 schodů, nebo po točitém ocelovém schodišti uprostřed rozhledny, čítajícím 102 schodů. Z vyhlídkové terasy umístěné ve výšce 24 m je možné dohlédnout na 30 km vzdálenou Javořici, na Javořickou a Křemešnickou vrchovinu, do Novohradských hor, na 84 km vzdálený Boubín i jiných míst na Šumavě, dokonce i do 145 km vzdálených Alp na vrchol 1893m vysokou horu Ötscher. Těžko říct, co z toho bylo vidět v tuto sobotu. V dálce na obzoru se krajina ztrácela v oparu, ale vyhlídky i tak byly pěkné.

rozhledna Trigon

pohledy do malebné krajiny pod rozhlednou

na rozhledně

ocelové schodiště

ke sv.Barboře

Od rozhledny skupina pokračovala dál po cyklostezce ke kostelu sv. Barbora. Původně poustevní kostelík ze 13. stol. byl v roce 1503 zásluhou Jindřicha z Hradce přestavěn na gotický kostel. Nyní je kostel na soukromém pozemku ohrazen. Návštěvníci si proto mohou kostel prohlédnout jen z větší vzdálenosti zvenčí.

sv. Barbora

u sv. Barbory

Zpáteční cesta do Jindřichova Hradce vedla opět kolem rozhledny, potom kolem letiště, kde startovaly a přistávaly větroně. V Jindřichově Hradci ještě zbýval čas na občerstvení a také někteří zašli do hasičského domu na shlédnutí zpívající barevné vodní fontány.

pod rozhlednou

u letiště

letiště

alejí k J. Hradci

J. Hradec

barevný podzim v J. Hradci

Nežárka

náměstí v J. Hradci

fontána v domě sv. Floriána

k nádraží

úzkokolejka v J. Hradci

Zážitků bylo spousta a den jako malovaný. Konečných 17 km v malebné krajině okolo Hradce nebylo namáhavých a vycházka se všem líbila.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 10. 2015 | 1530 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |