19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta

Rozhledna Rýdův kopec u Děbolína
První podzimní vycházka se konala v sobotu 3. 10. 2015. Původně vůbec naplánovaná nebyla, ale Pepa Kaman při svých přípravách prázdninových vycházek objevil novou rozhlednu u Jindřichova Hradce. Využil pěkného počasí a na rozhlednu Trigon turisty pozval.

Na nádraží v Jihlavě se sešlo 17 kamarádů - turistů, kteří využili slunečného babího léta a vlakem odjeli do Jindřichova Hradce. Než se turisté vydali na cestu, na chvíli se zastavili, aby minutou ticha uctili a vzpomněli na bývalého předsedu klubu pana Zdeňka Kurku, který minulý týden v neděli 27. září nečekaně zemřel.

v Jindřichově Hradci

cesta k Děbolínu

Potom se už vydali do 4 km vzdálené obce Děbolín. Skupina minula na návsi opravenou kapličku Nanebevzetí Panny Marie, postavenou v r. 1782, obdivovala upravené a hojně rozkvetlé předzahrádky místních chalup a pokračovala z obce dál asfaltovou cyklostezkou k 33 m vysoké rozhledně. Výstavba rozhledny probíhala od září 2014 do června 2015 a veřejnosti byla zpřístupněna 8. 7. 2015.

vyhlídka Karla Zvěřiny

kaple Nanebevzetí P. Marie v Děbolíně

v Děbolíně

cesta k rozhledně

Rozhledna stojí nedaleko od vrcholu (553m.n.m) Rýdova kopce ve výšce 551,5 m.n.m. Na rozhlednu je možno vystoupat po dřevěném schodišti, které má 128 schodů, nebo po točitém ocelovém schodišti uprostřed rozhledny, čítajícím 102 schodů. Z vyhlídkové terasy umístěné ve výšce 24 m je možné dohlédnout na 30 km vzdálenou Javořici, na Javořickou a Křemešnickou vrchovinu, do Novohradských hor, na 84 km vzdálený Boubín i jiných míst na Šumavě, dokonce i do 145 km vzdálených Alp na vrchol 1893m vysokou horu Ötscher. Těžko říct, co z toho bylo vidět v tuto sobotu. V dálce na obzoru se krajina ztrácela v oparu, ale vyhlídky i tak byly pěkné.

rozhledna Trigon

pohledy do malebné krajiny pod rozhlednou

na rozhledně

ocelové schodiště

ke sv.Barboře

Od rozhledny skupina pokračovala dál po cyklostezce ke kostelu sv. Barbora. Původně poustevní kostelík ze 13. stol. byl v roce 1503 zásluhou Jindřicha z Hradce přestavěn na gotický kostel. Nyní je kostel na soukromém pozemku ohrazen. Návštěvníci si proto mohou kostel prohlédnout jen z větší vzdálenosti zvenčí.

sv. Barbora

u sv. Barbory

Zpáteční cesta do Jindřichova Hradce vedla opět kolem rozhledny, potom kolem letiště, kde startovaly a přistávaly větroně. V Jindřichově Hradci ještě zbýval čas na občerstvení a také někteří zašli do hasičského domu na shlédnutí zpívající barevné vodní fontány.

pod rozhlednou

u letiště

letiště

alejí k J. Hradci

J. Hradec

barevný podzim v J. Hradci

Nežárka

náměstí v J. Hradci

fontána v domě sv. Floriána

k nádraží

úzkokolejka v J. Hradci

Zážitků bylo spousta a den jako malovaný. Konečných 17 km v malebné krajině okolo Hradce nebylo namáhavých a vycházka se všem líbila.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 10. 2015 | 1647 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |