Hlavní menu
  Novinky
19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Čertovy proudy a Stezka korunami stromů Lipno
Je sobota 12. září 2015. V šest ráno odjíždíme autobusem, který kočíruje náš oblíbený řidič pan Mirek Matějka. Jedeme do Vyššího Brodu. Právě tam začne program dnešního zájezdu, pokud budeme na místě včas. Zda se podaří nasednout do vláčku, který nás popoveze do zastávky Čertova Stěna, záleží především na panu řidičovi.

Povedlo se. Ve Vyšším Brodě nejprve gratulujeme Standovi Šprynarovi k narozeninám, pochutnáváme si na známých vynikajících oválcích z dílny jeho manželky a připíjíme mu tekutými bylinkami. Z vláčku pak máváme našim třem louckým králům, kteří si přáli jít pěšky s vlakem o závod. Z Čertovy Stěny vede zelená značka o délce pěti kilometrů do Loučovic. Marta nás seznamuje s dnešním programem a prozrazuje, co se chystá na pana řidiče, který půjde do důchodu. Snad ho naše „děkovačka“ v závěru dnešního dne překvapí a potěší.

klášter ve Vyšším Brodě


vláčkem do stanice Čertova Stěnaseznámení s programemSkupina se vydává proti proudu balvanitého řečiště Vltavy. Čertovy proudy jsou součástí NPR Čertova stěna – Luč. Zleva i zprava se k nám sklánějí kamenná moře obou vrchů, voda se třpytí a předvádí svoje peřeje a kameny s obřími hrnci a roztodivnými ornamenty. Sluníčko svítí naplno a násobí naše mocné dojmy. Místy se přibližujeme k řece, abychom tu nádheru vzali do náruče. Čertovy proudy jsou jednou z nejtěžších přírodních slalomářských tratí na světě. Pamětní tabulka připomíná Karla Knapa, který Čertovy proudy sjel jako prvojezdec v roce 1959. Další vzpomínkou na nebezpečné proudy je pomníček vodáka, který tady zahynul.


po ZTZ

Čertovy proudy

 pod Čertovou stěnou

Čertova stěna

Čertovy proudy


první sjetí Čertových proudů 1959

kamenné moře


Čertovy proudy


Náš dav postupně přichází do restaurace Sparta v Loučovicích, kde máme domluvené občerstvení. Jídlo je chutné, cena příznivá. Děkujeme za vstřícnost a příjemné prostředí. A končíme s lenošením, protože nás čeká hlavní část dnešního programu – Stezka korunami stromů. Bezbariérová rozhledna 40 m vysoká a 675 m dlouhá s 11 adrenalinovými zastávkami a nejdelším suchým toboganem v ČR.

restaurace Sparta
Vltava v LoučovicíchZ centrálního parkoviště v Lipně nad Vltavou jedeme lanovkou na vrch Kramolín, kde je brána do „korun stromů“. Stoupáme mírně dokola jednotlivými patry, sledujeme zajímavosti naučného programu, který cestu doprovází, dělíme se o dojmy. Někteří prochází adrenalinové nástrahy. Je nádherně, výhledy do všech stran, nad hlavou modrá s bílými ornamenty, pod námi šiškami ozdobené koruny stromů. Moc se nám tady líbí. Z lanovky i z pěší cesty dolů sledujeme odvážnou jízdu krosových kol.

Centrální parkoviště v Lipně n. Vltavou

čekáme na lanovku

lanovkou na Kramolín

krosová kola pod lanovkou

vyhlídková věž stezky

vstupní brána na stezku

adrenalinové zastavení


vyhlídková věž stezky

pohled ze stezky

na stezcedolů jedu tobogánem

hurá již jsem dole

cesta dolů kolem lanovky

někteří jedou lanovkou

řidič tentokrát bez volantu


Po dvou hodinách odjíždíme k dalšímu obdivuhodnému místu. Je jím horská vesnice Svatý Tomáš s dvaceti obyvateli. Znovuvzkříšený gotický kostel Božího těla, stojící na půvabném místě, silně působí na naše nitro. Pár let před druhou světovou válkou měl Svatý Tomáš téměř dvě stě obyvatel. Po válce bylo obyvatelstvo vystěhováno a domy zbořeny. V místě se usadila vojenská jednotka. Z bývalé Schwarzenberské myslivny se po vyhoření v r. 1990 stal exkluzivní horský hotel.

kostel Božího těla v osadě Svatý Tomáš

u kostela


Kamenitou cestou mírně stoupáme k Vítkovu Hrádku, nejvýše položenému hradu v Čechách. Je to romantické místo s pozitivní energií. Vstupujeme na vnitřní nádvoří, kde nás vítá purkrabí v dobovém hávu. Na pódiu sedí černě oděný muž s širákem a s kytarou. Seznamuje nás s historií hradu i s jeho současností, kterou vzali do rukou členové Občanského sdružení Vítkův Hrádek. Jsme tady milými a vítanými hosty. Dostáváme množstevní slevu na vstupné, můžeme se občerstvit např. „červeným víčkem“ – likérem s 12 šumavskými bylinkami, a především máme možnost rozhlédnout se z hradní věže. Výhled je okouzlující. Máme štěstí, ukázalo se pásmo Alp! A kolem dokola mnoho kopečků vlnících se roztomile na večerním obzoru. Z nádvoří zní kytara a zpěv podtrhující náš silný zážitek. Závěrečné loučení žen s panem purkrabím na schodišti má vskutku romantický ráz. Nasmáli jsme se a pobavili znamenitě.

výstup na Vítkův Hrádek

 Vítkův Hrádek

vítá nás purkrabí


průvodce hrádku nás baví

na nádvoří

Lipenská přehrada z vyhlídky hrádku

vyhlídka na hrádku

vidíme Alpy, nebo ne?

Lipno jako na dlani

ochutnávka " Červeného víčka"


opouštíme hrádek


A to nás ještě čeká rozloučení s naším panem řidičem. Zůstáváme v působivém předhradí. Předseda našeho klubu Jiří Veselý děkuje Mirkovi Matějkovi za dlouholetou spolupráci a předává mu perníkový autobus z dílny paní Řezníčkové. Marta za pomoci všech přítomných recituje básničku a hlučným potleskem oceňujeme Mirkovy zásluhy. Zdá se, že je dojatý. Znovu děkujeme a skloňujeme hlasitě jeho jméno. Do toho přichází Hanka Kučerová v přestrojení za starou babku a spílá Mirkovi za to, že chce odejít do důchodu. Přemlouvá ho, aby si to rozmyslel. Když odmítne, stařenka zklamaně odchází. Smíchem a potleskem odměňujeme její výkon.

děkovačka řidiči Mirkovi

dojatý Mirek

Irenka chce zůstat na HrádkuA to už je skutečný konec dnešního bohatého programu. Unaveni po plně prožitém dni se vracíme později, než jsme předpokládali. Ale nelitujeme, naše radost je nade vše. Autobus nás znovu bezpečně dovezl domů.

čas k odjezdu

Škoda, že Mirek Matějka, sedící za jeho volantem, jel s námi naposled.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 14. 09. 2015 | 1573 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V+J Veselí, M. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server