Hlavní menu
  Novinky
08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Pekelný kopec
Prázdniny, a s nimi tropická vedra už jsou ty tam, a první sobota v září přinesla ještě příjemné, turistice nejlépe vyhovující počasí. Začínají plánované pochody a vycházky. Jednou z nich byla pěší vycházka z Krahulova přes Pekelný kopec do Třebíče, kterou pro nás, čeřínkovské turisty, připravil náš člen pan František Smejkal. Výlety s ním jsou oblíbené, protože jeho cesty vedou často neznačenými cestami, kudy by se málokdo vydal, aniž by tuto trasu znal.

Čtrnáct turistů odjelo vlakem do Krahulova. Tady všechny František přivítal a seznámil s plánovanou vycházkou.

František seznamuje s programem vycházky


Nejprve vedla cesta malebnou krajinou kolem Pastvištního rybníka do Starče - městyse, který se nachází na západě Moravy, v těsné blízkosti Třebíče. Stařeč všechny překvapila svou úpravou a čistotou a záplavou různobarevných květů v rozkvetlých předzahrádkách. Kostel sv. Jakuba Staršího jsme prohlédli jen zvenčí. Probíhala právě mše, tak jsme nechtěli rušit.

ke Starči

cestou ke Starči

cestou ke Starči

Pastvištní rybník

Stařeč

ve Starčikostel sv. Jakuba Staršího


StařečPokračovali jsme dál do Kracovic, kde nás místní rozcestník navedl na kondiční Pekelnou stezku. Po cestě jsou rozmístěny tabule, informující o tepové frekvenci. Na zastaveních u tabulí jsme si zkontrolovali stav naší trénovanosti a zároveň se pokochali nádhernými výhledy. Zábavnou formou se do kopce vyšlape daleko snáze a najednou se před námi vypínala zajímavá konstrukce rozhledny na Pekelném kopci. Rozhledna je 26,5 m vysoká a je zhotovena z modřínového dřeva. Hroty vystupující po bocích připomínají rohy. Při pohledu z vrchu hroty konstrukce vytváří židovskou hvězdu (viz. Wikipedie). Po ocelovém schodišti jsme vystoupali na vyhlídkovou terasu, abychom zhlédli celé okolí. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout až do Alp. Viditelnost byla docela dobrá, tak jsme si výhledů dostatečně užili. Pod rozhlednou je umístěn dřevěný přístřešek a lavičky. Využili jsme obojí na malý odpočinek a svačinu.

v Kracovicích
na Pekelný kopecrozhledna na Pekelném kopci

pohled směrem na Třebíč

 na obzoru Sádek


pod rozhlednou

dřevěný přístřešek


Z Pekelného kopce nás František vedl polní cestou do Třebíče.

kudy půjdeme?


do Třebíče


Na okraji Třebíče nás čekalo překvapení. Právě dnes 5. 9. 2015 byl zpřístupněn pro veřejnost nově zrekonstruovaný věžový vodojem „Kostelíček“ s vyhlídkovou plošinou na Strážné hoře v Třebíči. Neobvyklý pohled na Třebíč a zároveň expozici o vodárenství jsme s radostí uvítali. Příjemná paní průvodkyně se nám věnovala a našim dotazům ochotně odpovídala.

Věžový vodojem Kostelíček

vodojem a kaple Povýšení sv. Kříže

průvodkyně na vodojemu

expozice ve vodojemu

vyhlídka z vodojemu

výklad průvodkyně


historie vodojemu


Po prohlídce vodojemu s vyhlídkou jsme odešli do města Třebíče. Ještě jsme se občerstvili v restauraci „U Kopečků“. Někteří odjeli dříve, jiní ještě zašli do cukrárny a o půl čtvrté odjeli do Jihlavy.

odcházíme do TřebíčeVycházka se moc povedla. Z původně plánovaných 11km se nakonec vylouplo 15 km, ale všichni se těší na další výlet s Františkem, který vždycky překvapí a turisty provede méně známými kouty Vysočiny.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 07. 09. 2015 | 1375 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server