Hlavní menu
  Novinky
10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Pekelný kopec
Prázdniny, a s nimi tropická vedra už jsou ty tam, a první sobota v září přinesla ještě příjemné, turistice nejlépe vyhovující počasí. Začínají plánované pochody a vycházky. Jednou z nich byla pěší vycházka z Krahulova přes Pekelný kopec do Třebíče, kterou pro nás, čeřínkovské turisty, připravil náš člen pan František Smejkal. Výlety s ním jsou oblíbené, protože jeho cesty vedou často neznačenými cestami, kudy by se málokdo vydal, aniž by tuto trasu znal.

Čtrnáct turistů odjelo vlakem do Krahulova. Tady všechny František přivítal a seznámil s plánovanou vycházkou.

František seznamuje s programem vycházky


Nejprve vedla cesta malebnou krajinou kolem Pastvištního rybníka do Starče - městyse, který se nachází na západě Moravy, v těsné blízkosti Třebíče. Stařeč všechny překvapila svou úpravou a čistotou a záplavou různobarevných květů v rozkvetlých předzahrádkách. Kostel sv. Jakuba Staršího jsme prohlédli jen zvenčí. Probíhala právě mše, tak jsme nechtěli rušit.

ke Starči

cestou ke Starči

cestou ke Starči

Pastvištní rybník

Stařeč

ve Starčikostel sv. Jakuba Staršího


StařečPokračovali jsme dál do Kracovic, kde nás místní rozcestník navedl na kondiční Pekelnou stezku. Po cestě jsou rozmístěny tabule, informující o tepové frekvenci. Na zastaveních u tabulí jsme si zkontrolovali stav naší trénovanosti a zároveň se pokochali nádhernými výhledy. Zábavnou formou se do kopce vyšlape daleko snáze a najednou se před námi vypínala zajímavá konstrukce rozhledny na Pekelném kopci. Rozhledna je 26,5 m vysoká a je zhotovena z modřínového dřeva. Hroty vystupující po bocích připomínají rohy. Při pohledu z vrchu hroty konstrukce vytváří židovskou hvězdu (viz. Wikipedie). Po ocelovém schodišti jsme vystoupali na vyhlídkovou terasu, abychom zhlédli celé okolí. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout až do Alp. Viditelnost byla docela dobrá, tak jsme si výhledů dostatečně užili. Pod rozhlednou je umístěn dřevěný přístřešek a lavičky. Využili jsme obojí na malý odpočinek a svačinu.

v Kracovicích
na Pekelný kopecrozhledna na Pekelném kopci

pohled směrem na Třebíč

 na obzoru Sádek


pod rozhlednou

dřevěný přístřešek


Z Pekelného kopce nás František vedl polní cestou do Třebíče.

kudy půjdeme?


do Třebíče


Na okraji Třebíče nás čekalo překvapení. Právě dnes 5. 9. 2015 byl zpřístupněn pro veřejnost nově zrekonstruovaný věžový vodojem „Kostelíček“ s vyhlídkovou plošinou na Strážné hoře v Třebíči. Neobvyklý pohled na Třebíč a zároveň expozici o vodárenství jsme s radostí uvítali. Příjemná paní průvodkyně se nám věnovala a našim dotazům ochotně odpovídala.

Věžový vodojem Kostelíček

vodojem a kaple Povýšení sv. Kříže

průvodkyně na vodojemu

expozice ve vodojemu

vyhlídka z vodojemu

výklad průvodkyně


historie vodojemu


Po prohlídce vodojemu s vyhlídkou jsme odešli do města Třebíče. Ještě jsme se občerstvili v restauraci „U Kopečků“. Někteří odjeli dříve, jiní ještě zašli do cukrárny a o půl čtvrté odjeli do Jihlavy.

odcházíme do TřebíčeVycházka se moc povedla. Z původně plánovaných 11km se nakonec vylouplo 15 km, ale všichni se těší na další výlet s Františkem, který vždycky překvapí a turisty provede méně známými kouty Vysočiny.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 07. 09. 2015 | 1443 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server