10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče

Rozhledna Rosička
Ti, kteří se vydali v sobotu 8. 8. 2015 na turistiku, byli opravdu odvážlivci, mnozí by řekli blázni. Ale i takoví se našli. Naše prázdninové vycházky pokračují a my se nevzdáváme, i když letošní léto je vražedně horké. Bylo nás osm, kteří z Jihlavy odjeli vlakem do Žďáru nad Sázavou.

Pepa společně s Evou připravili trasu na rozhlednu Rosička. Zrána nebylo takové parno a skupinka pomalým tempem vyšla vstříc horkému dni po modré TZ směrem Česká Mez. Tato trasa vedla téměř stále lesem a cesta příjemně ubíhala. Trochu se po cestě bloudilo, a tak jsme se ocitli u Matějovského rybníka, který sice původně v plánu byl, ale pro horko jsme chtěli trasu trochu zkrátit. To se sice nepovedlo, ale cesta lesem byla pohodová. Trochu jsme si zašli, ale nijak jsme to na únavě nepocítili.

ze Žďáru n. Sáz.

jeřabiny se už červenají

U Křížku

Matějovský rybník

Kaple Nejsvětější Trojice v České Mezi

Česká Mez

Poslední úsek k rozhledně byl po silnici a tam už horko bylo. U rozhledny nás přivítaly stánky s klobáskami, pivo a limo bylo také k mání a na rožni se peklo selátko. Přišli jsme na Rosičku v době, kdy tu měli mít hasiči z okolí asi od 14 hodin jakousi slávu. To bylo překvapení, o kterém jsme nevěděli, ale po zdolání rozhledny a pokochání se výhledy do okolí, jsme využili pohostinství, které nám neplánovaně téměř spadlo do klína. Času bylo dost, slavnost ještě nezačala, lidé teprve pomalu po jednotlivcích přicházeli. Bylo právě poledne, ve stínu lesa u rozhledny se hezky odpočívalo, tak přišla řada na občerstvení v podobě grilovaných klobás, piva a pro někoho nezbytné kávy. Jen to selátko ještě nebylo dopečené, když jsme opouštěli areál rozhledny.

k Rosičce

na obzoru rozhledna

v Rosičce

rozhledna Rosička

pohledy z rozhledny

pod rozhlednou

Po cestě k vlaku už bylo hodně vedro. Rtuť teploměru se tento den vyšplhala až na 38°C! Udělali jsme si ještě jednu zastávku „na jedno“ na „Cyklostanici Sázava“ a pak už umořeni teplem jsme došli na nádraží v Sázavě u Žďáru. V čekárně bylo chladněji, a my byli rádi, že máme horkou cestu za sebou.

jdeme do Sázavy

starý most v Sázavě

na nádraží v Sázavě

Na zpáteční cestě vlakem při přestupu v H. Brodě jsme měli více jak hodinu času, tak jsme se chtěli stavit U Kroupů na jejich vyhlášený zmrzlinový pohár, abychom zchladili naše unavená a rozpálená těla. Ale bohužel měli zavřeno. Zachránil nás stánek se zmrzlinou u nedalekého supermarketu a U Kroupů na zahrádce jsme jen chvíli poseděli.

u Kroupů je zavřeno

Vycházku jsme zhodnotili velmi kladně. Přes velké teplo jsme více jak třetinu cesty šli lesem, navíc nás ochlazoval celý den mírný vánek, a tak se ani nezdálo, že jsme urazili téměř 19 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 08. 2015 | 1228 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |