Hlavní menu
  Novinky
10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Zelené údolí
Za poznáním krásných míst Jihlavských vrchů nacházejících se pod Javořicí nás pozvali Mirek s Martou v sobotu 27. června.

Hodinovou cestu vlakem ukončilo 19 turistů v železniční zastávce Horní Vilímeč, kde nás Marta seznámila s obsahem dnešní dvanáctikilometrové trasy. Silnice po necelých dvou kilometrech vyústila na cestu k samotě U Kudrnů s Tomáškovým rybníkem. Pěkné, poklidné místo jako stvořené k malé svačince. Následovala chůze po světlé lesní cestě okolo křížku do táhlejšího kopce, který nás nahoře odměnil lesními jahodami, borůvkami, vůní z čerstvě posečených luk a výhledy na naši milou, zvlněnou Vysočinu.


Naše cesta neztrácela na malebnosti ani příchodem do Klatovce. Hezká stavení a zeleň nás vedly dál k našemu cíli a my jsme v družném hovoru málem přešli místní občerstvovnu, kde jsme měli slíbený rezavý mok s bílou pěnou. Zpočátku se zdálo, že k svlažení zpocených čel a těl nedojde, ale vše se v dobré obrátilo (patrně díky Milenou nalezenému čtyřlístku). Odpočinek s pivečkem a kávičkou se nakonec konal a byl velmi příjemný. Oproti předpovědi počasí se dostavilo sluníčko a přes oblačnou oblohu nás pěkně pálilo.Poděkovali jsme za vlídné přijetí a skutečně občerstveni jsme se vydali k národní přírodní rezervaci Zhejral se stejnojmenným rybníkem. Naši pěšinu lemovala žitná pole s již vzrostlými klasy a v zorném poli před námi byl pás lesů pod Javořicí. Už za chvíli jsme scházeli okrajem louky, kterou Marta nazvala malou Šumavou - kvetoucí louka s pravým šumavským smrkem, břízkami i jeřáby. Zastavili jsme se, a přestože jsme od místa zvaného Zelené údolí byli asi kilometr vzdáleni, zazpívali jsme si známou písničku ze seriálu „Přátelé zeleného údolí :
„Kdybys tak náhodou měl pocit, že jsi sám,
Tou cestou mechovou přijď rovnou k nám.
Vždyť fůru přátel máš v zeleném údolí,
tak si jich jenom važ, ať už jsi kdekoliv“.
Bylo to milé zastavení a předznamenalo další pěkný zážitek z rybníka „Zhejral“, jehož okolí nám připomínalo brdskou přírodu. Cvakající spouště fotoaparátů si přišly na své i díky rozkvetlým zvonům různobarevných náprstníků. Přivoněli jsme si k pravému heřmánku a hodně jsme si užívali ta nevšedně krásná místa.
Celá naše cesta vedla neznačenými místy, proto byla vedoucí naší výpravy stále ve střehu. Krátkodobá ztráta „cesty pravé“ byla neplánovaná a Martě na chvíli orosila čelo. Jirka P. si hned vzpomněl na dávnou valentýnskou výpravu, kdy jsme si sáhli na dno svých sil a po nějakou dobu jsme „ztratili spojení se světem“. Naštěstí se historie neopakovala a šťastně jsme se ocitli na lesní silničce vedoucí kolem hájovny k obci Kaliště. Znovu jsme se pokochali pěknými výhledy a následně několika koláči růžově a žlutě kvetoucích leknínů ve vodní nádrži na návsi.Tady na nás spadlo několik dešťových kapek, které ustaly právě ve chvíli, kdy jsme si oblékli pláštěnky. Na vlakové nádraží v Jihlávce jsme kolem Bělohradského rybníka plného růžových leknínů došli suchou nohou půl hodiny před odjezdem vlaku.


Pěkný okamžik jsme Martě a Mirkovi připravili ve vlaku, kdy jsme společně poděkovali za krásný zážitek z dnešní výpravy.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 29. 06. 2015 | 1376 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: M. Barnet, F. Dörrer |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server