Hlavní menu
  Novinky
08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Zelené údolí
Za poznáním krásných míst Jihlavských vrchů nacházejících se pod Javořicí nás pozvali Mirek s Martou v sobotu 27. června.

Hodinovou cestu vlakem ukončilo 19 turistů v železniční zastávce Horní Vilímeč, kde nás Marta seznámila s obsahem dnešní dvanáctikilometrové trasy. Silnice po necelých dvou kilometrech vyústila na cestu k samotě U Kudrnů s Tomáškovým rybníkem. Pěkné, poklidné místo jako stvořené k malé svačince. Následovala chůze po světlé lesní cestě okolo křížku do táhlejšího kopce, který nás nahoře odměnil lesními jahodami, borůvkami, vůní z čerstvě posečených luk a výhledy na naši milou, zvlněnou Vysočinu.


Naše cesta neztrácela na malebnosti ani příchodem do Klatovce. Hezká stavení a zeleň nás vedly dál k našemu cíli a my jsme v družném hovoru málem přešli místní občerstvovnu, kde jsme měli slíbený rezavý mok s bílou pěnou. Zpočátku se zdálo, že k svlažení zpocených čel a těl nedojde, ale vše se v dobré obrátilo (patrně díky Milenou nalezenému čtyřlístku). Odpočinek s pivečkem a kávičkou se nakonec konal a byl velmi příjemný. Oproti předpovědi počasí se dostavilo sluníčko a přes oblačnou oblohu nás pěkně pálilo.Poděkovali jsme za vlídné přijetí a skutečně občerstveni jsme se vydali k národní přírodní rezervaci Zhejral se stejnojmenným rybníkem. Naši pěšinu lemovala žitná pole s již vzrostlými klasy a v zorném poli před námi byl pás lesů pod Javořicí. Už za chvíli jsme scházeli okrajem louky, kterou Marta nazvala malou Šumavou - kvetoucí louka s pravým šumavským smrkem, břízkami i jeřáby. Zastavili jsme se, a přestože jsme od místa zvaného Zelené údolí byli asi kilometr vzdáleni, zazpívali jsme si známou písničku ze seriálu „Přátelé zeleného údolí :
„Kdybys tak náhodou měl pocit, že jsi sám,
Tou cestou mechovou přijď rovnou k nám.
Vždyť fůru přátel máš v zeleném údolí,
tak si jich jenom važ, ať už jsi kdekoliv“.
Bylo to milé zastavení a předznamenalo další pěkný zážitek z rybníka „Zhejral“, jehož okolí nám připomínalo brdskou přírodu. Cvakající spouště fotoaparátů si přišly na své i díky rozkvetlým zvonům různobarevných náprstníků. Přivoněli jsme si k pravému heřmánku a hodně jsme si užívali ta nevšedně krásná místa.
Celá naše cesta vedla neznačenými místy, proto byla vedoucí naší výpravy stále ve střehu. Krátkodobá ztráta „cesty pravé“ byla neplánovaná a Martě na chvíli orosila čelo. Jirka P. si hned vzpomněl na dávnou valentýnskou výpravu, kdy jsme si sáhli na dno svých sil a po nějakou dobu jsme „ztratili spojení se světem“. Naštěstí se historie neopakovala a šťastně jsme se ocitli na lesní silničce vedoucí kolem hájovny k obci Kaliště. Znovu jsme se pokochali pěknými výhledy a následně několika koláči růžově a žlutě kvetoucích leknínů ve vodní nádrži na návsi.Tady na nás spadlo několik dešťových kapek, které ustaly právě ve chvíli, kdy jsme si oblékli pláštěnky. Na vlakové nádraží v Jihlávce jsme kolem Bělohradského rybníka plného růžových leknínů došli suchou nohou půl hodiny před odjezdem vlaku.


Pěkný okamžik jsme Martě a Mirkovi připravili ve vlaku, kdy jsme společně poděkovali za krásný zážitek z dnešní výpravy.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 29. 06. 2015 | 1325 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: M. Barnet, F. Dörrer |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server