Hlavní menu
  Novinky
19.05.2019: Vycházka na Naučnou stezku Čeřínek se uskuteční v neděli 26. 5. 2019
Odjezd z Jihlavy hl.n. 7,33 hod, Jih. město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Jízdenka do Dolní Cerekve. Půjdeme po NS Čeřínek na turistickou chatu Čeřínek a do Kostelce na vlak. Odjezd z Kostelce os.vl. 14,45 hod., 16,15 hod. Rychlík. Příjezd Jihlava 15,14 hod., nebo 16, 33 hod. Na vycházku zvou Veselí

19.05.2019: Teslácký Šotek 25. 5. 2019
START: Jihlava, Havlíčkova ul. č. 30, areál někdejšího podniku Tesla Jihlava, od 6:30 hod. do 9:00 hod. CÍL: ZOO – vchod z parkoviště v městském parku Heulos – ukončení akce v 17:00 hod. Účast na Tesláckém Šotku je idividuální, podrobnosti ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava TRASY PRO PĚŠÍ TURISTY: 12, 17, 20, 26, 31 a 43 km. TRASY PRO CYKLOTURISTY: 17, 42, 57 a 75 km. Cykloturisté se sejdou v 8,00 hodin na startu, kde se domluvíme na délce trasy.

11.05.2019: Údolí Žejbro - sobota 18. května 2019
Jízdenka zpáteční Chrast u Chrudimi + Chrast – Vrbatův Kostelec – jednosměrná Odjezd vlaku s několika přestupy: Staré Hory (7,12 h) - Jihlava město (7,16 h) – Jihlava (7,27 h) do Havl. Brodu z Havlíčkova Brodu (8,07 h) do Hlinska z Hlinska (9,04 h) do Chrasti u Chrudimi z Chrasti u Chrudimi (9,38 h) do Vrbatova Kostelce (příjezd v 9,48 h) !!! Trasa (12 km) vede částečně pěšinou ve svahu, kde se pochoduje „za sebou“ není vhodná pro osoby, které potřebují doprovod !!! Občerstvení v restauraci Hotelu Dvořák v Chrasti. Odjezd spěšným vlakem z Chrasti v 16,25 h do Hlinska, z Hlinska os. vlak v 17,06 h do Havlíčkova Brodu z Havlíčkova Brodu os. vlak v 18,05 h do Jihlavy Připravili: Mirek + Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Domažlicko 2015
V sobotu 30. května odjíždíme z Jihlavy za jasného počasí. Cesta na Domažlicko je daleká a během ní se modrý blankyt postupně ztrácí v oblacích. Těsně před cílem projíždíme silně dešťovým pásem. Déšť je tak prudký, že diskutujeme o tom, zda se dá vystoupit z autobusu. Máme ale štěstí, postupně prší stále drobněji a vystupujeme sice do mokra, ale deštníky využíváme jen na chvíli.

Z věže hradu Rýzmberk je celkem dobrý rozhled – je hodně mraků, ale také hodně kopečků. U stánku na nádvoří se krátce občerstvujeme, někteří si pochutnávají na grilované klobáse či nápojích. Pokračujeme dále do Podzámčí, kde se dělíme na dvě skupiny.

 zastávka na cestě do Domažlic

 za deště k Rýzmberku

 zřícenina hradu Rýzmberk

 vstupní brána hradu

 hradní věž

 na hradní věži

 výhledy z hradní věže u stánku na nádvoří


První skupina se vydává po červené značce na hradiště Příkopy z 11. století s mohutnými valy, pokračuje přes zříceninu hradu Nový Herštejn na rozcestí Vejpřahy a na nejvyšší vrchol Chudenické vrchoviny Koráb. Obědváme v horské chatě a poté si užíváme nádherných výhledů z rozhledny. Z Korábu sestupujeme do malinké vesničky Branišov, za kterou je překrásná náhorní louka. Je to místo horského charakteru s dalekými výhledy.

 první skupina na ČTZ

 překážka na mlhavé cestě

 Hradiště Příkopy

 stále po ČTZ

 na Nový Herštejn

 zřícenina Nový Herštejn


 cesta na Koráb

 horská chata a rozhledna Koráb

 krajina pod Korábem

 v Branišově

 cesta do Kdyně

 cesta do Kdyně po MTZ

 u pomníku letecké katastrofy
 na obzoru rozhledna Koráb


Modrá značka nás vede až do Kdyně, kde se před pátou hodinou setkáváme s druhou skupinou, která z Podzámčí odjela autobusem nad obec Libkov a po modré vrstevnicové cestě došla k samotám Modlín. Okouzleni romantickým místem zdolali stoupání k lesní kapli a nechali se vést modře značenou trasou do Branišova a dále stejně jako první skupina do Kdyně.

 druhá skupina u osady Modlín

 u osady Modlín

 Branišovské louky

 ve Kdyni


Společně odjíždíme do Lomečku u Starého Klíčova, zatopeného lomu, kde je zajímavě upravený areál s mnoha dřevěnými plastikami a různými nápady, místo určené k rekreaci a zábavě. Většina z nás sestupuje po žebříku do osmimetrové hloubky podvodní pozorovatelny. Mnozí mají štěstí a radují se z ryb, které se prohání před kulatými okýnky plechového válce. Někteří se musí spokojit s exponátem sochy svobody či velryby. V každém případě se jedná o zajímavou atrakci v zajímavém prostředí.

 Lomeček

 Lomeček

 v Lomečku

 mostek k podvodní pozorovatelně

 podvodní svět


 než se všichni vystřídají v podvodní pozorovatelně

 odjezd do Domažlic


Před půl sedmou odjíždíme do domova mládeže v Domažlicích, kde máme zajištěno ubytování s polopenzí. Večeře je výborná s následným odpočinkem. O půl deváté se scházíme před budovou a vydáváme se na večerní prohlídku Domažlic. Procházíme nejkrásnějšími místy – náměstí s podloubím a přilehlými uličkami. Prohlížíme si pěkně opravené historické domy s barevnými fasádami, městské opevnění, Chodský hrad, domažlické Benátky… Někteří se v městě zdrží až do tmy, aby si užili večerního osvětlení a pochutnali si na dobrém pivu.

 Domažlice

 u Domova mládeže, než se ubytujeme

 večerní procházka Domažlicemi
 Domažlický zámek


 desátá hodina odbila....


Druhý den hned od rána svítí sluníčko. Vydatně snídáme, chválíme kuchyni i ubytování – bylo bezvadné. Jedeme do obce Kanice a necháme se dovézt až k lesu pod hrad Netřeb. Je zde rezervace asi 200 tisů červených o stáří 600 – 800 let. Marta vyřizuje pozdrav od pana Mgr. Menšíka, který podal inspiraci k našemu zájezdu, byl nápomocen při jeho přípravě a především se zasloužil o výzkum v přírodní rezervaci Netřeb, je strážcem přírody, také naším průvodcem při minulém zájezdu do Sedmihoří a především dobrým a laskavým člověkem. Ze zdravotních důvodů tu s námi dnes nemůže být a přeje nám „zdrávi došli“.

 odjezd z Domažlic

 pod Netřebem

 pozdrav od p. Menšíka


Znovu se dělíme na dvě skupiny. První skupina stoupá po žlutě značené kamenité cestě ku hradu a dále na rozcestí značených cest. Modrá značka ji vede do obce Všepadly, ke dvoru Košenice a do vesničky Bezpravovice, odkud je překrásný výhled na Chudenickou vrchovinu s kopečky Doubrava, Běleč a Bělýšov. Zbývá jen kousek k zámku Lázeň s anglickým parkem, který vystavěl Jan Rudolf Černín. Obdivujeme obří fialový rododendron v plném květu i obrovské stromy. Další cesta vede naučnou stezkou Žďár ke Kvapilovým jezírkům, kde chudenický rodák Jaroslav Kvapil našel inspiraci pro libreto k Rusalce. Zlatým hřebem je národní přírodní památka Americká zahrada s americkými, asijskými a evropskými dřevinami. Nejstarší a nejvzácnější douglaska tisolistá vzbudila náš zájem a získala náš velký obdiv.

 2. skupina před tůrou

 1. skupina při výstupu na Netřeb


 Netřeb

 z Netřebu po ŽTZ

 staletý tis červený

 vysokou trávou po MTZ


 Všepadly

 občerstvení ve Všepadlech

 u Košenic
 v anglickém parku u zámku Lázeň

 v anglickém parku u zámku Lázeň

 Kvapilova jezírka Zmarličník japonský (asie)

 Douglaska tisolistá (sev. Amerika)

 2. skupina pod douglaskou

 Dub celokrajný (sev. Amerika)


Z Americké zahrady nás vede pěšina k Bolfánku, 43 m vysoké věži bývalého kostela sv. Wolfganga, vystavěného v 18. století. Výhled z věže je skutečně velkolepý a máme štěstí, že je vidět ještě dál, než ukazují orientační tabla. Areál Bolfánku je zajímavě zpestřen zastaveními vztahujícími se k ději opery Rusalka. Probíhají tady představení Rusalky v novém pojetí. Využíváme možnost občerstvení, pivo chutná báječně. Bolfánek je místem setkání s druhou skupinou, jejíž členy jsme pozdravili už v Americké zahradě. Druhá skupinka se měla víc než pohodově. Z rozcestí pod Netřebem pokračovala okrajem lesa k hradišťské kapli sv. Petra. Poutní místo jako stvořené ke krátké zastávce a k posezení. Hanka přečetla dojemné verše, které Irence kdysi věnovala maminka. A Irenka zarecitovala další dojemnou básničku. A tak si poplakali, ale také zazpívali. Za zvuku kostelních zvonů sestoupili do obce Hradiště, kde čekalo překvapení - penzion Lenin s restaurací. Majitel vypadající jako skutečný Lenin je uvedl do rozkvetlé zahrady s několika posezeními – altán, lavičky, zápraží. Usměvaví, pohostinní lidé, káva, pivo, horké maliny, odpočinek a dobrá zábava za svitu sluníčka a jarních vůní. Na závěr ještě společné foto s Leninem a stará roubená chaloupka s původním obchodem.

 nad hradišťskou kaplí sv. Petra

 skupinovka s Leninem


A pak už odjeli k zámku Lázeň a stejně jako první skupina prošli anglický park, Americkou zahradu a zážitek završili na Bolfánku.

 rozhledna Bolfánek

 výhled z Bolfánku pod rozhlednou

 Bolfánek

 kulisa k Rusalce


Obě skupinky z Bolfánku pokračují po modré značce kolem hřbitova a kaple sv. Anny alejí ovocných stromů do městečka Chudenice, sídla rodu Černínů. Dělíme se na dvě party, první čeká prohlídka zámku, druhá obědvá v restauraci Stará pošta. Asi po hodince se měníme, abychom kulturní a kulinářské zážitky prostřídali.

 Chudenice

 kostel v Chudenicích

 zámek v Chudenicích

 Chudenice

 odjíždíme domů


Z kouzelného a pro nás vzácného kraje odjíždíme o půl páté. Na zastávce u čerpací stanice blahopřejeme Romanovi k narozeninám, děkujeme si za nezapomenutelné zážitky, také za to, že jsme dobře zvládli trasu, za to, že jsme dobří turisté a že je nám spolu hezky. Odjíždíme s dobrým pocitem a s radostí, že se nám zájezd vydařil.

 zastávka u čerpací stanice

 přání Romanovi

 večerní příjezd do Jihlavy| Autor: Jirka | Vydáno dne 03. 06. 2015 | 1495 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: M. Drobná, V+J Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server