Hlavní menu
  Novinky
10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Novohradské hory
Jako každý rok v květnu se již tradičně koná pobytový zájezd pro zájemce o rekreační cyklistiku. Ve dnech od 21. do 24. 5. 2015 se za tímto účelem sešlo v Penzionu Lesovna Žofín 38 převážně jihlavských cykloturistů.

Celou akci a ubytování zajistil náš člen Jarda Šilhan. Ve čtvrtek odpoledne začalo být v areálu penzionu rušno. Přijížděla auta naložená bicykly a majitel penzionu pan Karel Šrefl měl plné ruce práce, aby všem, postupně jak přijížděli, předal pokoje a podal instrukce k pobytu. Bylo to velice příjemné přijetí. To nám dodalo trochu optimismu do chmurného a deštivého počasí, které panovalo již od rána.
Objekt penzionu se nachází nedaleko naší nejstarší přírodní rezervace Žofínský prales v Novohradských horách. Téměř rozpadlá hospodářská stavení v areálu bývalého loveckého zámečku byla zrekonstruována a od roku 2007 tu stojí moderní horský penzion s plným vybavením.
Kapacita penzionu nestačila pro všechny přihlášené, tak byla naše skupinka pěti čeřínkovských cykloturistů s dalšími čtyřmi ubytována ve vedlejší chalupě, které jsme říkali domeček. Okolí našeho ubytování bylo nádherné. Hned ve čtvrtek jsme se šli projít k nedalekému Žofínskému pralesu. Za ohradu byl vstup zakázán pro nebezpečí pádu stromů. Nakoukli jsme jen přes plot. Spokojili jsme se s touto krátkou procházkou, protože se nám nad hlavami proháněly mraky a skoro pořád drobně pršelo, později déšť ještě zesílil. Večeře v penzionu byla výborná a bylo jí skoro moc.


 naše ubytování v Chalupě-domečku

 most do Žofínského pralesa

Druhý den v pátek se ukázala i modrá obloha. Po vydatné a chutné snídani jsme vyjeli do zvlněné krajiny Novohradských hor po trase: Huťský rybník, Pohorská Ves, Leopoldov, Baronův Most, Pohořský rybník, Pohoří na Šumavě, Stříbrné Hutě (státní hranice Rakouska) a zpět na Žofín do našeho domečku. Trasa nebyla dlouhá (32 km), ale užívali jsme si každého krásného pohledu do kraje.
V Pohorské vsi jsme si chtěli opatřit v informačním centru (IC) nezbytné razítko do našich turistických deníčků. Zastavili jsme se u nedalekého kostela a tam se nás hned ujala paní z IC a pozvala nás na prohlídku kostela sv. Linharta. Kostelík nás překvapil, tentokrát ne svou krásou, ale naopak svým zpustlým zjevem. Příjemná paní průvodkyně, plná elánu a energie vyprávěla o historii obce i kostela, který je právě v rekonstrukci a přesněji řečeno jeho opravy jsou na bodu mrazu. Nejsou finance. Něco už opravené je a věříme, že se brzy najdou další prostředky k dokončení rekonstrukce. A že jich bude potřeba!

 penzion Lesovna Žofín

 rybníček před penzionem

 kam pojedeme?

 Huťský rybník

 u Huťského rybníka


 kostel sv. Linharta v Pohorské Vsi

 poutavé vyprávění pracovnice IC


 cesta do Leopoldova


 Pohořský potok

 Baronův Most

 Jiřická nádrž

 pod Jiřickou nádrží

 do Pohoří na Šumavě

 kostel P. Marie Matky Dobré rady

 kostel P. Marie Matky Dobré rady - pohled z druhé strany


 řeka Lužnice
Po návratu z prvního novohradského cyklovýletu a chvíle odpočinku se všichni účastníci sešli v restauraci penzionu. Už se těšili na večeři. Měl být pečený krocan. Nikdo z nás si nedovedl představit, jak taková večeře bude probíhat. Zvědaví byli všichni. Když nastal čas, přijel „PAN KUCHAŘ“ s vozíkem, na něm trůnil obrovský pečený pták a začal kuchařský koncert. Porcování krocana v podání mistra si většina z nás nenechala ujít. To se jen tak nevidí. Potom si každý nabral pořádnou porci masa a dalších příloh, co hrdlo ráčí. Bylo toho opravdu hodně a moc dobře připravené. Nebudu snad moc vulgární, když napíšu, že se všichni „přežrali“.
Vzhledem k tomu, že večer opět začalo pršet, zůstali všichni v místnosti restaurace a začala zábava. Na kytaru hrál a moc pěkně zpíval Vojta – syn jedné účastnice. Přítomné bavil svými vtipy. Jako dobrý bavič se ukázal i majitel Karel. Jeho basa, kytara, foukací harmonika a bubínek doplnily Vojtův zpěv a hru. Posezení trvalo dlouho do noci.

 večer v penzionu

 před večeří

 copak se tam chystá?

 mistr kuchař při práci

 Vojta nás baví

přidal se i majitel penzionuV sobotu ráno mrholilo. Všichni doufali, že se to počasí přece jen umoudří, ale byly to marné naděje. Chvílemi to sice vypadalo, že snad, ale opravdu jen na chvíli. Nakonec se přece jen skupinky vydávaly na trasy. Stejně i naše pětka. Vyjeli jsme směrem na Pohorskou Ves. Právě tu probíhala časová kontrola Rallye Český Krumlov. Podívali jsme se na závodní auta a potom pokračovali do Benešova n. Černou, v hotelu Bábel byla chvíle na kafíčko a dál jsme pokračovali do Rychnova u Nových Hradů a do Horní Stropnice. Chladno a sílící déšť nás zahnal nejkratší cestou zpět do penzionu Žofín. Po bohaté a výborné večeři se o večerní program postaral majitel Karel Šrefl. Promítl nám staré fotografie z místa, na kterém jsme se nacházeli. Vyprávěl o životě zdejších lidí za dávných časů v tomto kraji, o starých řemeslech a také o tom, jak staré hospodářské stavení přebudoval na krásný penzion. Své vyprávění doplnil i dobovým filmem. Film i fotografie všichni se zájmem sledovali.

 sobotní ráno

 časová kontrola v Pohorské Vsi
 v hotelu Bábel

 v Rychnově u N.Hradů

 z Rychnova

 na obzoru kostel v Dobré Vodě

 náměstí v Horní Stropnici
Neděle začala velmi uplakaně. Pršelo. Na kola se už nikomu do toho nečasu nechtělo, tak volili většinou odjezd domů s příležitostnou zastávkou u zajímavých míst v okolí. Naše parta takto navštívila Dobrou Vodu, jejíž dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ještě jsme navštívili Hojnou vodu a prohlédli si veliký Meditační zvon – Zvon setkávání. To byla poslední naše zastávka. Pak už nás čekala cesta domů.

 nedělní snídaně

 prší

 před odjezdem

 závěrečný pohled na naše ubytování

 kostel Nanebevzetí Panny Marie v Dobré Vodě

 interier kostela


 v Hojné Vodě

 meditační zvon v Hojné Vodě

meditační zvon v Hojné Vodě

můžeme si na zvon poklepat

 zní pěkně


v Hojné Vodě stále prší, jedeme domů


Téměř celý náš pobyt v Novohradských horách propršel, ale budeme na něj dlouho vzpomínat v dobrém. Chtěli bychom se do penzionu Lesovna Žofín ještě někdy vrátit a určitě za lepšího počasí. Zažili jsme tu mnoho hezkých zážitků. Na kole jsme ujeli „jen“ 70 km.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 28. 05. 2015 | 1560 přečtení |
Zdroj: text a foto: V. Veselá |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server