Hlavní menu
  Novinky
08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel, 2015
V neděli 17. května uspořádal Klub českých turistů, odbory Čeřínek Jihlava a Tesla Jihlava, šestý ročník vycházky, jíž se zúčastnilo dvaašedesát zájemců, pro které připravili pořadatelé téměř tříhodinový program.

Účastníci se tradičně sešli ve 14 hodin v Parku Gustava Mahlera a položením kytice květin ke skladatelovu pomníku uctili památku geniální osobnosti – této role se ujali členka KČT Čeřínek Věra Veselá a Ing. Josef Poukar, iniciátor postavení pomníku odhaleného 7. 7. 2010 při příležitosti 150. výročí narození Gustava Mahlera (1860–1911). Skladatel a dirigent, od jehož smrti uplynulo v pondělí 18. května 104 let, prožil v Jihlavě, ve městě s bohatou hudební tradicí, dětství a mládí, a od zdejších učitelů dostal dobré hudební základy. V patnácti letech odešel do Vídně, která se pak stala jeho odrazovým můstkem pro působení ve významných operních a koncertních domech celé Evropy a od roku 1907, kdy už měl Gustav Mahler za sebou významné dílo skladatelské, působil jako světově uznávaný dirigent i v Americe.
Vedení vycházky se ujal historik umění PhDr. Ivan Žlůva, který pohovořil o úloze Parku Gustava Mahlera a po odborné stránce přiblížil výsledek práce autora sochy profesora Jana Koblasy – závěrem vyslovil přesvědčení, že časem i ti, kteří mají výhrady k sochařskému dílu, uznají jeho nadčasový rozměr a krásu.

 park G. Mahlera

 M. Svatošová vítá účastníky

 položení kytice k soše G. Mahlera

 krátký projev Ing. J. Poukara

 úvodní slovo PhDr. I. ŽlůvyBěhem vycházky centrem města upozornil Ivan Žlůva na domy, ve kterých žili lidé, jejichž působení spadá do Mahlerovy doby, či byli jeho přátelé. První zastavení bylo v Benešově ulici před domem, ve kterém bydlel mladý Adolf Loos (1870–1933), rodák z Brna, pozdější významný architekt, jehož rodiče pocházeli z Jihlavy. Při neúspěšném studiu brněnského gymnázia přešel Loos do Jihlavy, kde sice také nezářil, ale nakonec během času dosáhl nepřehlédnutelných úspěchů – ve svých návrzích staveb uplatňoval architektonický purismus, v podstatě opak secesního stylu, jehož nejvýznamnějším představitelem se stal architekt Josef Hoffmann (1870–1956), rodák z Brtnice, Loosův spolužák nejen na jihlavském gymnáziu, ale i na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Stavby těchto dvou architektů ovlivnily v celé Evropě stavební styl na dlouhá léta. Ve vídeňské společnosti umělců a intelektuálů se samozřejmě na konci 19. a začátku 20. století stýkali s Gustavem Mahlerem.
V horní části Masarykova náměstí jsme se zastavili před domem, kde se narodil August Prokop (1838–1915), který byl nejen významným architektem, ale i osobou společensky významnou – jako historik umění zpracoval v rozsáhlém čtyřsvazkovém díle umělecké a historické památky Moravy – dodnes nepřekonané dílo je stálým zdrojem informací.
Dr. Žlůva nás také upozornil na dvě významné osobnosti jihlavské, které se narodily v domě (dnes je tam pizzerie) blízko brány Matky Boží – Johann Nepomuk Steiner (1725–1793), byl dvorním portrétistou Marie Terezie a také jeho dcera Barbara Krafft-Steiner (1764–1825) se stala skvělou malířkou – nejvíce ji proslavil portrét Wolfganga Amadea Mozarta namalovaný v roce 1819, který vídeňský výrobce cukrovinek použil na obalu tzv. Mozartových koulí, marcipánovo-čokoládové pochoutky, která se dodnes s úspěchem vyrábí.

 před domem, kde bydlel významný architekt A. Loos


 účastníci v Benešově ulici

 před domem, kde se narodil architekt A. Prokop

 na rohu ul. Matky Boží


V Domě Gustava Mahlera, jehož pracovník pan Jakub Koumar vstřícně přijal a zajistil pohodlí tak velkému množství návštěvníků najednou, se Dr. Ivan Žlůva zaměřil na výklad o historii a využití jihlavských renesančních domů s horním osvětlením a promítl účastníkům fotografie a plánky unikátních staveb.

 přednáška v domě G. Mahlera
Po skončení přednáškového bloku následovala exkurze ve třech historických lokalitách, kde měli zájemci možnost poznat zachovalá renesanční jádra staveb. Komentované vstupy umožnilo vedení muzea a oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě i vlastník domu v Husově ulici č. 10, kde účastníci akce obdivovali původní dřevěné renesanční zábradlí a trámové stropy, černé kuchyně s topeništi a jedinečnou osvitelnu poměrně úzkého, patrového domu, který musel být stavěn do hloubky a měl výborně vyřešené osvětlení vnitřního traktu.

 před Muzeem

 v Muzeu

 strop v Muzeu


 vstup do Galerie Vysočiny

 v Galerii Vysočiny

 strop v Galerii

 v Husově ulici

 v domě č. 10

 v domě č. 10


Více o tomto tématu na webu M+M Svatošových
Účastníci, kteří byli nejen z Jihlavy, ale i z Havlíčkova Brodu, Čáslavi, Třešti, Telče, Třebíče a Trnavy, hodnotili program vycházky jako velice zajímavý – to je dobrá odměna pro pořadatele z odboru KČT Čeřínek i KČT Tesla Jihlava, které navíc těší, že tímto způsobem přispěli k rozšíření informací o skladateli a dirigentovi Gustavu Mahlerovi, osobnosti, skrze níž je Jihlava zviditelněna v celém kulturním světě.

Míša Svatošová

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 05. 2015 | 1104 přečtení |
Zdroj: text: M.Svatošová, foto Hloupý,Veselá,Svatoš,Janeček |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server