Hlavní menu
  Novinky
10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel, 2015
V neděli 17. května uspořádal Klub českých turistů, odbory Čeřínek Jihlava a Tesla Jihlava, šestý ročník vycházky, jíž se zúčastnilo dvaašedesát zájemců, pro které připravili pořadatelé téměř tříhodinový program.

Účastníci se tradičně sešli ve 14 hodin v Parku Gustava Mahlera a položením kytice květin ke skladatelovu pomníku uctili památku geniální osobnosti – této role se ujali členka KČT Čeřínek Věra Veselá a Ing. Josef Poukar, iniciátor postavení pomníku odhaleného 7. 7. 2010 při příležitosti 150. výročí narození Gustava Mahlera (1860–1911). Skladatel a dirigent, od jehož smrti uplynulo v pondělí 18. května 104 let, prožil v Jihlavě, ve městě s bohatou hudební tradicí, dětství a mládí, a od zdejších učitelů dostal dobré hudební základy. V patnácti letech odešel do Vídně, která se pak stala jeho odrazovým můstkem pro působení ve významných operních a koncertních domech celé Evropy a od roku 1907, kdy už měl Gustav Mahler za sebou významné dílo skladatelské, působil jako světově uznávaný dirigent i v Americe.
Vedení vycházky se ujal historik umění PhDr. Ivan Žlůva, který pohovořil o úloze Parku Gustava Mahlera a po odborné stránce přiblížil výsledek práce autora sochy profesora Jana Koblasy – závěrem vyslovil přesvědčení, že časem i ti, kteří mají výhrady k sochařskému dílu, uznají jeho nadčasový rozměr a krásu.

 park G. Mahlera

 M. Svatošová vítá účastníky

 položení kytice k soše G. Mahlera

 krátký projev Ing. J. Poukara

 úvodní slovo PhDr. I. ŽlůvyBěhem vycházky centrem města upozornil Ivan Žlůva na domy, ve kterých žili lidé, jejichž působení spadá do Mahlerovy doby, či byli jeho přátelé. První zastavení bylo v Benešově ulici před domem, ve kterém bydlel mladý Adolf Loos (1870–1933), rodák z Brna, pozdější významný architekt, jehož rodiče pocházeli z Jihlavy. Při neúspěšném studiu brněnského gymnázia přešel Loos do Jihlavy, kde sice také nezářil, ale nakonec během času dosáhl nepřehlédnutelných úspěchů – ve svých návrzích staveb uplatňoval architektonický purismus, v podstatě opak secesního stylu, jehož nejvýznamnějším představitelem se stal architekt Josef Hoffmann (1870–1956), rodák z Brtnice, Loosův spolužák nejen na jihlavském gymnáziu, ale i na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Stavby těchto dvou architektů ovlivnily v celé Evropě stavební styl na dlouhá léta. Ve vídeňské společnosti umělců a intelektuálů se samozřejmě na konci 19. a začátku 20. století stýkali s Gustavem Mahlerem.
V horní části Masarykova náměstí jsme se zastavili před domem, kde se narodil August Prokop (1838–1915), který byl nejen významným architektem, ale i osobou společensky významnou – jako historik umění zpracoval v rozsáhlém čtyřsvazkovém díle umělecké a historické památky Moravy – dodnes nepřekonané dílo je stálým zdrojem informací.
Dr. Žlůva nás také upozornil na dvě významné osobnosti jihlavské, které se narodily v domě (dnes je tam pizzerie) blízko brány Matky Boží – Johann Nepomuk Steiner (1725–1793), byl dvorním portrétistou Marie Terezie a také jeho dcera Barbara Krafft-Steiner (1764–1825) se stala skvělou malířkou – nejvíce ji proslavil portrét Wolfganga Amadea Mozarta namalovaný v roce 1819, který vídeňský výrobce cukrovinek použil na obalu tzv. Mozartových koulí, marcipánovo-čokoládové pochoutky, která se dodnes s úspěchem vyrábí.

 před domem, kde bydlel významný architekt A. Loos


 účastníci v Benešově ulici

 před domem, kde se narodil architekt A. Prokop

 na rohu ul. Matky Boží


V Domě Gustava Mahlera, jehož pracovník pan Jakub Koumar vstřícně přijal a zajistil pohodlí tak velkému množství návštěvníků najednou, se Dr. Ivan Žlůva zaměřil na výklad o historii a využití jihlavských renesančních domů s horním osvětlením a promítl účastníkům fotografie a plánky unikátních staveb.

 přednáška v domě G. Mahlera
Po skončení přednáškového bloku následovala exkurze ve třech historických lokalitách, kde měli zájemci možnost poznat zachovalá renesanční jádra staveb. Komentované vstupy umožnilo vedení muzea a oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě i vlastník domu v Husově ulici č. 10, kde účastníci akce obdivovali původní dřevěné renesanční zábradlí a trámové stropy, černé kuchyně s topeništi a jedinečnou osvitelnu poměrně úzkého, patrového domu, který musel být stavěn do hloubky a měl výborně vyřešené osvětlení vnitřního traktu.

 před Muzeem

 v Muzeu

 strop v Muzeu


 vstup do Galerie Vysočiny

 v Galerii Vysočiny

 strop v Galerii

 v Husově ulici

 v domě č. 10

 v domě č. 10


Více o tomto tématu na webu M+M Svatošových
Účastníci, kteří byli nejen z Jihlavy, ale i z Havlíčkova Brodu, Čáslavi, Třešti, Telče, Třebíče a Trnavy, hodnotili program vycházky jako velice zajímavý – to je dobrá odměna pro pořadatele z odboru KČT Čeřínek i KČT Tesla Jihlava, které navíc těší, že tímto způsobem přispěli k rozšíření informací o skladateli a dirigentovi Gustavu Mahlerovi, osobnosti, skrze níž je Jihlava zviditelněna v celém kulturním světě.

Míša Svatošová

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 05. 2015 | 1164 přečtení |
Zdroj: text: M.Svatošová, foto Hloupý,Veselá,Svatoš,Janeček |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server