Hlavní menu
  Novinky
08.12.2018: Adventní vycházka z Polné do Přibyslavi 15. 12. 2018
Odjezd z aut. nádr. v 7:30 ze stan. č. 21, příjezd Polná 7:55. Odjezd z Přibyslavi R 13:45 nebo 15:45  s příjezdem do H. Brodu S přestupem na os. vlak do Jihlavy buď ve 14:05 nebo 16:05 Hod. Příjezd do Jihlavy 14:34 nebo 16:35 hod. Jídlo, pití a dobrou předvánoční náladu s sebou. Délka trasy cca 15 km. Na vycházku zve Petr

01.12.2018: Mikulášská vycházka na Čeřínek 8. 12. 2018
V sobotu pojedeme z hl. nádraží do Kostelce. 7,33 hod. Jih. město 7,42 hod. St. Hory 7,44 hod. Půjdeme po ZTZ na Čeřínek.(možnost i po silnici) Z Čeřínku odejdeme ve 12,45 hod. po ŽTZ na vlak do Dolní Cerekve. Odjezd vlaku 14,40 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. Celková trasa vycházky 12 km. Na vycházku zvou V+J Veselí

26.11.2018: Sobota 1. 12. 2018
Chcete načerpat nápady na vánoční výzdobu a potěšit oko i duši? Zvu všechny na nenáročnou vycházku dlouhou 5 km s následnou návštěvou betléma a výstavy v KD. Občerstvení zajištěno. Odjezd z Jihlavy města: 9,10 hod., Jihl. hl. 9,22 hod. V Dobroníně nás bude čekat Eva. Zpáteční odjezd z Dobronína: 12.24, 14.24 a 16.25 hod. Každý podle své chuti. Všechny srdečně zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Vycházka do Humpolce a okolí v sobotu 2. května 2015
Čtrnáct členů KČT Čeřínek se sešlo ráno v Jihlavě na nádraží ČD, aby přes Havl. Brod dojelo do Humpolce jednou z nejromantičtějších lokálek na Vysočině.

Tzv. Humpolačka byla zprovozněna 1. 9. 1894 a má 10 zastávek. Samotný Humpolec by si zasloužil se svými památkami celodenní výlet, ale my jsme tentokrát měli dva hlavní cíle a to židovský hřbitov a zříceninu hradu Orlík s novou rozhlednou.

 Humpolačka

 Hanka vítá turisty v Humpolci


Při cestě z nádraží jsme se zastavili u několika historických zajímavostí:
Sokolovna - po dostavění v roce 1929 na ní vázl dluh. Tehdy se továrníci bratři Joklové zavázali zaplatit stejnou částku, která bude vybrána ve veřejné sbírce. Vybralo se 100 000 Kč, druhých 100 000 Kč věnovali bratři Joklové a tím byl dluh splacen.

 první zastavení

 Sokolovna


Bronzový pomník T. G. Masaryka, vysoký 3,5 m, je dílem sochaře Vinc. Makovského. Má pohnutou historii. Postaven byl celkem 4x, podle měnících se politických událostí odstraněn a uschován 3x. Prvně byl odhalen 10. 7. 1937, k poslednímu – a snad už poslednímu – odhalení došlo 10. 3. 1990.

 bronzový pomník T. G. Masaryka


Gočárova (Medova) vila je zapsána v ústředním seznamu stavebních památek díky jedinečné architektuře Josefa Gočára v moderním funkcionalistickém stylu. Stavebník Otakar Med předložil kompletní projekt J. Gočára stavební komisi města dne 22. 6. 1933. Stavba byla zahájena již 11. 7. 1933!!! a o rok později dokončena. (Neskutečné termíny pro dnešní stavebníky.)

 Gočárova (Medova) vila


Horní náměstí: Kostel sv. Mikuláše - první zmínka z r. 1233. Byl několikrát přestavován. V r. 2004 humpolecký rodák St. Kotyza, tč. žijící v USA, věnoval do kostela varhany v hodnotě 4,5 mil. korun.

 Horní náměstí s kostelem sv.Mikuláše


Secesní radnice z let 1912 – 1914. Zdobí ji sochy: Spravedlnost, Práce, Vlast a Samospráva. Ty jsou dílem sochaře Františka Fialy, veřejnosti spíše známý pod pseudonymem Ferenc Futurista jako zakladatel pražského kabaretu Červená sedma.


 secesní radnice


Dále jsme se vydali rozkvetlou jarní přírodou k židovskému hřbitovu, kde na nás čekal správce p. Staněk. V průběhu jedné hodiny nás seznámil s historií židovství v našem regionu a hřbitova, který byl založen v r. 1790, později dvakrát rozšiřován. Je zde přes 760 náhrobních kamenů, z nichž některé jsou umělecky velmi cenné. Nás nejvíce zajímaly hroby prarodičů a dalších příbuzných G. Mahlera, příbuzných Franze Kafky i blízkých rodinných příslušníků dosud žijících umělců Karla a Jana Saudkových. Správce p. Staněk vyprávěl velmi zajímavě, a obrazně řečeno, jsme všichni před ním smekli po informaci, že veškerou badatelskou činnost i úpravy a údržbu dělá zdarma ve svém volném čase, protože má jiné pevné zaměstnání. Poděkování a ocenění mu za KČT napsala do pamětní knihy naše kronikářka Marta.


 rozkvetlou přírodou k židovskému hřbitovu

 na židovském hřbitově

 nejstarší původní část hřbitova

 historie hřbitova

 správce hřbitova pan Staněk

 pomníky jsou přímo umělecká díla

 řada náhrobků předků G. Mahlera

 náhrobky předků K. a J. Saudkových


 rozloučení s p. Staňkem


Dalším zastavením byla zřícenina hradu Orlík s novou rozhlednou. Prošli jsme si všechna dostupná místa hradu, jehož počátky spadají do poslední třetiny 14. století. Vystřídala se zde řada majitelů, ale po r. 1623 Orlík postupně pustl a rozpadal se. Od r. 1992 zde probíhají stavební úpravy a hrad postupně získává svoji někdejší podobu. V r. 1997 byl hrad otevřen a v turistické sezoně se zde konají různé kulturní akce. Z rozhledny jsou krásné výhledy např. na hrad Lipnici, vrch Melechov, dalekou krajinu Pelhřimovska aj. Přijďte se pokochat i vy!

 před Orlíkem

 hrad Orlík nad Humpolcem

 vylezeme na rozhlednu

 Humpolec z rozhledny

 výhledy pod rozhlednou

 neposlušní poddaní

 občerstvení na OrlíkuPo potřebném občerstvení, zakoupení pohledů a získání turistických razítek jsme se vydali okruhem přes Rozkoš, Vilémov, okolo Plačkovského rybníka (Pařezáku) a lesní cestou zpět do Humpolce. Jelikož nám do odjezdu vlaku zbýval čas, občerstvili jsme se výbornou kulajdou a různými nápoji v restauraci hotelu Na Plovárně a potom už opět Humpolačkou přes rozbourané nádraží v H. Brodě domů.

 Plačkovský rybník

 lesní cestou zpět do Humpolce


 Humpolec od pomníku rumunských vojáků

 pomník rumunských vojáků

 nejvyšší bod na obzoru hrad Orlík


 než přijede "Humpolačka"


Děkuji za účast těm, které ranní deštík a jiné okolnosti neodradily od sobotního výletu do mého rodného kraje, kde nás již od poledních hodin provázelo sluníčko. V okolí Humpolce jsme ušli 12 km.
Zapsala Hanka Kučerová

| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 05. 2015 | 1044 přečtení |
Zdroj: text: H. Kučerová, foto: V. Veselá |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server