07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Procházka jarní Prahou
V sobotu 5. dubna jsme se sešli na Hlavním nádraží v Jihlavě a odjeli do Prahy. Tentokrát ne na prohlídku různých historických objektů, ale na procházku po jarně rozkvetlé přírodě v parcích a zahradách v jedné z nejkrásnějších čtvrtí města – Hanspaulce.

Kopec, který se tyčí mezi Dejvicemi a Šáreckým údolím, byl až do 20. století obýván především zelináři a zahradníky. Po vzniku samostatné republiky si zde začali stavět domy zejména příslušníci střední třídy. A tak jsme procházeli mezi krásnými domy s upravenými a nádherně rozkvetlými zahradami. Neminuli jsme a postáli před vilami, které vlastnili např. Vlasta Burian, Lída Baarová aj. Rovněž tak jsme si prohlédli zámeček Hanspaulku, kde má nyní svůj vzdělávací institut bývalý prezident Václav Klaus, i základní školu, ve které trávili svá dětská léta např. Miroslav Šimek, Dr. Cimický, M. Žantovský aj.
Obešli jsme a vyfotografovali jsme si naposledy bývalý obrovský hotel Praha z r. 1981, jehož výstavba přišla v tehdejších cenách na 800 mil. korun a nyní se bourá, což pro soukromou osobu nebude asi levná záležitost.
Před obědem jsme se ještě prošli okolo kostela sv. Matěje, odkud je krásný výhled do údolí Tiché Šárky i na protější kopce.

přijeli jsme do Prahy

na Václaváku je rušno už od rána

Praha rozkvetlá

před domem V. Buriana

dům V. Buriana

na Hanspaulce

bývalý hotel Praha před zbouráním

hotel Praha se bourá po částech

ZŠ Hanspaulka

na relaxačním hřišti pod ZŠ

Hanka nás seznamuje s historií této části Prahy

výhled na Prahu

vzdělávací institut V. Klause

vila L. Baarové (ve stylu parníku)

vilová čtvrť

začátkem dubna nebývale rozkvetlá třešeň

údolí Tiché Šárky

Odpolední program jsme věnovali vilové čtvrti Baba. Tato oblast byla využívána na pěstování vína do r. 1928, kdy bylo rozhodnuto vybudovat zde zahradní vilovou čtvrť v moderním stylu funkcionalismu. Prvními obyvateli po r. 1932 byli např. Cyril Bouda, spisovatel Václav Řezáč, architekt Pavel Janák a další. I tyto vily jsme si prohlédli a neopomenuli ani vilu, kterou po rodičích zdědila a nedávno prodala Olga Matušková. K těmto zážitkům musíme přidat i různé nádherné výhledy na jednotlivá místa dole v Praze.

na obědě

venkovní posezení Na staré faře

ve vilové čtvrti Baba

výhledy na Prahu

výhled na fotbalový stadion Juliska

zřícenina Baba

u zříceniny

pohled od Baby na Vltavu

u zříceniny Baba

vilová čtvrť Baba

Z těchto krásných a klidných míst jsme přes přeplněné Staroměstské a Václavské náměstí s velikonočními trhy doputovali na zpáteční vlak do Jihlavy.

na zastávce MHD U Matěje

přicházíme do ruchu velkoměsta

velikonoční trhy

velikonoční Staroměstské náměstí

obdivujeme zdobení kraslic

před odjezdem do Jihlavy

Na sobotní navštívená místa bude dlouho vzpomínat 15 turistů z KČT Čeřínek a na procházce jarní Prahou našlapali 13 km.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 04. 2014 | 2189 přečtení |
Zdroj: text: H. Kučerová, foto: V. a J. Veselí |