Hlavní menu
  Novinky
14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Předjaří (jaro) na Vysočině
Letošní druhou jarní vycházku jsme podnikli v sobotu 29. března z Brtnice do Přímělkova.

Na brtnickém náměstí nás přivítali Mirek a Marta, která nás seznámila s historií města a jeho památkami. Potom se řada třiceti turistů vydala na 11 km dlouhý pochod kolem kostela sv. Jakuba ke klášteru s kostelem Nanebevzetí Panny Marie do zámeckého parku. Tady jsme přípitkem oslavili narozeniny Mirka a svátek Pepy. Zámeckými schody a úzkou dlážděnou uličkou jsme se dostali do místa zvaného brtnické Benátky. Tady řeku z obou stran obklopují domky a nad nimi ční široké panorama brtnického zámku. Přestože je zámek v zuboženém stavu, je to překrásný pohled. Nenápadné kamenné schody nás dovedly do spodního zámeckého parku. Obešli jsme rybník, přešli barokní most s kamennými sochami a odbočili jsme na pěšinku podél řeky. S Brtnicí jsme se rozloučili malebným pohledem na most a zámek zrcadlící se v řece.

přivítání v Brtnici


Brtnický zámek

zámecký rybník


most v Brtnici


pohled od řeky na zámek


Další cesta nás vedla k novému a starému židovskému hřbitovu se starými kamennými náhrobky čnějícími nad hřbitovní zeď. Oba hřbitovy stejně jako další brtnické památky (kromě zámku) jsou vzorně udržované.

židovský hřbitov

židovský hřbitov


Ze silnice jsme pak odbočili na polní cestu, která nás dovedla na výhled nedaleko vrchu Strážnice. Posvačili jsme a těšili jsme se na slíbené setkání se pštrosy.
Pštrosí farma nad obcí Malé má docela početné stádo pštrosů. Marta si o pštrosech připravila několik zajímavostí, o které se s námi podělila. Dva pštrosi se přišli podívat až k nám, aby předvedli, jak umějí natřásat křídla.


pštrosí farma


Po kulturním programu jsme šli dále do Panské Lhoty a odtud méně známou cestou s pěkným pohledem do údolí řeky Jihlavy a na Dolní a Horní Smrčné. Zastavili jsme se na louce pod téměř rozkvetlou třešní a posvačili jsme. Po příjemném odpočinku jsme došli na modře značenou cestu vedoucí k Rokštejnu. Tu jsme záhy opustili odbočkou na náhorní louku s výhledem na zubaté smrkové lesy a zříceninu hradu Rokštejna. Toto starosvětsky vyhlížející místo nás velmi okouzlilo. Naproti na okraji lesa jsme ještě obdivovali pravý zálesácký srub. Na chvíli jsme se posadili, abychom si užili romantickou atmosféru „divokého Západu“.

cestou k Panské Lhotě


siesta na louce

k nejkrásnějšímu výhledu na náhorní louce

a výhled z louky

zřícenina hradu Rokštejn

u srubu

u srubu


Závěrečný, asi kilometrový úsek do Přímělkova začal prudším klesáním, které všichni účastníci zdolali na výtečnou. Z lesa jsme vystoupili v místě, kde řeka Brtnice, těsně před spojením s řekou Jihlavou, podtéká tříobloukový železniční viadukt. Do přímělkovské hospody je to odtud jenom pár kroků. Výborná dršťková polévka a domácí klobáska s nápoji nám přišly k chuti. Někteří z nás odpočívali „ve stínu pípy“, někteří se vyhřívali na zahrádce před hospodou. Společné chvíle na cestě i při odpočinku byly víc než příjemné. Shodli jsme se na tom, že tahle obyčejná jarní akce se neobyčejně vydařila. Ve 14 hodin jsme nasedli do osobního vlaku a Marta s Mirkem nám bílým kapesníčkem zamávali na rozloučenou.

před sestupem do údolí

sestup

u mostu


na zastávce
| Autor: Jirka | Vydáno dne 01. 04. 2014 | 1639 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: M. Švédová, M. Barnet |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server