07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Předjaří (jaro) na Vysočině
Letošní druhou jarní vycházku jsme podnikli v sobotu 29. března z Brtnice do Přímělkova.

Na brtnickém náměstí nás přivítali Mirek a Marta, která nás seznámila s historií města a jeho památkami. Potom se řada třiceti turistů vydala na 11 km dlouhý pochod kolem kostela sv. Jakuba ke klášteru s kostelem Nanebevzetí Panny Marie do zámeckého parku. Tady jsme přípitkem oslavili narozeniny Mirka a svátek Pepy. Zámeckými schody a úzkou dlážděnou uličkou jsme se dostali do místa zvaného brtnické Benátky. Tady řeku z obou stran obklopují domky a nad nimi ční široké panorama brtnického zámku. Přestože je zámek v zuboženém stavu, je to překrásný pohled. Nenápadné kamenné schody nás dovedly do spodního zámeckého parku. Obešli jsme rybník, přešli barokní most s kamennými sochami a odbočili jsme na pěšinku podél řeky. S Brtnicí jsme se rozloučili malebným pohledem na most a zámek zrcadlící se v řece.

přivítání v Brtnici

Brtnický zámek

zámecký rybník

most v Brtnici

pohled od řeky na zámek

Další cesta nás vedla k novému a starému židovskému hřbitovu se starými kamennými náhrobky čnějícími nad hřbitovní zeď. Oba hřbitovy stejně jako další brtnické památky (kromě zámku) jsou vzorně udržované.

židovský hřbitov

Ze silnice jsme pak odbočili na polní cestu, která nás dovedla na výhled nedaleko vrchu Strážnice. Posvačili jsme a těšili jsme se na slíbené setkání se pštrosy.
Pštrosí farma nad obcí Malé má docela početné stádo pštrosů. Marta si o pštrosech připravila několik zajímavostí, o které se s námi podělila. Dva pštrosi se přišli podívat až k nám, aby předvedli, jak umějí natřásat křídla.

pštrosí farma

Po kulturním programu jsme šli dále do Panské Lhoty a odtud méně známou cestou s pěkným pohledem do údolí řeky Jihlavy a na Dolní a Horní Smrčné. Zastavili jsme se na louce pod téměř rozkvetlou třešní a posvačili jsme. Po příjemném odpočinku jsme došli na modře značenou cestu vedoucí k Rokštejnu. Tu jsme záhy opustili odbočkou na náhorní louku s výhledem na zubaté smrkové lesy a zříceninu hradu Rokštejna. Toto starosvětsky vyhlížející místo nás velmi okouzlilo. Naproti na okraji lesa jsme ještě obdivovali pravý zálesácký srub. Na chvíli jsme se posadili, abychom si užili romantickou atmosféru „divokého Západu“.

cestou k Panské Lhotě

siesta na louce

k nejkrásnějšímu výhledu na náhorní louce

a výhled z louky

zřícenina hradu Rokštejn

u srubu

Závěrečný, asi kilometrový úsek do Přímělkova začal prudším klesáním, které všichni účastníci zdolali na výtečnou. Z lesa jsme vystoupili v místě, kde řeka Brtnice, těsně před spojením s řekou Jihlavou, podtéká tříobloukový železniční viadukt. Do přímělkovské hospody je to odtud jenom pár kroků. Výborná dršťková polévka a domácí klobáska s nápoji nám přišly k chuti. Někteří z nás odpočívali „ve stínu pípy“, někteří se vyhřívali na zahrádce před hospodou. Společné chvíle na cestě i při odpočinku byly víc než příjemné. Shodli jsme se na tom, že tahle obyčejná jarní akce se neobyčejně vydařila. Ve 14 hodin jsme nasedli do osobního vlaku a Marta s Mirkem nám bílým kapesníčkem zamávali na rozloučenou.

před sestupem do údolí

sestup