Hlavní menu
  Novinky
14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
23. Zahájení jarní turistické sezóny na Vysočině 2014
Slavnostní zahájení jarní turistické sezóny (ZJTS) v KČT Vysočina 2014 se konalo v sobotu 15. 3. 2014 v Trnavě u Třebíče. Do malé obce připravené na pochodníky přicházeli a přijížděli turisté nejen z Vysočiny, ale i ze vzdálenějších míst naší republiky, aby mohli být u toho, až se nastartuje letošní turistické putování za poznáním krás naší země, a také jen tak udělat něco pro své zdraví, spojené s příjemným setkáváním s přáteli a kamarády na výšlapech.

KČT Čeřínek byl samozřejmě také u toho. Někteří přijeli do Trnavy autem, ti byli čtyři, nás ostatních přijelo do Třebíče vlakem 33. Trnavští se připravili na přijíždějící vlakem a zajistili autobusy z Třebíče do Trnavy.
V Trnavě před Kulturním domem bylo už hodně živo. Na přihlášení k pochodu se tlačily stovky účastníků, kde každý dostal popis vybrané trasy s mapkou na 11 nebo 20 km.

příjezd do Trnavy

ke startu pochodu

u zápisu na startu

pořadatelé


Než se všichni vydali na trasy, proběhl na pódiu před Kulturním domem program. Po přivítání hostů a účastníků vystoupily děti z MŠ a ZŠ Trnava se svým milým pásmem říkanek a písniček. Po vystoupení dětí připochodovala za zvuků bubnu skupina historického šermu LIBERTAS. Při ukázce bojů z období Třicetileté války jsme málem ohluchli hlasitými výstřely historických mušket. Vystoupení bylo provázeno výkladem, tak jsme se také mnohé dověděli o úkonech vojáků při bitvách v té době.

pásmo písniček a říkadel

skupina historického šermu LIBERTAS

skupina historického šermu LIBERTAS

ukázka střelby z historických mušket


Neohluchli jsme, a tak jsme mohli sledovat další program. Ten nejdůležitější – Slavnostní ceremoniál odemčení jarní turistické sezóny. Jako první promluvil místopředseda oblasti KČT Vysočina pan Stanislav Balík, potom jsme si poslechli projev starosty obce Trnava pana B. Česneka, starosty městyse Budišov pana P. Piňose. Nakonec symbolicky odemkli všichni společně s organizátorkou celé akce Jarkou Adamovou a předsedou KČT Trnava Františkem Dlabáčem 23. jarní turistickou sezónu. Na velikém klíči přibyla nová stuha Trnavy. Po ceremoniálu se turisté rozcházeli na trasy. Někteří se ještě zastavili na prohlídku místního kostela a obce. Před Kulturním domem hráli k poslechu Mládenci z Trnavy a u stánků byly připraveny klobásy z udírny, pivo a limo.

turisty přivítal Standa Balík

pozdrav starosty obce Trnava

zástupce kraje Vysočina

symbolické odemčení turistické sezóny


My z Čeřínku jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna se vydala po dvacetikilometrové trase do Budišova. Odtud někteří odjeli odpoledním vlakem do Jihlavy. Větší skupina si vybrala trasu 11 km - Trnava – Pocoucov – Syenitové skály – Budíkovice – Trnava. Obec a její krásné okolí leží v přírodním parku Třebíčsko, tak jsme se na vycházku těšili. Celou cestu nás vedlo místní značení – tmavé tabulky se svítivě zelenými stromečky. Ty byly tak hezké a nápadné, že je nešlo přehlédnout. Vedly nás cestami, o kterých jsme nevěděli, a přitom nás dovedly do míst, které již z minulosti známe. Skalky, Syenitové skály a malebné ostrůvky s borovicemi na loukách, polích a pastvinách stále obdivujeme, kdykoli tento kraj navštívíme. Bohužel jsme se tentokrát z nádherné krajiny moc netěšili. Pokazilo nám to počasí. Jarní slunečné počasí s vysokými teplotami, které panovalo minimálně po deset dnů před pochodem, se náhle v sobotu změnilo. Hodně se ochladilo a silný vítr přinesl nepříjemný déšť. Do cíle do Kulturního domu v Trnavě jsme dorazili promočení a prochlazení. Kančí guláš, něco sladkého a teplé nápoje nám přišly velmi vhod. V sále hrála k tanci a poslechu country kapela SAZ. Mokrých turistů přibývalo a my jsme začali uvažovat o dřívějším odjezdu domů. V tom nám byli nápomocni organizátoři, kteří nám zajistili odvoz do Třebíče jejich hasičským autobusem. Z Třebíče jsme odjeli do Jihlavy.

odcházíme na 11 km trasu

po vlastním značení


turisté na trase a začíná drobně pršet

u Syenitových skal

1. kontrola u Syenitových skal

deštivá cesta k Budíkovicím

2. kontrola

po pastvinách k Trnavě


turisté v cíli pochodu


Od pořadatelů jsme zjistili, že se ZJTS zúčastnilo 688 turistů. Pořadatelé tento nápor zvládli na výbornou. Turisté se domů vraceli spokojeni. Na špatné počasí brzy zapomněli, protože se pozdě odpoledne, když už byli všichni v cíli, jako zázrakem objevilo sluníčko. Nebo to byla zkouška, co turisté vydrží? Byl to pomyslný první jarní, deštěm třpytivý korálek štěstí, jak o tom mluvil Standa Balík ve svém projevu. Turisté během celého roku budou na svých vycházkách přidávat další korálky štěstí, poznání, vzpomínek a vzájemného porozumění.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 18. 03. 2014 | 1557 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá, J. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server