Hlavní menu
  Novinky
14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
11. Za svatým Valentýnem
Už po jedenácté se vydali turisté KČT Čeřínek Jihlava na vycházku „Za sv. Valentýnem“. Devětkrát šli za Valentýnem na Horu sv. Antonína nad Rounkem. Loňská vycházka vedla mimořádně do Jižních Čech do obce Bednárec. I když byla vydařená, tak se letos vrátila k tradici minulých let a v neděli 16. 2. 2014 se opět sešli turisté na Rounku u kapličky sv. Antonína Paduánského.

V Rantířově na nádraží se sešlo 86 turistů i neturistů. Účastníci byli ze všech jihlavských odborů KČT, ze Žďáru n. S., z Měřína, Třebíče, Světlé n. Sázavou a z nejvzdálenějšího místa byli turisté z Opavy. Po krátkém přivítání jsme se vydali z Rantířova po ŽTZ k Pekárkovu mlýnu, potom po ČTZ přes řeku Jihlavu do obce Rounek a po pastvině a lesem pokračovali na Horu sv. Antonína. U kapličky jsme se zastavili, abychom posvačili a ochutnali sladké zákusky od Věry, která vycházku vedla. Každý z účastníků dostal na památku vycházky valentýnskou kartičku.


přivítání v Rantířověturisté ze Žďáru a Třebíče

řeka Jihlavana Rounku

přes pastvinu

přes pastvinu

přes pastvinu

k hájence

u kapličky sv. Antonína Paduánského

u kapličky sv. Antonína Paduánského

valentýnská kartička


Prohlédli jsme si nově zrekonstruovanou kapličku, kde jsou v oltářním kameni uloženy ostatky sv. Valentýna.
Tato kaple sv. Antonína Paduánského byla od 2. 5. do 1. 9. 2013 zrekonstruována. Celá stavba byla odvlhčena uvnitř i zvenčí. Nejvýraznější úpravou prošla střecha kaple. Střešní konstrukce byla kompletně rozebrána, shnilé trámy byly nahrazeny a konstrukce byla složena do původní podoby. Plechová krytina byla nahrazena původní krytinou šindelovou. Celá stavba byla zpevněna ocelovými lany, obnovena byla okna, také okenice a dveře a byl proveden nový nátěr zdí kaple. Rekonstrukce vnitřních fresek a oltáře je prozatím ve stádiu příprav.
Před kapličkou Věra přečetla, co o tomto místě napsal ve Vlastivědném sborníku Vysočiny pan Ladislav Vilímek, jihlavský historik:
„Na této mýtince, která byla kdysi obklopena statnými smrky stojí malebná barokní kaple zasvěcená sv. Antonínovi. Tudy vedla kdysi hlavní cesta z Jihlavy do Pelhřimova, tady odpočívali pocestní a vozkové s koňskými potahy, tady se zrodila pověst o pekařském tovaryši, který za nalezený poklad pod kamenem nechal postavit tuto krásnou stavbičku. Něco pravdy na tom je, byla skutečně postavena pelhřimovským pekařem Antonínem Polesným v roce 1737. Uvnitř je ilusivní malovaný kamenný oltář a venku zvonek, v pořadí již třetí, zhotovený v roce 1946 jakoby symbolicky z oceli německých dělových hlavní. Kdo zazvoní, tomu se splní jeho přání. Každoroční červnové pouti navázaly na dlouholeté místní tradice a tak se zde scházejí věřící a starousedlíci, aby se nejen pomodlili, ale i zavzpomínali.“

u kapličky sv. Antonína Paduánského

 kaplička sv. Antonína Paduánského

oltář v kapličce

zvonění pro štěstí


Po prohlídce se turisté rozdělili na několik skupinek. Někteří se vydali k Šancím vyhledat smírčí kámen, někteří vystoupali na nedaleký nejvyšší bod Hory sv. Antonína (629 m. n. m), a jiní odcházeli po silnici rovnou do Rantířova, aby stihli první vlak.

vrchol Hory sv. Antonína

malá skupina na vrcholu

scházíme zpět do Rantířova

na obzoru Jihlava


Ti, co neodjeli tím prvním vlakem, se postupně opět sešli, tentokrát v restauraci „U Tomáše“. Příjemné prostředí restaurace všichni opustili až těsně před příjezdem dalšího vlaku.

"U Tomáše"

"U Tomáše"

"U Tomáše"

někteří pojedou vlakem

Ale někteří ani tímto vlakem nejeli. Prodloužili si dnešní nenáročnou vycházku, a došli do Jihlavy pěšky.

pěší jdou k Jihlavě

Pro některé byla valentýnská vycházka 7 km dlouhá, pro některé až 12 km.
Počasí nám přálo, protože se nevyplnila předpověď s deštěm.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 18. 02. 2014 | 1445 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: J.a V. Veselí, F. Dörrer |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server