07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

11. Za svatým Valentýnem
Už po jedenácté se vydali turisté KČT Čeřínek Jihlava na vycházku „Za sv. Valentýnem“. Devětkrát šli za Valentýnem na Horu sv. Antonína nad Rounkem. Loňská vycházka vedla mimořádně do Jižních Čech do obce Bednárec. I když byla vydařená, tak se letos vrátila k tradici minulých let a v neděli 16. 2. 2014 se opět sešli turisté na Rounku u kapličky sv. Antonína Paduánského.

V Rantířově na nádraží se sešlo 86 turistů i neturistů. Účastníci byli ze všech jihlavských odborů KČT, ze Žďáru n. S., z Měřína, Třebíče, Světlé n. Sázavou a z nejvzdálenějšího místa byli turisté z Opavy. Po krátkém přivítání jsme se vydali z Rantířova po ŽTZ k Pekárkovu mlýnu, potom po ČTZ přes řeku Jihlavu do obce Rounek a po pastvině a lesem pokračovali na Horu sv. Antonína. U kapličky jsme se zastavili, abychom posvačili a ochutnali sladké zákusky od Věry, která vycházku vedla. Každý z účastníků dostal na památku vycházky valentýnskou kartičku.

přivítání v Rantířově

turisté ze Žďáru a Třebíče

řeka Jihlava

na Rounku

přes pastvinu

k hájence

u kapličky sv. Antonína Paduánského

valentýnská kartička

Prohlédli jsme si nově zrekonstruovanou kapličku, kde jsou v oltářním kameni uloženy ostatky sv. Valentýna.
Tato kaple sv. Antonína Paduánského byla od 2. 5. do 1. 9. 2013 zrekonstruována. Celá stavba byla odvlhčena uvnitř i zvenčí. Nejvýraznější úpravou prošla střecha kaple. Střešní konstrukce byla kompletně rozebrána, shnilé trámy byly nahrazeny a konstrukce byla složena do původní podoby. Plechová krytina byla nahrazena původní krytinou šindelovou. Celá stavba byla zpevněna ocelovými lany, obnovena byla okna, také okenice a dveře a byl proveden nový nátěr zdí kaple. Rekonstrukce vnitřních fresek a oltáře je prozatím ve stádiu příprav.
Před kapličkou Věra přečetla, co o tomto místě napsal ve Vlastivědném sborníku Vysočiny pan Ladislav Vilímek, jihlavský historik:
„Na této mýtince, která byla kdysi obklopena statnými smrky stojí malebná barokní kaple zasvěcená sv. Antonínovi. Tudy vedla kdysi hlavní cesta z Jihlavy do Pelhřimova, tady odpočívali pocestní a vozkové s koňskými potahy, tady se zrodila pověst o pekařském tovaryši, který za nalezený poklad pod kamenem nechal postavit tuto krásnou stavbičku. Něco pravdy na tom je, byla skutečně postavena pelhřimovským pekařem Antonínem Polesným v roce 1737. Uvnitř je ilusivní malovaný kamenný oltář a venku zvonek, v pořadí již třetí, zhotovený v roce 1946 jakoby symbolicky z oceli německých dělových hlavní. Kdo zazvoní, tomu se splní jeho přání. Každoroční červnové pouti navázaly na dlouholeté místní tradice a tak se zde scházejí věřící a starousedlíci, aby se nejen pomodlili, ale i zavzpomínali.“

u kapličky sv. Antonína Paduánského

kaplička sv. Antonína Paduánského

oltář v kapličce

zvonění pro štěstí

Po prohlídce se turisté rozdělili na několik skupinek. Někteří se vydali k Šancím vyhledat smírčí kámen, někteří vystoupali na nedaleký nejvyšší bod Hory sv. Antonína (629 m. n. m), a jiní odcházeli po silnici rovnou do Rantířova, aby stihli první vlak.

vrchol Hory sv. Antonína

malá skupina na vrcholu

scházíme zpět do Rantířova

na obzoru Jihlava

Ti, co neodjeli tím prvním vlakem, se postupně opět sešli, tentokrát v restauraci „U Tomáše“. Příjemné prostředí restaurace všichni opustili až těsně před příjezdem dalšího vlaku.

"U Tomáše"

někteří pojedou vlakem

Ale někteří ani tímto vlakem nejeli. Prodloužili si dnešní nenáročnou vycházku, a došli do Jihlavy pěšky.

pěší jdou k Jihlavě

Pro některé byla valentýnská vycházka 7 km dlouhá, pro některé až 12 km.
Počasí nám přálo, protože se nevyplnila předpověď s deštěm.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 18. 02. 2014 | 1405 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: J.a V. Veselí, F. Dörrer |